Pokrok se nezastaví ani v oblasti péče o zahradu. Spousta věcí, které dříve stály hodně peněz, jsou dnes k mání za rozumnou cenu. Co si pořídit, aby vaše zahrada lépe fungovala?
Osvětlení s čidlem
Docela snadné je pořídit si světélko, které se rozsvítí při detekci pohybu. Vyjde na pár set korun, přičemž vzhledem k solárnímu pohonu, jehož tyto systémy často využívají, nemusíte ani řešit přívod elektřiny. Osvětlení s pohybovým čidlem je na zahradě nesmírně praktické.
Můžete si být jistí, že spolehlivě odradí případné zloděje, kteří se vašemu domu po průzkumu terénu raději vyhnou. Zrovna tak může rozsvícení světla výborně odhánět další nežádoucí návštěvníky vašeho dvora – třeba hlodavce. Aby vás však rozsvěcení světla v noci neznervózňovalo a abyste se nebáli, zda to není zloděj, doporučujeme čidla instalovat tak, aby vás jejich rozsvěcení nerušilo při usínání.
Plašiče hlodavců
Nejednoho zahrádkáře, pěstitele nebo chovatele, trápí nejrůznější útoky hlodavců. Ti dokážou napáchat mnoho škody – od zabitých slepiček až po nakousané kabely motoru auta, což může přijít na drahou opravu. Přitom boj s hlodavci i podobnými škůdci je dnes snadný, díky různým plašičům. Ty fungují na bázi zvukových vln.
Neslyšíme je lidským uchem, zatímco nežádoucí zvířecí návštěvníci zahrad je slyší a nechají se jimi odradit. Ideální je kombinovat zvukové plašiče s dalšími nástroji boje proti hlodavcům – se spreji, které zachovají na místě, třeba v prostoru motoru auta, pachovou stopu, jež zvíře odpudí.
Domácí stanice
Podle toho, jaký koupíte typ domácí meteorologické stanice, se dozvíte nejen aktuální teplotu, vlhkost a tlak vzduchu nebo rychlost větru, ale i údaje o akustickém smogu nebo množství oxidu uhličitého v ovzduší. Meteostanice vám tak pomůže naplánovat, kdy není potřeba večer zalévat zahradu, protože bude v noci pršet. Ty nejlepší stanice se totiž dokážou spojit se systémem oficiální předpovědi počasí a místně vám upřesní předpověď. Ta se dá zároveň sledovat i na mobilu.
Automatické zalévání
Takové zalévání je spojeno hlavně s péčí o trávník, ale využijete jej i pro všechny rostliny. Můžete si jej na zahradě zkusit zbudovat svépomocí. Některé firmy dokonce nabízejí „stavebnice“, z nichž si svůj vlastní zavlažovací systém na míru vyrobíte sami. Jednodušší, ale dražší bude povolat si firmu. Každopádně investice se vám vrátí, protože automatické zavlažování je efektivní, funguje i v noci, kdy se méně vlhkosti odpaří a rostliny lépe absorbují.
Solární fontána
Milou drobností, která oživí vaši zahradu, je i solární zahradní fontána. Může jít o fontánu, kterou postavíte volně na zahradě na vámi vybraném místě. Je poháněna sluneční energií.
Tip kutila Josefa Libického
O automatické zavlažování květin se postará i obyčejná PET lahev. Do jejího dna udělejte tři díry vrtákem o průměru tři až čtyři milimetry. Potom naplňte lahev vodou a zabořte ji propíchaným dnem do zeminy u rostliny. A na týden zalévání máte vystaráno.
"Článek vyšel v časopise Blesk hobby 7/2021
Text: Jan Šedivý