Módní návrhářka Coco Chanel: Holka ze sirotčince dala světu malé černé, sestřih nakrátko i Chanel No. 5

Módní návrhářka Coco Chanel: Holka ze sirotčince dala světu malé černé, sestřih nakrátko i Chanel No. 5

Byla módní ikonou, zakladatelkou módního impéria, prožila mnoho lásek, zlomila mnoho srdcí, zažila vrcholy i pády. Milovala svobodu a vnesla ji i do světa ženské módy. Odkaz módní návrhářky Coco Chanel, která se narodila 19. srpna 1883, žije dodnes.

Pohnuté dětství sirotků

Byla v křehkém pubertálním věku, když ji vlastní otec „odložil“ jako nepotřebné zboží do sirotčince. Její matka zemřela a on nebyl schopen zajistit péči vlastním dětem. Coco později řekla, že maminku, která svého muže milovala, utrápil svými nesčetnými avantýrami. Synové tehdy putovali jako pomocné síly na statek, děvčata do sirotčince. Po šesti letech nesnadného života v přísném sirotčinci byla se starší sestrou přijata do dvouleté klášterní školy Notre Dame v Moulins. Pro Coco, tehdy ještě Gabrielle Chanel, bylo tenkrát jediným světlým bodem těžkého života s chmurnými vyhlídkami několik týdnů letních prázdnin, kdy odjížděla za tetou. Ta ji učila šít, a později mohla dokonce pomáhat v obchodě s oděvy jako prodavačka.

Co možná nevíte o Coco Chanel? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Gabrielle a psík Coco

Po skončení školy nastoupila Gabrielle do pánského krejčovství, práce jí šla a muži byli z drobné, energické a charismatické krásky paf. Možná že i to jí dodalo kuráž a začala si přivydělávat zpíváním v kabaretech a nočních klubech. A právě tehdy se zrodila přezdívka „Coco“. Gabriellino oblíbené číslo byla totiž hravá koketní písnička o dívce, které se ztratil psík Coco. Při nočních vystoupeních se nezrodila jen přezdívka, ale i první velká láska. Energická brunetka se stala milenkou důstojníka ve výslužbě, dědice textilní firmy a chovatele koní Etienna Balsana. A nebyla to zdaleka její poslední láska. Křehká žena s temnýma očima a neobyčejnou životní energií zlomila srdce mnoha významných mužů té doby.

Pokračování 3 / 5

Cesta na vrchol

Coco se přízni vlivných a bohatých mužů nejen těšila, ale uměla ji i využít. S pomocí a podporou své osudové lásky, britského diplomata a majitele dolů Arthura Capela, otevřela v Paříži a také v přímořském letovisku Deauville několik obchodů s originálními klobouky, které se vymykaly tehdejším zvyklostem. Ke kloboukům se později přidalo i oblečení. Z chudého sirotka se stávala vlivná, bohatá a v té době nezvykle nezávislá žena. Nezávislé byly i její modely a první módní kolekce.

Ženskou módu zbavila „povinného“ korzetu, světu představila volné košilové šaty a ikonické malé černé. K látkám používaným pro svrchní oděvy přidala úplet, ten se do té doby používal pouze pro spodní prádlo! Coco Chanel zavrhla i oblíbenou pompézní barevnost a zamilovala se do prosté kombinace černé a bílé. Nejen v životě, ale i v módě milovala přirozenost a volnost. Byla zkrátka pravá francouzská revolucionářka. Způsobila revoluci v módě a oděvním průmyslu, ve 30. letech zaměstnávala bývalá chovanka sirotčince a příležitostná kurtizána přes tři tisíce zaměstnanců a byla právem nazývána královnou módy.

Pokračování 4 / 5

Ach ta láska bolavá

Zatímco ve světě módy Coco stoupala, osobní život se jí ocitl v troskách. Arthur Capel, muž jejího života, který si ji však nikdy nevzal a během jejich poměru se oženil s dcerou anglického lorda, tragicky zahynul při autonehodě. Gabrielle sice milovala mnoho mužů a muži ji, ale nikdy se nevdala. Muž, kterému byla ochotná dát svou ruku, si vzal jinou a nakonec odešel předčasně ze světa. Byla to jedna z největších ran osudu, kterou od života dostala. Ostatně muži Coco pomohli nejen k vzestupu, ale i k pádu, během druhé světové války se totiž zapletla s německým důstojníkem a po válce na ni plivala celá Francie, ze které musela dočasně odejít.

Pokračování 5 / 5

Chanel No. 5 i pážecí účes

Coco byla živel, workoholička, perfekcionistka, módní revolucionářka, studnice nápadů i osamělá duše prahnoucí po lásce a obdivu. Nestačilo jí, že se prosadila v módním průmyslu a dala světu nejen malé černé a proslavený kostýmek ze „sedmdesátek“, ale také nejznámější parfém světa. Chanel No. 5 je nejstarším prodávaným parfémem, na nějž můžete na trhu narazit. Zlé jazyky, tedy možná spíše zkušené nosy, říkají, že k „pětce“ se musíte pročichat. Následovat Coco zkrátka chtělo odvahu! Ženám zkrátila nejen sukně, ale i vlasy, její účes „na páže“, kdy si sama ustřihla dlouhý cop, se stal nesmírně oblíbeným.

Coco Chanel se narodila 19. srpna 1883 a zemřela o 87 let později ve svém apartmá v luxusním hotelu Ritz v Paříži. Její poslední slova údajně zněla: „Tak takhle se umírá.“

Doporučujeme

Články odjinud