Moje 1. noviny - podpora literární gramotnosti dětí

25. 7. 2006
V dnešní moderní době zavalené počítači, Playstationy, mobily, filmy… se pomalu ztrácí to, co provázelo náš život po dlouhá staletí: literatura. Děti sice mají povinnou četbu ve škole, ale vrací se ke knížkám i doma? Číst je ale nejen hezké a povznášející, ale přece i poučné! Knihy, zvláště beletristická díla, jsou základem vědomostí, ze kterých mnohé zmíněné výdobytky technologie vycházejí. Vyžadují ale náš čas, a jeho nedostatek v naší uspěchané době je pro leckoho výmluvou. Několik osvícených lidí se rozhodlo s tímto současným trendem něco udělat.

Odstartoval další ročník Programu na podporu rozvoje literární gramotnosti dětí a mládeže ČR

V roce 2005 tedy o.s. Moje 1. noviny za morální záštity MŠMT ČR, SKIP ČR, Národní knihovny a mediální podpory ČRO, DTA a díky RWE a ČEPS vyhlásilo Program na podporu rozvoje Literární Gramotnosti Dětí a Mládeže (PLGDM). Podporují jej mnohé významné osobnosti, jako jsou Zdeněk Svěrák (čestný předseda poroty), Arnošt Goldflam nebo Jiří Stránský.

PLGDM je souhrn různých literárních soutěží, akcí a počinů o velice lákavé ceny (jízdní kola, předplatné časopisu M1N, knihy, výukové kazety, psací potřeby, výukové CD–romy, PC hry společnosti CD Projekt, sportovní potřeby, sady doporučené školní literatury či exkurze pro kolektivy). Základními soutěžemi jsou Literární soutěž Sovy Boženky (tvůrčí psaní), Babylon (překladatelská soutěž) a Kámen mudrců – Zpátky ke knížkám. Ten se opírá o literární úkoly či zadání inspirované literaturou, které žáci a studenti mohou vyřešit buď výtvarně (ti nejmladší), nebo především psanou formou s důrazem na osobní postoj. Zadání jsou velice zajímavá a pro děti jistě podnětná, např.: „Nakresli bránu do pohádkového světa a jaké heslo by jsi zadal, aby nikdo nepovolaný...?“ nebo „Kterého hrdinu bys s sebou nejraději vzal na prázdniny a proč?“. Soutěží se přitom ve třech věkových kategoriích: 1.-3. třída, 4.-6. třída a 7.-9. třída. Úkoly se samozřejmě stěžují a s přibývajícím věkem soutěžících jsou na ně kladeny vyšší nároky. Organizátoři se tak snaží zábavnou formou – navíc s vědomím hezké a praktické odměny – v dětech znovu nalézt vztah ke čtení knih, podněcovat je k tvořivému myšlení, vyslovení vlastních názorů a samozřejmě k rozvíjení citu pro mateřský jazyk.

Během prvního ročníku se do PLGDM přihlásilo 73 základních škol a 6 kolektivů čtenářů knihoven, celkem 1 858 dětí. Ze všech přihlášených čtenářů bylo během 1. ročníku PLGDM rozesláno 194 ocenění.

Letošní ročník soutěží je vyhlášen na tyto termíny: Kámen Mudrců - 1.6.2006-31.3.2007, Boženčina literární soutěž – 1.6.-31.12.2006 a Babylon – 1.9.2006-31.3.2007.

Do soutěže se může přihlásit jak jednotlivec, tak i třeba celá školní třída nebo jiný kolektiv nadšených literátů. Stačí se zaregistrovat vyplněním přihlášky. Přihláška je k dispozici v Mých 1. novinách. Přihlásit se do Programu je přitom možné po celou dobu jeho trvání.

„První ročník nás, jak pořadatele, tak i porotce a spolupracovníky, velmi mile překvapil. Nejen množstvím zaslaných dopisů, ale i vstřícností a vlídností pedagogů a ohromnou kreativitou samotných soutěžících. Nápady dětí a způsoby zpracování otázek a úkolů nás stále přesvědčují, že obdobné projekty mají smysl. Byla by velká škoda jakkoliv nepřispívat k rozvoji dětských dušiček a tvořivých ručiček, a proto jsme vyhlásili i druhý ročník a už nyní se moc těšíme na další příspěvky,“ dodala jedna z koordinátorek projektu MgA. Hana Kožová.

zdroj: 2media.cz vice na: www.kamenmudrcu.cz, www.moje1noviny.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Raci, nezůstávejte ve vztahu s někým nevhodným. Občas se stává, že se cesty dvou lidí rozdělí a už si nemají co říct. Hlavně si dávejte pozor, ať nezasáhnete své potomky. I tak…

Nejčtenější články

Doporučujeme