Moli, u nás končíte! Rozlučte se s potravinovými moly

Moli, u nás končíte! Rozlučte se s potravinovými moly

Jejich revírem je špajzka či kuchyň. Jejich tempo je otravné. Při vypuzování molů z domova musíte být hlavně trpělivá a důsledná.

Množí se kosmickou rychlostí a jsou neustále při chuti. Vylíhnuté larvy hltají zásoby, dospělí zavíječi neúnavně létají v prostoru. Pustit se s nimi do souboje chce odhodlání hlavně z hlediska dodržování jistých hygienických pravidel. A kdo se s nimi chce vypořádat jednou provždy, nepodcení ani prevenci.

Kde moli přebývají

Nejčastěji se samičky zavíječů zavrtávají do mouky, těstovin, ovesných vloček, koření, strouhanky, čajových sáčků, ale dostanou se i do čokolády… Zbožňují teploty blížící se dvaceti stupňům. Že vám doma úřadují, poznáte podle malých světle hnědých hrudek, pavučinek, larev či mrštných bílých housenek.

Spíž nebo jiné úložné prostory situujte tam, kde je nižší teplota, tedy spíš chlad. Ten nemají moli rádi.

Co s tím ?

Když už je objevíte v sáčcích, bez váhání potraviny i s obaly vyhazujte. Celé, bez přemýšlení, že třeba část obsahu nemusí být napadená. Když vyhození do odpadu nezvládnete, pak tu na pohled čistší část dejte na více než týden do mrazáku. Obhlédněte rozhodně všechna zákoutí šuplat, skříněk, komor, jestli nenarazíte na další, zatím neobjevená místa plná vajíček, housenek či larev.

Konec přehnaným zásobám

Je fajn, že můžete nakoupit spoustu potravin výhodně, když si počíháte na akce, ale berte v potaz, že pokud budete zásoby stále vršit, připravujete pořádně rozsáhlou živnou půdu pro moly. Vyplácí se všechno po nákupu přesypat do uzavíratelných dóz. Přitom zkontrolujete, zda jsou vločky nebo mouka pořád v kondici. Spíž nebo jiné úložné prostory situujte tam, kde je nižší teplota, tedy spíš chlad. Tam se moli zdržovat a množit nebudou.

Moli šatní, nebo potravinoví?

Záleží na tom, na co si brousí zuby. Potravinový mol míří k zásobám jídla, šatní se nejraději zakousne do oblečení nebo třeba závěsů. Na pohled se také liší – potravinový bývá bílo-hnědý, šatní zase spíš stříbřitý.

Tušili jste, že…

  • Zavíječe moučného si můžete donést domů už z obchodu? Že se k vám může dostat i od sousedů nebo ze společných prostor domu?
  • Ve vaší domácnosti mohou spokojeně žít klidně i tři generace molů za jediný rok?

Pasti, pastičky…

  • V drogeriích jsou k dostání speciální lepicí pásky na moly, které obsahují aroma – feromon, jenž moli naláká.
  • Nalijte do misek nebo na dezertní talířky půl deci jablečného octa a rozmístěte je tam, kde se moli nejvíce srocují.
  • Nachystejte si skleničky – dovnitř nalijte trochu vína nebo už zvětralého piva, přetáhněte hrdlo obvazem a zafixujte. Motýlci vlétnou dovnitř, ale ven se už nezvládnou dostat.

Prevence se počítá

  • Všechny skladovací prostory pravidelně vytírejte, vysávejte a přerovnávejte. Veškeré suché potraviny důsledně skladujte v uzavíratelných, nejlépe skleněných dózách.
  • Do některých sypkých směsí typu vločky nebo mouka můžete přihodit jeden dva bobkové listy. Tahle vůně molům vůbec nesedí. 
  • V komorách a špajzkách rozvěste levanduli nebo položte citronovou kůru či hřebíček, případně kuličky celého pepře. Ani tyhle výrazné vůně moli nepřekousnou.

"Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 10/2023"

Text: kač

Doporučujeme

Články odjinud