MONIKA (51): Je vztah bez sexu v mém věku normální?

18. 6. 2020
MONIKA (51): Je vztah bez sexu v mém věku normální?
Monika žije celý život s jedním mužem, ale po třiceti letech manželství přemýšlí o rozvodu. Ve vztahu jí chybí sex.

S Lubošem jsme se poznali v posledním ročníku na střední škole. Začali jsme spolu chodit a náš vztah se rychle vyvíjel kupředu. Do roka jsem otěhotněla, a tak jsme se rozhodli vzít. Luboš byl hodně pracovitý a uměl nás zabezpečit. Postavili jsme si malý domeček u Berouna, já se starala o domácnost a naši malou dcerku. Pět let po ní se nám narodil ještě syn a o dva roky později ještě další dcera.

Sama se divím, že máme nakonec jen tři děti, protože v otázce sexu nám to vždy klapalo na výbornou – spíš jsme se museli krotit před dětmi. Luboš je pohledný muž, pracuje manuálně a rád zajede i na kolo, proto vypadá dobře i teď ve vyšším věku.

Já se taky snažím o sebe pečovat, chci se mu líbit i po třiceti letech. Ale poslední dobou mám pocit, že snahu mám jenom já. S manželem si stále rozumíme, společně jsme přečkali i krizi, když děti vylétly z hnízda. V sexu už to ale neklape jako dřív.

Nedávno mě to opravdu trápilo, a tak jsem se svěřila kamarádkám. V podstatě se mi smály. „Co bys v padesáti chtěla? Vztah bez sexu je v tomhle věku normální,“ říkaly mi. Hned mě přešla chuť na další povídání, protože jsem před nimi vypadala jako náruživá bláznivka, co nemyslí na nic jiného.

Ale pro mě je otázka sexu opravdu důležitá. Z mého pohledu je mi teprve padesát a neumím si představit, že teď na něco dojde jen jednou za pár měsíců, nebo dokonce ještě méně. I když už jsem babička, v tomto ohledu si tak stará opravdu nepřipadám.

Luboš se na to ale nejspíš dívá stejně jako moje kamarádky. Začíná být čím dál pohodlnější a je pravda, že se mu vlastně rýsuje i malé bříško. Navíc jako by ani nebyla příležitost k sexu. Manžel chodil často spát jako druhý, ale neváhal se ke mně ve spánku přitulit a něco začít. Teď většinou usne ještě u televize, kde ho kolikrát najdu až ráno.

Popravdě přemýšlím o tom, že bych si našla milence. Nebo bych se měla s Lubošem rozvést? To se mi moc nechce, protože jinak si rozumíme skvěle stejně jako dřív. Na druhou stranu mi trhá srdce ho podvádět.

Nevím, jak to udělat, abych byla šťastná já, ale zároveň mu neublížila. Nemám se ani s kým poradit, je mi jasné, že kamarádky by mě odsoudily. Většina z nich je už podruhé rozvedená a o třicetiletém spokojeném manželství si můžou nechat jen zdát. Jen nevím, jak dlouho může naše manželství bez sexu fungovat. Já si totiž vztah bez sexu nedovedu představit. 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Víkendové aktivity se ponesou v duchu pohybu a zábavy. Pokud máte možnost, vyrazte si do hor a radujte se ze sněhové nadílky. Cítíte na sobě, že pohyb prostě potřebujete a dělá vám moc…

Nejčtenější články

Doporučujeme