Mononukleóza se přenáší polibky i půjčením kartáčku. Jaké má příznaky?

18. 3. 2019
Mononukleóza se přenáší polibky i půjčením kartáčku. Jaké má příznaky?
S největší pravděpodobností máte v sobě virus způsobující mononukleózu i vy! To ale ještě neznamená, že nemoc dostanete. Záleží na vašem věku a kondici, nejčastěji mononukleózou trpí mladiství - i proto se jí říká nemoc z líbání. Jak moc je mononukleóza nebezpečná a jak se dá léčit? Je skutečně nezbytná dlouhodobá jaterní dieta?

Nemoc způsobuje virus

Virus, který mononukleózu způsobuje, se nazývá Virus Epstein-Barrové neboli EBV virus. Patří mezi herpetické viry a jemu podobné viry způsobují opar či plané neštovice. EBV virus má v těle skoro každý z nás, až 90 procent dospělých lidí! K promořování virem dochází od raného věku a nejvyšší výskyt je pak v pubertě, u mladistvých a dospělých mezi patnácti a čtyřiadvaceti lety. Virus, který nemoc způsobuje, se totiž nachází v lidských slinách a často dojde k nákaze prostřednictvím polibků. Jestli je vám nad 40, můžete být v klidu, v tomto věku už infekční mononukleózou onemocní málokdo.

Jak funguje přenos mononukleózy?

Pokud jde o riziko přenosu, pak nejnebezpečnější jsou ti, kteří často střídají partnery. Ovšem k přenosu viru může kromě polibků dojít i jinak, třeba tím, že se napijete z cizí lahve nebo skleničky, případně si půjčíte zubní kartáček. I proto je hodně nakažených mezi studenty, kteří si mezi sebou půjčují plastové lahve s vodou. K nákaze dojde celkem snadno – virus se dostane do těla ústy a pak vnikne do sliznice nosohltanu, slinných žláz a lymfatické tkáně mandlí. Začne se množit a je zle. Napadá hlavně B lymfocyty, což jsou bílé krvinky, které jsou důležité pro tvorbu protilátek. Inkubační doba mononukleózy je zhruba 30–50 dnů, což je dost dlouho.

Příznaky mononukleózy

Příznaky se nejprve podobají angíně nebo těžší chřipce. Úplně jako první se projeví velká únava, která ale není stejná jako třeba po fyzicky náročné aktivitě nebo namáhavé práci. Tahle únava je mnohem horší. Kromě únavy bolí nemocného v krku, může se objevit horečka (na rozdíl od jiných nemocí velmi vysoká, často až 40 °C). Obvykle dochází také k zvětšení uzlin, jater a sleziny, což ale na první pohled nemusí nakažený vidět. Pokud se projeví všechny tyto symptomy, je nutné vyhledat lékaře. V některých případech infekce EBV bývá jediným příznakem pouze únava.

Jak se dá léčit? A co jaterní dieta?

Tenhle virus nejde z těla vyhnat žádnými protivirovými léky, v podstatě se léčí „jen“ symptomy. Podle toho, jak nemoc probíhá, lékař doporučí postup při léčbě. Máte-li horečku, užívají se antipyretika. Nejdůležitější je klid na lůžku, i když někteří odborníci naopak doporučují co nejrychlejší návrat do práce či do školy.

Pokud nemoc zasáhne i játra a pacient má  zvýšené jaterní testy, je nutné dodržovat takzvanou jaterní dietu. Aby játra nebyla zatěžována, je vhodná dieta, při níž se nesmí smažená jídla, alkohol, kořenící směsi či potraviny s obsahem konzervantů, jako jsou hořčice a podobně. Někteří lékaři radí aspoň šestiměsíční dietu, jiní tak přísní nejsou. V každém případě lehčí jídelníček prospěje. Pokud nemoc játra nezasáhne, dieta není nutná.

A existuje prevence? Můžete se nechat očkovat, jde o nepovinné očkování, tudíž si ho musíte zaplatit. Doporučuje se ale spíše u dětí a mladistvých.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Profesně náročný týden máte za sebou a vaše tělo hlásí touhu po relaxaci. Z práce běžte hned domů za rodinou a postarejte se o její pohodlí. Poslední dny jste hodně pracovaly a partner s…