Moravští lékaři varují: Hrozí nám epidemie svrabu

27. 3. 2002
Moravští lékaři varují: Hrozí nám epidemie svrabu
Do ordinací kožních lékařů v posledním roce přichází stále více pacientů s ošklivými vyrážkami na celém těle. Jsou pak šokováni, když jim lékař oznámí, že "chytili" - svrab! Kožní lékaři nevylučují, že jde o "předvoj" blížící se epidemie. Ta údajně přichází jednou za sedm až devět let.

Moravští lékaři varují: Hrozí nám epidemie svrabu

Do ordinací kožních lékařů v posledním roce přichází stále více pacientů s ošklivými vyrážkami na celém těle. Jsou pak šokováni, když jim lékař oznámí, že "chytili" - svrab! Kožní lékaři nevylučují, že jde o "předvoj" blížící se epidemie. Ta údajně přichází jednou za sedm až devět let. Což časově odpovídá...

 


Zákožka svrabová, která se pohybuje v podkoží, způsobuje onemocnění podobné ekzému

"Někdy je i pro specialistu těžké svrab rozeznat. Projevuje se totiž podobně jako ekzém -obzvláště, u, jak my říkáme, přemytých, tedy zvláště čistotných pacientů! Před svrabem si totiž nemohou být jisti ani oni!"

Pupínky svrabu tvoří dvojtečky s neznatelnými chodbičkami uprostřed," popisuje příznaky svrabu MUDr. Karen Vrzalová z jedné brněnské kožní ambulance. "Svrab je infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Nepřenáší se však dotykem kůže při fyzickém kontaktu, třeba podáním ruky, jak se mnozí mylně domnívají. Ani nepřeskakuje jako blecha, což je další obecně vžitý omyl!"

 

Svrab má na svědomí plazivý hmyz, drobounký roztoč. Nejčastěji se přenáší sdílením společného prádla, které se používá déle než jeden den: například lůžkovin, ručníků nebo polstrovaných podložek na židle. Častým zdrojem nákazy bývá nevyprané oblečení ze second handu!

Počátek svrabu charakterizuje úporné svědění, při kterém se na kůži objeví drobné pupínky. Další často tradovaný mýtus, že svrab svědí hlavně navečer nebo po zahřátí, je podle dermatologů také nesmyslem.

Pro svrab je typické rozložení postižených míst na těle -zasažen bývá hlavně podbřišek, vnitřní strany zápěstí, podpaží, meziprstní prostory, u mužů genitál a hýžďové svalstvo.

Nejúčinnější léčbou svrabu je potírání postižených míst tříprocentní koncentrací síry nebo jakutinem. Šance, že svrab opustí svého hostitele dobrovolně nebo po domácím laickém léčení, je podle lékařů mizivá.

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, vstupujete do úspěšného pracovního týdne. Veškeré povinnosti zvládáte s přehledem a nemáte strach pouštět se do větších akcí. Nadřízený si vašich ambicí ihned všimne a začne…

Nejčtenější články

Doporučujeme