Motá se vám hlava? Toto jsou časté důvody, které není radno podceňovat! | Foto: iStock

Foto: iStock

Motá se vám hlava? Toto jsou časté důvody, které není radno podceňovat!

Když přes den málo pijete, je normální, že pocítíte lehkou závrať. Stačí jen doplnit tekutiny, abyste se dala do pořádku. Pokud ale motání nepřestává, mohou být na vině následující potíže a je třeba vyhledat lékaře. Kdy taková situace nastává?

Ztráta rovnováhy

Ve vnitřním uchu máme rovnovážné ústrojí, které dává mozku signály o pohybu a poloze těla. Když nefunguje správně, předává chybné informace. Máte tedy pocit, že se to s vámi houpe, i když se vůbec nehýbete. Tento problém může potvrdit nebo vyvrátit lékař po ORL a neurologickém vyšetření.

Jak si poradit s úzkostmi? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Špatné prokrvení mozku

V případě, že znejistíte v orientaci a náhle se s vámi zatočí svět, může za to zřejmě špatné prokrvení mozku, které postihuje především starší lidi. „U starých lidí bývá příčinou závratě porucha prokrvování mozku, způsobená kornatěním tepen. Často také popisují závrať vyvolanou pohledem do výšky, kdy je příčinou zvápenatění zadní, spodní malé mozkové arterie (tepny, cévy),“ vysvětluje fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Pokračování 3 / 5

Kolísavý krevní tlak a cukr

„U mladých lidí je nejčastější příčinou závratě nízký tlak krve, naopak u starších příliš vysoký nebo kolísavý krevní tlak,“ podotýká odbornice. Vysoký krevní tlak upravují léky, na nízký zase platí hlavně pravidelnost v jídle, úprava jídelníčku a povzbuzení krevního oběhu. Při náhlém poklesu hladiny cukru v krvi se stačí najíst něčeho sladkého nebo napít slazeného nápoje.

Pokračování 4 / 5

Krční páteř

Dále mohou závrať vyvolat různá poškození krční páteře, například při osteoporóze obratlů nebo artróze kloubů páteře. Zvlášť pokud máte sedavé zaměstnání a trpíte na bolesti zad, hledejte nejdříve příčinu právě v krční páteři. Fyzioterapeut vám pak pomůže odstranit blok a ukáže vám cviky, které vám pomůžou potížím předcházet. Někdy doporučí i návštěvu neurologa, jenž vás prohlédne a pošle na potřebná vyšetření.

Pokračování 5 / 5

Psychické potíže a léky

Pokud vyšetření u lékaře neodhalí příčinu, může být problém v psychice. Závratě často souvisejí s úzkostmi, depresemi nebo nadměrným stresem. Typické je to při fobii z výšky nebo při panických atakách. Na vině pak bývají i některé léky, zejména antidepresiva nebo prášky na spaní. Projevit se tak může ale i vynechání pravidelné dávky léku.

Doporučujeme

Články odjinud