MUDr. Ondřej Nývlt: Jak poznat kompetentního nutričního specialistu

25. 11. 2013 Reklama
Rozhodli jste se pro hubnutí pod dozorem odborníka, ale nevíte na koho se obrátit? Vyskytla se nadváha ve Vaší rodině a nevíte, jak ven ze začarovaného kruhu? Začínáte mít zdravotní problémy, ale k lékaři se Vám zatím nechce?

O tom, jak si správně vybrat svého výživového poradce a proč je nezbytné neustále doplňovat vzdělání ve výživě, nám naše dotazy zodpovídal předseda Lékařské rady Světa zdraví MUDr. Ondřej Nývlt.

Vaši výživoví poradci musí mít odpovídající vzdělání at už je to zdravotnické nebo odborný kurz výživy akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Proč jste založili Akademii Světa zdraví? Znamená to, že jsou výše uvedená vzdělání pro Vaše nutriční specialisty nedostačující?

Ano, i tak se to dá říci. Nevnímáme Svět zdraví pouze jako nástroj pro hubnutí, ale především místo, kam lidé budou moci docházet pro komplexnější radu, jak pomoci svému tělu. Proto si velmi zakládáme na odbornosti svých specialistů. Akademie Světa zdraví garantuje, že naši specialisté mají neustále k dispozici nejnovější poznatky z oboru. A tak mohou svým klientům předávat zkušenosti a znalosti nejvyšší kvality.

V čem je Vaše školení výživových specialistů jiné?

Troufám si tvrdit, že systém školení Světa zdraví je v některých ohledech náročnější než například školící systém pro zdravotní sestry. Systém kreditů obsahuje celkem 20 odborných školení, kdy každá část je zakončena náročným testem. Každý specialista musí nasbírat v průběhu roku alespoň 12 kreditů, aby mohl v poradnách Světa zdraví poskytovat služby výživového poradce.

V současné době pracuje ve Vašich poradnách 91 nutričních specialistů, kteří jsou rozmístěni ve 44 poradnách po celých Čechách, jak školení probíhá?

Naši klienti , kterým se podařilo právě minulý týden překročit magickou hranici a zhubnout neuvěřitelných 100 000 kg, jsou velmi nároční. Vždy vyžadují výsledky a kvalitu a toho můžeme dosáhnout pouze neustálým doplňováním znalostí. Proto je v zájmu každého specialisty školení ať už na pražské centrále či přímo na pobočce v některém ze 36 měst v České republice absolvovat. Při kurzech vždy klademe důraz na to, aby byl nutriční specialista schopen rozpoznat, kdy je nutné propojit nutriční poradenství s lékařskou péčí.

Čeho se konkrétně školení týkají?

Výživa zasahuje do všech systémů a orgánů v těle – proto jsou specialisté více proškolováni na jednotlivé systémy a jejich vztah k výživě, respektive, jakým způsobem je lze výživou ovlivnit. Ale musím podotknout, že i přesto, že mezi lektory Akademie Světa zdraví jsou často lékaři, není cílem vzdělávání zasahovat do odborných kompetencí lékařů, ale naopak rozpoznat, kdy je nutné přenechat klienta lékařské péči nebo výrazně s lékařem spolupracovat. Výživoví specialisté také mohou v rámci nadstavbového školení získat kvalifikaci ve speciálních oblastech výživy jako je sportovní výživa, stravování dětí, diabetiků a v těchto oblastech poskytovat specializované poradenství klientům. Lektory jednotlivých školení jsou vždy přední odborníci na výživu, jako například RNDr. Petr Fořt, CSc., Ing. Ivan Mach, CSc., Mgr. Margit Slimáková a další.

Existuje podobný projekt v České republice?

Pokud vím, Akademie Světa zdraví je v současné době vůbec nejrozsáhlejším firemním vzdělávacím projektem v oblasti výživového poradenství v České republice s velmi širokým odborným záběrem. Tyto kurzy v současné době procházejí akreditačním řízením, po němž získají odbornou akreditaci Aliance výživových poradců.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Druhá polovina pracovního týdne vám přinese vytoužený úspěch. V nejbližších dnech očekávejte nabídku k povýšení, finanční bonus či jinou formu odměny. Zatím jste plni energie, proto…

Nejčtenější články

Doporučujeme