Můj muž se mnou nechce spát a já nevím proč...

Můj muž se mnou nechce spát a já nevím proč...

„Chlap chce a může pořád,“ říká se, když se mluví o mužích a jejich vztahu k sexu. V poslední době to však v mnoha českých ložnicích tak nevypadá. Roste totiž počet mužů, kteří odmítají sex, a manželky, partnerky a milenky se ptají: Proč?

Nejsem žádná nymfomanka,“ četla jsem nedávno jeden komentář na internetu, „ale přesvědčit přítele, aby se se mnou miloval, je skoro nemožné. Věřili byste, že se mi včera vymluvil na bolest hlavy? Chlap???!!!“ Že muži v poslední době ztrácí chuť na sex, nezaznívá jen ze strany jejich žen, ale i z ordinací psychologů a sexuologů.

„Pravdou je, že v mé praxi i v praxi mých kolegů se čím dál více objevují jednotlivé ženy i páry, přičemž problém je často ten, že muž nemá chuť na sex,“ potvrzuje psycholožka a sexuoložka Alex Doležalová a dodává: „Když to zobecním, pozoruji dvě věci. Zaprvé přibývá mužů mezi dvaceti a třiceti, pro které není sex příliš silným motivem - jako by ho zdánlivě nepotřebovali a často ho partnerce odmítají v souvislosti s její emancipací.

Zadruhé se pak setkávám s muži ve středním věku 45-50 let, kteří měli snížený zájem o sex celoživotně, ale jejich ženy až nyní, kdy dostaly kuráž - pod vlivem médií podporujících ženskou sexualitu a odchodem dětí z domova -, mají odvahu si na své partnery ,postěžovat‘ u terapeuta.“ Že muži mají čím dál menší chuť na sex, zaznamenali i sexuologové Jaroslav Zvěřina a Petr Weiss. Podle jejich pravidelného průzkumu sexuálního chování v Česku pocítil nulovou chuť na sex každý třetí muž! Co se to děje s našimi partnery, že když se s nimi chcete milovat, slyšíte něco jako: „Já bych i chtěl, ale teď zrovna jaksi nemám chuť.“

Jiný apetit? Ano, ale…

Sexuální apetit každého člověka ovlivňuje řada faktorů, přičemž jedním z nich je i věk. Podle průzkumu zveřejněného v roce 2009 v magazínu Health Plus si většina žen užívá nejlepší sex po čtyřicítce. Možných vysvětlení je přitom několik: větší sebedůvěra, zkušenosti, vliv hormonů, někdy ovšem i mimomanželský vztah. Navíc není žádným tajemstvím, že orgastická schopnost žen se vyvíjí a řada z nich dospívá až ve čtvrtém desetiletí života k vaginálnímu nebo kombinovanému typu vyvrcholení. Je známý fakt, že zatímco ženy jsou na vrcholu svých sexuálních sil kolem třicítky (a jak se zdá i několik let poté), muži vrcholu svých sexuálních potřeb dosahují už kolem osmnáctého až dvacátého roku života a poté jejich potřeba klesá.

Příroda k nám není spravedlivá: v době, kdy jsou ženy sexuálně nejaktivnější, jejich partneři přicházejí do let spojených s poklesem chuti na sex i výkonnosti a naopak - muži ve věku nejvyšší aktivity jen těžko hledají podobně naladěné partnerky stejného věku. Nebo že by to byl důkaz tvrzení, že příroda sex nevymyslela pro potěšení, ale primárně pro reprodukci?

Co z toho každopádně plyne, je fakt, že sexuální potřeby žen a mužů se nikdy nesejdou - v případě, že má žena doma vrstevníka nebo muže staršího, a ne mladého kolouška. A tak se není co divit, že v dlouholetých vztazích má na sex mnohem větší chuť právě žena než muž. Snížená touha spojená s přibývajícím věkem sice může mít vliv na sexuální život páru, není to ale důvod, proč v některých ložnicích sex téměř vymírá…

Každý den čokoládu? Ne!

Když jsem se na toto téma bavila s manželským poradcem Petrem Šmolkou, vyjmenoval mi hned několik důvodů, proč muži přestávají toužit po sexu. Postupně se dostaneme ke všem, přičemž těžko říct, který převládá, ovšem minimálně dva pro vás možná budou překvapivé - přesycení a lenost. „Sex ztratil někdejší výlučnost a stalo se z něj zboží. Navíc snadno dostupné, ať už v podobě konzumace komerčního sexu, nebo - ještě častěji - alespoň v symbolické podobě. Hojně nás jím krmí časopisy, film bez sexu často jako by ani nebyl, stačí pár kliknutí myší a z obrazovky PC se na nás šklebí v té nejnaturálnější podobě. Těžko pak toužit po něčem, čeho se nám dostává doslova plnými hrstmi,“ vysvětluje psycholog, co myslí slovem přesycenost.

Se sexem je to s trochou nadsázky jako s čokoládou: jak dlouho na ni budete mít chuť, když ji budete dostávat k snídani, obědu, večeři, a navíc celou tabulku? To se dá pochopit, nebo…? Druhý důvod je podle odborníka lenost. „Řada mužů, dokonce i relativně mladých, dává před sexem přednost masturbaci. Snadné, vždy dostupné, nutná časová investice minimální, celá milostná předehra se redukuje na nalezení eroticky stimulujících podnětů - opět nejčastěji prostřednictvím několika kliknutí hlodavcem. Ve srovnání s tím se pak běžný párový sex jeví jako záležitost časově rozmařilá a ve své podstatě neekonomická,“ říká psycholog.

Navíc je tady tolik diskutovaný stres a s ním související vyčerpání. Ve chvíli, kdy je muž totálně vysátý, je samozřejmě nasnadě, že se buď nemiluje vůbec, nebo že dá před sexem s partnerkou přednost rychlému uspokojení před obrazovkou počítače. Ovšem nejde jen o rychlost, je tady i něco dalšího - počítač nebude vyžadovat romantiku, nebude si stěžovat, že ho muž nedokázal uspokojit, a nebude ho srovnávat s nikým ze svých bývalých. Rázem máme x dalších vysvětlení, proč je - pro některé muže - „pohodlnější“ se nemilovat.

Hlavní je výkon! Ve všem

Žijeme ve společnosti orientované na výkon, včetně výkonnosti sexuální. Ženy jsou coby partnerky zkušenější, poučenější, náročnější než předchozí generace. Jsou zkrátka a dobře emancipované, což může být důvod touhy, ale - jak už jsme naťukli na začátku - stejně tak dobře důvod odmítání. Alex Doležalová ve své praxi řeší tento případ: ona je osmadvacetiletá ambiciózní žena, dravá, aktivní, on podstatně méně aktivní dvaatřicátník, kterého už nebaví poslouchat její řeči o tom, aby více pracoval, nápady, jak by ještě mohl rozvinout své podnikání, a tak podobně… „Než by muž poslouchal takovou ženu, raději jí dělá naschvály - místo práce jde pařit s kamarády nebo do kina, což partnerku vytáčí a což mu neustále vyčítá.

Přesný příklad toho, jak emancipace zabíjí sex: aktivní mladá žena přijala dominantní roli ve vztahu, zatímco muž se nechal zatlačit do submisivní role mladého kluka, který trucuje. A trucuje mimo jiné i tím, že jí odmítá sex, aby ji potrestal. A vlastně mu to nedělá takové potíže -kdo by taky toužil po sexu s dívkou, která jenom poučuje, vyčítá a nenechá odpočinout,“ míní Alex Doležalová. Jednoduše by se dalo říct, že existují vztahy, kde je odmítání sexu pro muže poslední baštou, kde si drží moc nad děním ve vztahu. Všemu ostatnímu totiž vládne žena.

Děje se to hlavně u dvojic, kdy partnerka rozhoduje prakticky o všem, o rodině, financích, volném čase… V takovém případě je nutné, aby si oba uvědomili, že vztah není o tom, že by partner musel automaticky poskytovat fyzické služby jakéhokoli charakteru. Vyžaduje-li jeden sex od toho druhého jako službu, je načase zamyslet se nad tím, kde je zbytek vztahu a kde jsou emoce, díky nimž vztah vznikl, a taky aby si každý v páru „promluvil“ sám se sebou a zamyslel se nad hodnotami, které vyznává, a co vlastně od partnerství očekává.

Já vím, že máš milenku!

Když muži odmítají svým partnerkám sex, ženy často mají o příčině jasno - má milenku! Ovšem opak je mnohdy pravdou. „Milenka bývá hlavním důvodem snížené sexuální aktivity v jiných případech, většinou tam, kde sex fungoval úplně normálně, jenže pak se muž zamiloval do milenky a doma přestal být aktivní,“ míní Alex Doležalová a dodává, že muži si většinou nacházejí milenky až poté, co jim doma začne něco chybět a vadit, nestává se to jen tak z ničeho nic. Tím nechceme říct, že milenka nemůže být příčinou nezájmu o sex doma… Jen se to děje možná v méně případech, než se domníváme. Spíš než hledat příčinu mužské sexuální nechuti v milenkách doporučují Alex Doležalová i Petr Šmolka ženám zamyslet se samy nad sebou.

„Ikdyž ženy samy jsou v úbytku mužova zájmu o sex zpravidla nevinně, přesto se na něm některé podepisují,“ říká Petr Šmolka. Zhoubná a touhu zabíjející kombinace je podle něj především žena, která sice sex sama nikdy neiniciuje, ale zároveň ho nikdy neodmítá. Stejně tak taková, která je svému partnerovi po vůli vždy, když se mu zachce. „Touhu nevzbuzuje ani žena, jejímž krédem je vše pro rodinu, partnerovi však pomalu splývající s bytovým zařízením,“ dodává manželský poradce.

Upozorňuje také na ženy příliš kritické a s partnerem soupeřící, které svého partnera takzvaně psychicky „kastrují“. Někdy přitom vůbec nemusí jít o úmysl. „Jen jsem se ho snažila vyburcovat k větší nápaditosti, aby nebyl v sexu tak konvenční. Místo toho se zasekl a erekce byla pryč,“ popisuje na internetu svou zkušenost, která je typickým příkladem psychické kastrace, Monika.

Cestou do propasti je také už zmíněná emancipace. „Pokud bych to hodně zjednodušila, jednoznačně bych navrhla mladým ambiciózním dívkám, aby alespoň ve vztahu s partnerem nebyly tak dravé, aby ho nechaly o některých věcech rozhodovat, aby se nechaly rozmazlovat a byly pro něj aspoň trošku něžné princezny, vedle kterých se muž bude mít šanci cítit jako muž, zachránce, dobyvatel. Jen muž, který se vedle své partnerky bude cítit jako chlapák, bude taky jako chlapák souložit.“

Znovu při chuti

Protože důvodů nezájmu o sex může být mnoho, je složité dát ženám nějakou univerzální radu, co s tím, když s nimi jejich partner nechce spát. Každopádně je podle Petra Šmolky dobré nedělat po pár odmítnutích předčasné závěry typu: nespí se mnou, takže mě nemiluje, a podobně. „Spojování sexu a vztahu v tomto případě není příliš šťastné, především ve smyslu ,kdybys mě měl rád, tak…‘ nebo ,když se mnou nespíš, nemůžeš mě mít rád‘. Muž přitom může mít upřímně rád i ženu, s níž nespává. Samotný fakt, že s ní má sex, ještě vůbec nic nevypovídá o tom, zda ji má rád, či nemá,“ tvrdí psycholog.

Odmítaným ženám v každém případě doporučuje osobní kontakt s poradnou. „Vprvní fázi přitom není nutné o ní partnera informovat - právem by to považoval za další z forem nepatřičného nátlaku,“ dodává odborník. Ať chceme nebo ne, mužskou touhu samozřejmě ovlivňuje i to, jak ženy vypadají. Bylo by sice krásné, kdyby se lidé přitahovali jen proto, že mají „hezkou“ duši, ale tak to nefunguje. Alex Doležalová od žen často dostává otázku, jak to udělat, aby po nich partner toužil stejně intenzivně jako na začátku. „Je to jednoduché -musí se v mnohých oblastech chovat jako na začátku,“ odpovídá psycholožka.

Takže pokud jste na začátku vztahu byla přitažlivou ženou, která spala v sexy pyžamku a mazala se voňavými krémy, zatímco teď se po bytě procházíte ve vytahaných teplácích, pak se jen těžko můžete divit, že váš sexuální život skomírá. „Udržujte si postavu, jakou jste měla, chovejte se něžně a mile, říkejte si o pomoc, prostě nehrubněte, nestávejte se mužem a nesoupeřte se svým partnerem. Být křehká a submisivní neznamená být nesamostatná a závislá, ale je důležité pro svého milého zůstat ženou a neměnit se v muže,“ radí odbornice.

Samozřejmě v každém vztahu funguje určitá dynamika a pro zachování přitažlivosti a lásky je třeba dělat i další věci, a to na obou stranách. Ovšem nikdy není na škodu začít u sebe.

Sex u nás a ve světě

Průzkum společnosti Durex (Globální výzkum zdravého sexuálního života) zjistil, že 60 % lidí tvrdí, že sex je zábavnou, příjemnou a základní součástí života.

Avšak jenom 44 % je spokojeno se svým sexuálním životem. Sexuální spokojenost ovlivňují podle autorů tyto fyzické a emocionální předpoklady:

Fyzické

  • bez stresu, v dobré psychické i fyzické kondici
  • bez sexuálních poruch
  • frekvence sexu a délka předehry

Emocionální

  • pocit blízkosti k partnerovi
  • vzrušující sexuální život bez sexuálních poruch
  • dobrá první sexuální zkušenost

Podle průzkumu hraje v sexualitě rozhodující úlohu vzájemný respekt. 82 % z těch, kteří tvrdí, že jsou sexuálně spokojení, dodává, že se cítí být partnerem respektováni. 39 % lidí hledá romantiku, 36 % by chtělo víc času trávit intimnostmi, 31 % očekává větší zábavu a lepší komunikaci, 29 % potřebuje od partnera větší drive a 37 % se chce cítit méně stresovaně a unaveně.

Zdroj: Průzkum společnosti Durex se uskutečnil v roce 2006 a společnost oslovila více než 26 000 lidí v 26 zemích světa.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Doporučujeme

Články odjinud