Můj nejlepší kamarád podvádí moji nejlepší kamarádku. Nevím, jak se k tomu postavit

26. 5. 2014
Můj nejlepší kamarád podvádí moji nejlepší kamarádku. Nevím, jak se k tomu postavit
V posledních týdnech zažívám na vlastní kůži doslovný význam rčení ocitnout se mezi dvěma mlýnskými kameny. Vztah dvou lidí, kteří jsou mi velmi blízcí, narušila nevěra jednoho z nich. Nevím, jak s tím naložit. Mlčet, nebo nějak zareagovat? Je to sice jejich věc, ale přetvařovat se a dělat, že nic nevím, také nedokážu.

Martina a Katku znám už přes 10 let. Jsme spolužáci z vysoké, z jednoho kruhu. Hned v prvním ročníku se dala dohromady parta asi deseti lidí z různých koutů republiky. Během let se na ni „nabalovali“ další lidé, partneři, dřívější kamarádi… Až nakonec se to protřídilo a posledních zhruba sedm let jsme my, kteří jsme po studiu zůstali v Brně, stálá skupinka, která je skoro jako rodina.

Katka mi byla vždy ze všech nejbližší. Mám i letité kamarádky ze střední školy, ale ty zůstaly v mém rodišti a vídáme se dvakrát třikrát do roka. Katka je mi nablízku, a tak ji už řadu let považuju za svou nejbližší přítelkyni.

Když začala ještě na škole chodit s Martinem, měla jsem opravdu radost, protože i jeho jsem si hodně oblíbila. Všichni jsme si přáli, aby jim to vydrželo, protože se k sobě opravdu hodili. A hlavně jsme si nikdo radši nepředstavoval, jak by to s naší partou dopadlo, kdyby se pak rozešli. Kdo s kým by se dál přátelil, jestli by to ještě fungovalo.

Zpozdila jsem se a nevěřila svým očím

Mezi naše tradiční akce patří každoroční jarní víkend na horách, kterým zahajujeme turistickou sezónu. Obrok střídáme Krkonoše a Šumavu, podle počasí. Když jsme letos začátkem dubna vyrazili do Železné Rudy, Katka několik dnů předtím padla s chřipkou a nejela. Martin chtěl zůstat s ní doma, ale přesvědčila ho, ať jede, že stejně bude jen ležet a byli by doma otrávení dva.

A tak jsme se v pátek večer ubytovali a v sobotu ráno vyrazili na velkou túru. Bylo nás skoro dvacet, protože se přidali i někteří další kamarádi a partneři, a tak jsme šli roztažení na docela velkém úseku a nikdo neměl moc přehled o tom, kde kdo je. V jednu chvíli jsem si potřebovala odskočit, a tak jsem počkala, až mě všichni přejdou, a pak přidřepla v křoví kus od cesty.

Jako naschvál jsem téměř vzápětí uslyšela hlasy, ale už bylo pozdě to nějak řešit, tak jsem jen doufala, že mě příchozí neuvidí. Pak jsem překvapeně zjistila, že je to Martin s Petrou, jednou z party. Myslela jsem, že už mě přešli všichni. To větší překvapení mě totiž teprve čekalo. Ti dva se rozhlédli a pak se na sebe vrhli a začali se líbat!

Divila jsem se, že to nikdo jiný nevidí

V první chvíli jsem vůbec nechápala, na co se to dívám, tak nečekané to bylo. Když jsem pak viděla, jak Martin Petře zajíždí rukou pod triko i zepředu do kalhot, udělalo se mi skoro špatně – při pomyšlení na nemocnou Katku, která ještě přítele bezelstně poslala na hory samotného.

Ti dva tam trčeli snad deset minut a já v křoví málem zdřevěněla. Nejvíc jsem se bála, že mě uvidí, nechtělo se mi teď do takové trapné situace dostat. Ale oni měli oči jen pro sebe. Když se konečně odtrhli a jakoby nic pokračovali dál, ještě jsem dobrých pět minut počkala, než jsem se vydala za nimi.

Celou skupinku jsem dohnala až na rozcestí. Seděli na lavičkách a rozjařeně se mi smáli, že jsem se snad ztratila. Všimla jsem si, že se po sobě Martin s Petrou polekaně podívali, určitě si mysleli, že jdou poslední. Dostala jsem vztek a od té chvíle se schválně nenápadně držela pořád u nich. A viděla ty signály, které mi najednou připadaly úplně zřetelné. Byli jako dva puberťáci. Kromě mě si toho ale nikdo jiný zřejmě nevšiml.

A jako by toho nebylo málo, večer jsem je přistihla znovu, když jsme pekli buřty a já odešla dovnitř pro chleba. Zahlédla jsem je, jak mizí v Martinově pokoji. K ohni se vrátili každý sám až o hodinu později.

Bojím se něco říct stejně jako mlčet

Zbytek víkendu pro mě za nic nestál a je to tak od té doby pořád. Vůbec nevím, jak mám s tím, co vím, naložit. Kdyby šlo jen o jednorázový úlet, ke kterému by došlo na chatě třeba proto, že by se Martin opil, ještě bych to asi zkousla, i když i to by bylo těžké. Ale z toho, co jsem viděla, bylo evidentní, že ti dva se nedali dohromady až na chatě a že to nebylo ani poprvé, ani naposledy. Kdo ví, jak dlouho už to tak je?

Martin a Katka jsou spolu nějakých sedm let. Poslední dobou mi přítelkyně několikrát říkala, že už by ráda měla dítě, ale Martin ještě nechce. Vypadá to, že u nich nastalo nějaké zlomové období, kdy se rozhodují, co dál. A Martin to řeší tím nejhorším možným způsobem.

Sama jsem teď půl roku po rozchodu, a tak se ani nemám s kým poradit – všichni mí přátelé jsou zároveň přáteli Martina a Katky, takže se jim svěřit nemůžu. Nejraději bych šla za Martinem a uhodila na něj, ale bojím se, aby pak neudělal nějaký radikální krok, jak to tak chlapi mívají, i když třeba vztah s Katkou perspektivu má. A jít za kamarádkou a všechno jí říct? Nevím, jestli já sama bych to tak chtěla, kdyby šlo o mě.

Až v posledních týdnech jsem si povšimla, že když někam jdeme a Martin je tam s Katkou, chybí Petra. A naopak. Takže evidentně to stále pokračuje a já se asi za chvíli zblázním. Jen přihlížet a čekat, jestli se to nějak nevyvrbí, nechci…

Eva, 29 let

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V poslední době moc rádi čtete, ale neměli byste jen ležet s knížkou v ruce. Čtení je jistě příjemné a povznášející, ale k vám se hodí i jiné aktivity. Musíte si je ovšem vymyslet sami,…