Mámo, podej hrnec
Jestli nějaký účes způsoboval dětem trauma, pak to byl jistě sestřih takzvaně podle hrnce. Zkracování vlasů u dětí se často řešilo podomácku a častokrát dopadlo tak, že matka či otec zastřihly vlasy rovnoměrně kolem celé hlavy, což vytváří efekt podobný tomu, jako kdyby byly vlasy zastřiženy podle okraje hrnce nebo mísy (mimochodem, i to se občas stávalo). Jak se dá očekávat, o žádný slušivý sestřih nešlo, často byl plný zubů a rozhodně ne lichotivý.
Průšvih byl, když se účes skutečně nepovedl a nešťastník musel být ostříhán úplně nakrátko neboli „na ježka“. Kdo chtěl být za rebela, mohl si vzadu na krku nechat takzvaný ocásek čili pramen vlasů původní délky, vypadající skutečně jako ocas potkana. V extrémních případech byla k ocásku ponechána i ofina a zbytek hlavy byl ostříhán až téměř na kůži.
Jaká je historie kudrnatých vlasů? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 4
Na Jágra
Mullet byl zejména pánský účes, který se těšil velké oblibě především v 80. a 90. letech. V zahraničí jej proslavili hlavně muzikanti, jedním z prvních průkopníků mulletu byl například David Bowie. V České republice se účes stal populární zejména díky hokejistovi Jaromíru Jágrovi, často se mu proto říká mít vlasy „na Jágra“. Mullet ale nesl i další přezdívky, jako třeba ještěr, deka, zvadlý záclony, veverčí kožešina a dodnes oblíbený termín vpředu byznys, vzadu párty.
Marta Pušová
24. února 2023
Střih se vyznačoval tím, že vpředu a po stranách byly vlasy ostříhané nakrátko, zatímco vzadu dosahovaly délky minimálně na ramena, většinou ale spíš na záda. K vidění byl především na mužích, občas si ale mullet pěstovaly i ženy. Někteří vytrvalci nosí mullet dodnes, a tak na sociálních sítích dokonce vznikla skupina Mullet Hunting, kde si nadšení „lovci mulletů“ sdíleli fotky lidí s tímto účesem, které tajně pořídili na ulici nebo na nejrůznějších akcích.
Pokračování 3 / 4
Kudrny „natrvalo“
Také ženy měly svůj typický účes, který v 80. a 90. letech obletěl hlavy snad všech dívek a dam. Trvalá neboli trvalá ondulace se dala aplikovat na jakoukoliv délku či barvu vlasů, a také se tak dělo. Šlo o chemickou úpravu vlasů, která je umožnila formovat a navíc výsledný efekt udržela většinou po dobu několika měsíců. Výsledkem byly bohaté kudrny tvořící z hlavy obří kouli.
Laura Poláková, Prostě fenomén
22. května 2024
Proces byl samozřejmě pro vlasy škodlivý a ničil je, obzvlášť když se kadeřnici podařilo překročit správnou dobu působení a prameny skončily přilepené na natáčce. Při opakované aplikaci trvalé ondulace se ze zdravé hřívy stávala zničená sláma, ženy ji však podstupovaly zas a znovu. Za nedbalou eleganci se v té době považovala zkrepatělá trvalá, tedy období, kdy kudrny trochu povolily. Tento účes ale nezůstal pouze doménou žen, v období mániček si své dlouhé vlasy kudrnami rádi zdobili i muži.
Pokračování 4 / 4
Frajerská patka
Takzvaná patka se v 80. i 90. letech nevyhnula snad nikomu bez ohledu na pohlaví. Šlo o odrostlejší ofinu natupírovanou nad čelem a zafixovanou lakem na vlasy tak, že připomínala jakýsi oblouk. Ženy jí často vyšperkovaly svoji trvalou, patku ale nosili i muži, zejména ti, kteří se vzhlédli v glam stylu. Pro drsňácké rebely tu pak byla patka spadlá přes oko, která jedinci dodávala look věčného potížisty.
Marta Pušová
22. září 2023