Multimediální výstava Umění porodit

4. 5. 2007
Multimediální výstava Umění porodit
Počátek života každého z nás je obestřen tajemstvím. V početí, prenatálním životě i dramatickém okamžiku porodu tušíme paralelu s mysteriem vzniku Vesmíru. Umělecké ztvárnění může být jednou z cest jak nahlédnout skrze husté mlhy amnézie k vlastnímu zrodu a uvědomit si sounáležitost s vyšším řádem.

Veletržní palác, Praha 7. – 13. 5.2007, vernisáž: pondělí 7. 5.2007, 18 h.

Koncepce: Nadia Rovderová Produkční spolupráce: Petra Sovová, Eugen Kukla Organizuje: Hnutí za aktivní mateřství v rámci Světového týdne respektu k porodu.

Oficiální záštitu nad touto akcí laskavě převzali paní Kateřina Jacques, předsedkyně Poslaneckého klubu Strany zelených, členka Republikové rady Strany zelených a Odborné sekce pro lidská práva a Hlavní město Praha .

Autoři: Veronika Bromová, Milan Cais, Filip Černý, Enfant terrible, Martina Chloupa, Šárka Havlíčková, Xénia Hoffmeisterová, prof. Jan E. Jirásek, Roman Kárník, Lenka Klodová, Martina Niubo Klouzová, Pavla Kranlová, Eva Kmentová, Pavel Mára, MICL, Stefan Milkov, Petr Nikl, Suzanne Pastor, Luboš Plný, Minna Pyyhkala, Jaroslav Róna, Matouš Karel Řeřicha, Paulina Skavová, Jiří Surůvka, Martin Šárovec, Líba Taylor, Roman Trabura, Tomáš Valušek, Radan Wagner, Peter Župník.

● K výstavě vychází katalog. ● K shlédnutí jsou rovněž vítězné práce soutěže dětí základních škol na téma příchodu na svět. ● Vernisáž doprovodí netradiční módní přehlídka těhotenské módy v podání umělecké skupiny KOLOUCHŮV SEN absolventek UMPRUM a AVU (Michaela Huffsteter, Hana Poislová, Michaela Gorcová a další) a performance skupiny ENFANT TERRIBLE (Lenka Klodová, Helena Poláková, Lucie Krejčová). ● Projekt zahrňuje bohatý doprovodný program zaměřený na možnosti přirozeného porodu, INFOCENTRUM, veletržní expozici BABY EXPO a mezinárodní kongres NORMAL BIRTH. ● více informací: www.respektkporodu.cz

UMĚNÍ PORODIT 7. – 13. 5.2007

Počátek života každého z nás je obestřen tajemstvím. V početí, prenatálním životě i dramatickém okamžiku porodu tušíme paralelu s mysteriem vzniku Vesmíru. Umělecké ztvárnění může být jednou z cest jak nahlédnout skrze husté mlhy amnézie k vlastnímu zrodu a uvědomit si sounáležitost s vyšším řádem. Respekt k početí, těhotenství a porodu je v konečném důsledku respektem k důstojnosti naší vlastní existence.

Vystavující třicítka autorů je demokraticky půl na půl složena z mužů i žen. Můžeme srovnávat a navazovat: mystická digitální plátna Veroniky Bromové, snové portréty těhotných žen na obrazech Martiny Chloupy, symbolické monumentální Lidské vejce Evy Kmentové, životaschopná Semena v malbách a objektech Xénie Hoffmeisterové, hravé figurky molitanových nenarozených aviatiků Martiny Niubo, malinko děsiví laminátoví zrozenci z Archy úmluvy Pauliny Skavové, humorné provokační objekty a performace Lenky Klodové, přímý, zaostřený pohled na porod ve fotografiích Líby Taylor, těhotenstvím poznamenaná bříška žen v instalaci Pavly Kranlové... A co muži? Otcovský Batman Jiřího Surůvky jako super-muž zvládne i něco v mužském světě tak nedosažitelně těžké, jako porodit si potomka. Spermie Milana Caise závodí opravdu o život, jeho Rodina nedotknutelných navozuje zamyšlení nad nedotknutelností lidského plodu po dobu prvních devíti měsíců své existence.

Tuto nedotknutelnost popírají fascinující fotografie embryologa profesora Jana E. Jiráska, který svůj život a odbornou vizi zasvětil zobrazení toho, co není možné vidět jinak, než za pomoci nejpreciznějších technologií. Symbolicky, ale podobně precizně a detailně, zkoumají tento svět kresby Luboše Plného. Do světa snů o zrození nás zase vtahují díla Petra Župníka, Petra Nikla, Jaroslava Róny či MICLa - Michala Novotného. Záběr vystavených děl se pokouší ztvárňovat, zkoumat a polemizovat o nejrůznějších aspektech velkého mystéria vzniku života. Snad se nám povede přivést Vás k zamyšlení nad tím jak a proč jsme přišli na svět, jak přišli na svět naši předkové a jak to bylo či bude u našich potomků… a doufáme, že tyto myšlenky budou plodné.

Nadia Rovderová, Eugen Kukla

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ze dne na den jste si v práci polepšili a hýříte optimismem. Pokusíte se ho navodit také do partnerského vztahu. Jakmile se situace nezlepší, víkend bude katastrofa. Mimořádný pozor si…

Nejčtenější články

Doporučujeme