Murphyho kuchyňské zákony - aneb jak udělat štrúdl

18. 1. 2000
Tryskající oříšky a rozinky vytvářely unikátní pohled. Ovocná šťáva bublala a roztomile prskala na všechny strany.

Murphyho kuchyňské zákony - aneb jak udělat štrúdl

  1. Těsto vykyne a šlehačka se povede jen tehdy, je-li u stolu pouze rodina, nebo nezvaní hosté.
  2. Pukavec je takové vejce, které rozklepnete přímo do těsta.
  3. Jakmile hodíte vařečku do dřezu, vzápětí jí budete potřebovat.
  4. Jakmile naměříte v odměrce mléko, vzápětí bude třeba měřit mouku.
  5. Když už je nůž tak tupý, že jím nejde nic uříznout, prst jím uříznete vždycky.

To všechno můžu dosvědčit z vlastní zkušenosti.

Díky letadlu, ambasádě a mému nastávajícímu jsem se ocitla v hlavním městě Idaha, Boise. První šok z Ameriky už mám za sebou a tak si mohu začít hrát na hodnou milou americkou brzyženusku, která v růžové zástěrce ladně krouží kol sporáku, aby pět minut po manželově příchodu vykouzlila na stole přehršel dobrot. Jo, tak takhle nějak jsem si to představovala.
S okouzlujícím úsměvem jsem jednou ráno oznámila, že upeču pravej českej štrúdl. Šňavnatá jablíčka, sladké rozinky, křupavé oříšky - to vše v pevném, krásně propečeném, božském závinu. A věrná svému modernímu myšlení vyrazila jsem do obchodu koupit hotové listové těsto. Odjela, našla, koupila, přivezla, rozbalila - a prožila šok!
Což o to, těsto to bylo opravdu listové - jednotlivé listy úhledně stočené do ruličky. A jak krásně křupaly, když jsem se je snažila narovnat. A křupaly ještě víc, při mých pokusech do toho všeho zabalit tu slizkou jablečnou hmotu. Těsto příšerně praskalo, jablečná náplň se změnila v jablečnou lávu, a báječně křupavé oříšky křupaly úplně všude, nejlíp na povrchu těsta.
Nevadí, jsem přeci šikovná holka. Zhňácala jsem zbytek těsta s vodou a jala se zaplácávat ty nejhorší díry. Ne že bych se málo snažila, ale přeci jen, když máte mezi prsty plovací těstové blány, dobrá vůle a úsilí je vám - píp - platné.
Nakonec se mi to podařilo nacpat do trouby - téměř všechno. Po dvaceti minutách, doufaje že čas a teplo zhojí všechny rány, jsem se odhodlala jít se na "štrúdl" podívat. Jablečná láva podpořená horkem se úžasně vinula po kusech listového těsta. Po všech kusech. Tryskající oříšky a rozinky
vytvářely unikátní pohled. Ovocná šňáva bublala a roztomile prskala na všechny strany. Seškrábala jsem hmotu na talíř. Koneckonců, v žaludku to bude vypadat podobně. A když na to ozdobně nastříkám šlehačku. Zvláštní ovšem bylo, s jak fantastickou rychlosti se půvabně kroužky měnily v rozplizlou hmotu.Taky se ještě musím zmínit o dalším, unikátním vybaveni amerických domácností. Je to v každém dezu a říká se tomu drtic..

Lenka

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Hlavně dnes respektujte varování hvězdné konstelace Merkuru se Saturnem. Bohužel na tom nebudete po fyzické stránce nejlépe, takže těžkou práci, kterou můžete odložit, nechte na jindy.…

Nejčtenější články