Musíte snídat, když hubnete, či je lepší snídani vynechat? Jak je to doopravdy

Musíte snídat, když hubnete, či je lepší snídani vynechat? Jak je to doopravdy

Pravděpodobně jste už slyšeli, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne, a to i v případě diety. Závěry výzkumů na téma vynechávání snídaně nejsou ale jednoznačné. Některé naznačují, že pokud budete snídat, budete rychleji spalovat a tedy hubnout, jiné zase ukazují, že snídaně může u někoho vést naopak k přírůstku hmotnosti. Podle čeho se tedy řídit?

"Pro" snídani

Výzkumy, které snídani při hubnutí doporučují, naznačují, že je prospěšná, ale je nutné snídat především proteiny, tedy bílkoviny. Vhodná je například vaječná omeleta, vejce natvrdo či proteinové palačinky, které si můžete připravit sami ze svých surovin nebo koupit již hotové. Právě proteiny vám pomohou předcházet chutím a vlčímu hladu později během dne, především konzumaci vysocekalorických chuťovek z automatů či z rychlého občerstvení. Zdravě vyvážená snídaně s obsahem bílkovin a komplexních sacharidů a vlákniny vám pomůže, abyste se cítili nasycení.

TIP NA VIDEO: Kolik porcí denně bychom měli sníst?

Pokračování 2 / 6

Nejen obsah, ale taky porce

Odborníci ale zdůrazňují důležitost velikosti porcí, pokud se během snídaně přejíte, respektive toho sníte hodně, nezachrání vás, ani když to budou samé proteiny. Jíst přiměřené porce není jen chytrý způsob, jak zhubnout, ale taky nejúčinnější způsob, jak si váhu udržet, jakmile dosáhnete svého cíle. Tedy ani snídaně by neměla být přehnaně obrovská, ale přiměřená, neznamená to tedy podle odborníků, že by snídaně měla být nutně nejdůležitější (tedy největší) porcí z celého dne.

Pokračování 3 / 6

Dopad snídaně na hladinu glukózy

Vědci také studovali vliv snídaně na hladinu glukózy v krvi, kdy sledovali několik desítek mladých mužů po dobu šesti po sobě jdoucích dnů, z nichž někteří vynechali snídani a zároveň se dostatečně hýbali. Sledovali účinek na jejich energetický metabolismus a na hladinu glukózy v krvi. Výsledek? Zjistili, že ti, kteří vynechali zdravou snídani, měli hladinu glukózy v krvi zvýšenou, což může vést k přírůstku hmotnosti. Zároveň se také ukázalo, že pokud muži snídali, u většiny z nich snídaně zlepšila výkon během ranního či dopoledního cvičení.

Pokračování 4 / 6

Proti snídani

Mnohé studie ovšem naopak naznačily, že pro někoho může být vynechání snídaně výhodou. Pokud si během dne hlídáte celkové množství přijatých kalorií, při vynechání snídaně vám jich více zůstane na pozdější dobu během dne. To je vlastně jakási verze takzvaného přerušovaného půstu. Nakonec to může znamenat konzumaci méně kalorií za celý den, což vede k hubnutí. Nová studie z roku 2019, vycházející z 13 kontrolovaných studií zaměřených na snídaně, zjistila, že ve finále lidé, kteří snídali, nakonec během dne snědli o 260 kalorií více než ti, kteří nesnídali. Lidé bez snídaně naopak dokonce díky tomu zhubli.

Pokračování 5 / 6

Vliv na metabolismus

Někteří odborníci tvrdí, že vynechání snídaně může metabolismus zpomalit, ovšem výsledek výše zmíněné studie naznačuje, že neexistují žádné významné rozdíly v rychlosti metabolismu mezi těmi, kdo snídají, a těmi, kdo ji vynechávají. Jiná kanadská studie, která zkoumala dopad vynechání snídaně na kanadské děti a dospívající, ovšem zjistila, že ty děti, které nesnídaly, měly méně vitaminu D, železa, hořčíku a také vitaminu A.

Pokračování 6 / 6

Jak to tedy je?

Měli byste se tedy po probuzení nasnídat, nebo snídani vynechat, když chcete zhubnout? Odpověď závisí na vašem životním stylu a také vašich preferencích. Jak říká jeden z autorů studie Tim Spector, každý má jedinečný metabolismus, soubor genů a rozdílné střevní mikroby, takže reaguje na různé potraviny jinak. Pokud vynecháte snídani a zjistíte, že později v práci inklinujete ke konzumaci nezdravých jídel z rychlého občerstvení, pak je pro vás snídaně rozhodně vhodná. Pokud se však snažíte snížit kalorický příjem, abyste zhubli, a bez snídaně vás nepřepadají různé chutě ani vlčí hlad, pak se bez ní obejdete. Neberte tedy standardní pokyny výživových poradců dogmaticky. Poslouchejte především svoje tělo.

Doporučujeme

Články odjinud