Může marihuana léčit ?

18. 4. 2000
Španělští vědci prokazatelně zjistili, že marihuana má léčivé účinky.

Může marihuana léčit ?

Španělští vědci prokazatelně zjistili, že marihuana má léčivé účinky. Podávali totiž potkanům s mozkovým nádorem látku THC, která je hlavní složkou marihuany. U tři léčených nádor zcela zmizel a dalších 9 jich přežilo o 17 déle. Vědci soudí, že podávané látky neměly přímý léčebný účinek, nýbrž vyvolaly v mozku další reakce, které teprve vedly k potlačení, či dokonce odstranění nádoru. Nutný je však další výzkum, než bude zřejmé, zda se složky marihuany budou hodit jako lék i pro lidi. Další výzkumy dokazují, že látky obsažené v marihuaně tlumí příznaky roztroušené sklerózy. Samu nemoc však neléčí.
Jisté ovšem je, že kouření marihuany léčebný účinek nemá. Právě naopak. Při kouření vznikají látky jako dehet, oxid uhelnatý a další škodlivé látky, které tělu škodí. Kouření také poškozuje plíce, stejně jako kouření tabákových výrobků. Dále bylo prokázáno, že ženy, které v těhotenství kouří marihuanu mají u plodu třikrát častější mutace DNA. kouření také výrazně zvyšuje riziko infarktu.
Řešením je synteticky vyrobená látka obsahující složky marihuany. Například americká firma Roxana Laboratories synteticky vyrábí látku THC pod názvem Marinol pro pacienty trpící AIDS či potížemi po chemické léčbě rakoviny.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nenechte se svést na špatnou cestu. Pokud vám začne někdo mluvit do života, tak se na to vykašlete. Jen se do vás zbytečně naváží, protože závidí. Na hádky nemáte náladu a už vůbec ne na…

Nejčtenější články

Doporučujeme