Může marihuana léčit ?

18. 4. 2000
Španělští vědci prokazatelně zjistili, že marihuana má léčivé účinky.

Může marihuana léčit ?

Španělští vědci prokazatelně zjistili, že marihuana má léčivé účinky. Podávali totiž potkanům s mozkovým nádorem látku THC, která je hlavní složkou marihuany. U tři léčených nádor zcela zmizel a dalších 9 jich přežilo o 17 déle. Vědci soudí, že podávané látky neměly přímý léčebný účinek, nýbrž vyvolaly v mozku další reakce, které teprve vedly k potlačení, či dokonce odstranění nádoru. Nutný je však další výzkum, než bude zřejmé, zda se složky marihuany budou hodit jako lék i pro lidi. Další výzkumy dokazují, že látky obsažené v marihuaně tlumí příznaky roztroušené sklerózy. Samu nemoc však neléčí.
Jisté ovšem je, že kouření marihuany léčebný účinek nemá. Právě naopak. Při kouření vznikají látky jako dehet, oxid uhelnatý a další škodlivé látky, které tělu škodí. Kouření také poškozuje plíce, stejně jako kouření tabákových výrobků. Dále bylo prokázáno, že ženy, které v těhotenství kouří marihuanu mají u plodu třikrát častější mutace DNA. kouření také výrazně zvyšuje riziko infarktu.
Řešením je synteticky vyrobená látka obsahující složky marihuany. Například americká firma Roxana Laboratories synteticky vyrábí látku THC pod názvem Marinol pro pacienty trpící AIDS či potížemi po chemické léčbě rakoviny.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Ke konci září se dostáváte do lepší kondice a prahnete po sportovních činnostech. Nejlepší by byl romantický víkend ve dvou. Pakliže vám to s protějškem nevyjde, věnujte se dětem. Jen tak…

Nejčtenější články

Doporučujeme