Může menopauza způsobit úzkost nebo záchvaty paniky? Tohle musíte vědět

Může menopauza způsobit úzkost nebo záchvaty paniky? Tohle musíte vědět

Jakmile přijdou ženy do přechodu, často ani netuší, co přesně můžou očekávat. Máte-li problémy s častými výkyvy nálady nebo záchvaty úzkosti, můžete se možná domnívat, že jde o víc než „jen“ o menopauzu. A mohla byste mít pravdu. Stejně jako menstruační cykly jsou různé pro každou ženu, tak i menopauza není stejná pro všechny ženy. Tyhle otázky si můžete klást!

Je normální, že během menopauzy cítíte úzkost nebo deprese?

Ano, je to normální. Kolísání hladiny estrogenu a progesteronu může vyvolat úzkost, panické ataky či deprese. Časté úzkosti nebo záchvaty paniky však nejsou běžnou součástí menopauzy. U některých žen se ale panická porucha může rozvinout.

Pokračování 2 / 6

Jak takový záchvat paniky vypadá?

Pokud si všimnete náhlých a intenzivních pocitů úzkosti nebo zaznamenáte následující fyzické symptomy, může jít o panickou ataku. K příznakům patří bušení srdce, dušnost, závratě, slabost, pocení, nevolnost či pocit mravenčení. Tyto symptomy ale ještě neznamenají, že máte záchvat paniky. Lidé s panickou poruchou mívají časté záchvaty, a když je nemají, obávají se toho, kdy udeří další. Snaží se také přizpůsobit svoje chování v naději, že se záchvatu vyhnou. Jeden nebo několik izolovaných ataků paniky neznamenají automaticky, že trpíte panickou poruchou.

Pokračování 3 / 6

Musíte s těmito příznaky žít a akceptovat je jako součást změn?

Odborníci říkají, že nikoli. Úzkostné stavy jsou léčitelné a nemusí být navždy. Velmi často odezní po skončení menopauzy a poté, co tělo přestane produkovat hormony. Je ale lepší promluvit si o všem s lékařem, aby vám doporučil vhodnou léčbu pro zvládání paniky.

Pokračování 4 / 6

Jak lékaři léčí panickou poruchu u žen v menopauze?

Existují různé možnosti léčby, spolu s hormonální terapií vám může lékař předepsat léky na úzkost. Psychologické poradenství taky pomáhá zvládat psychické symptomy. Pozor na léky typu Xanax či Neurol, obsahují léčivou látku alprazolam, která účinkuje jako anxiolytikum, což je lék proti úzkosti navozující pocity uvolnění a zklidnění. Při dlouhodobém užívání ale vyvolává závislost. Pomůže ale i zdravý životní styl – omezte kofein, alkohol, cigarety a začněte se více hýbat.

Pokračování 5 / 6

Proč je někdy těžké rozpoznat panickou poruchu v menopauze?

Některé příznaky, jako jsou úzkost, pocení a bušení srdce, odrážejí ty, které mnohé ženy zažívají i jindy. Přestože si můžete být jistá, že se s vámi něco děje, nedostanete správnou diagnózu. Například bušení srdce vás může dovést ke kardiologovi, ale závěry ukazují naprosto normální činnost srdce. A například ani neurolog nenajde žádnou příčinu, proč vás bolí hlava nebo trpíte závratěmi.

Pokračování 6 / 6

Které ženy jsou ke vzniku panické poruchy náchylnější?

Ženy, které byly v minulosti náchylné k úzkostem nebo které měly poporodní deprese, mívají vyšší pravděpodobnost panické poruchy během menopauzy. Ale není to stoprocentní, může se objevit i u ženy, která žádné potíže předtím neměla.

Doporučujeme

Články odjinud