Může se tatínek stát maminkou?

4. 10. 2001
Může se tatínek stát maminkou?
Už jste určitě slyšely o tom, že někteří muži si berou mateřskou dovolenou místo žen. Je taková záměna rolí funkční? Může muž zastat tolik práce v domácnosti jako žena?

Může se tatínek stát maminkou?

Už jste určitě slyšely o tom, že někteří muži si berou mateřskou dovolenou místo žen. Je taková záměna rolí funkční? Může muž zastat tolik práce v domácnosti jako žena?

Každý den během mateřské dovolené stihne většina žen mnoho věcí. Ráno obléci dítě, manžela, připravit snídani, uvařit oběd, vyprat, vyžehlit, několikrát dítě přebalit, nalakovat si nehty, umýt nádobí, nakrmit dítě, v klidu si přečíst časopis, vysát, připravit večeři, někdy i nakoupit, uklidit, dojít s děckem na procházku a k tomu všemu být veselá.

Je možné, aby to muži zvládli také?

NE!

Takových povinností na jeden den je na muže až moc. Muži jsou známí tím, že dokáží pořádně dělat jen jednu věc. A mateřská je především o tom, dělat několik věcí najednou. Musíte stíhat vařit, hlídat dítě, k tomu třeba žehlit a ještě mimochodem sledovat oblíbený seriál nebo telefonovat. Chlapi tohle nikdy nedokážou a to je hlavní důvod, proč se na mateřství nehodí. Chlap, když vaří, tak nic jiného dělat nemůže, natož aby dokázal hlídat dítě a přitom koukat na fotbal, to by to asi dopadlo.

Další otázkou je, proč by vlastně měl být muž na mateřské? Většinu párů k tomuto kroku vede především budování kariéry. I když v 80% mají muži vyšší plat, než ženy na stejné pozici, existují páry, kde je to naopak. Ženy s dobrým postavením a platem by si rády svou pozici udržely a 3-letá pauza není ideální. Předtím, než se pro tuto variantu rozhodnete, zvažte pečlivě, zda se váš muž pro mateřskou hodí. Většina mužů nemá vztah k domácím pracím a mnozí je přímo nesnášejí.

Pokud je muž na mateřské, může celá situace dopadnout i takto. Ráno vstanete, připravíte jídlo a oblečete děti. Pak ženete do práce. Tam se musíte otáčet dvakrát tolik, než kolega. Když večer dorazíte domů, zjistíte, že muž je totálně zničen, přitom je všude nepořádek, nádobí neumyté, dítě špinavé, prádlo ani nevyprané ani nevyžehlené. Do půlnoci pak můžete šůrovat.  Takový případ je jistě extrémní, ale vězte, že většina mužů se bude na mateřské blížit tomuto extrému, než ideální situaci.

Napadá mne příliš mnoho důvodů, proč by muž na mateřské být neměl, ale ani jeden, proč ano.  Jestli alespoň nějaký znáte, určitě mi o tom napište, třeba svůj postoj ještě změním.

autor: Lucie

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Neděle je vlastně prima, ale je vám líto, že už míříte spíše do pracovního období. Přesto si udělejte unikátní den se vším všudy a nezapomínejte na sportovní činnosti. S rodinkou vyrazte…

Nejčtenější články

Doporučujeme