Muži a ženy se v sexuálním chování liší mnohem méně, než se soudí

26. 10. 2011
Muži a ženy se v sexuálním chování liší mnohem méně, než se soudí
Muži nejsou z Marsu a ženy nejsou z Venuše. Oboje pohlaví pocházejí ze Země a v sexuálním chování se liší mnohem méně, než autoři příruček o „monstrózních“ rozdílech v myšlení a chování mužů a žen rádi píšou.

Rozsáhlá revize nejčastějších stereotypů a mýtů o mužské a ženské sexualitě jasně dokazuje, že rozdíly sice mezi pohlavími jsou, ale biologicky jsou jen minimální. Většinou se jedná o rozdíly založené na vlivu výchovy a kulturního prostředí.

Právě kultura (společnost) a výchova mohou značně formovat a pozměňovat biologickou podstatu mužů a žen. Důkazem je třeba ochota provozovat náhodný sex. Tam, kde jsou ženy rovny mužům (nebo téměř rovny), kde jsou soběstačné, mají stejná práva a nejsou finančně závislé na mužích, provozují náhodný sex stejně ochotně jako muži.

Jen v kulturách, kde jsou zcela závislé na mužích, činí ženy pohlavní zdrženlivostí ze svých pohlavních orgánů něco velmi cenného a soulož s nimi se musí vyvážit třeba manželstvím, věrností a finančním zajištěním. Podle psycholožky Terri Conleyové z University of Michigan, která se svým týmem revizi mýtů a stereotypů provedla, se muži a ženy v ochotě k náhodnému sexu biologicky neliší. Liší se pouze vliv různých kultur na sexuální chování mužů a žen.

Podobně je tomu v případě ideálního partnera či partnerky. Obecně se soudí, že muži chtějí sexy a velmi přitažlivý protějšek, zatímco ženy muže spíše dobře zajištěného. Takto skutečně odpovídají muži a ženy, když se jich psychologové ptají. Když se ale provede analýza chování a výběr partnerů při rychlém randění, ženy se od mužů příliš neliší. Vybírají si přitažlivé jedince a řídí se fyzickými atributy. Na prvním rande také ženy soudí muže více podle vzhledu než podle statusu.

Mýtus panuje také v představě, že muži chtějí spousty partnerek, ale ženy jen několik málo. Muži i ženy se neliší v tom, kolik partnerů/partnerek chtějí, liší se v tom, kolik sexuálních partnerů přiznají, že měli. A opět na to má vliv kultura a výchova. Od žen se totiž ve většině společenství očekává, že budou zdrženlivější a budou méně ochotné k sexu, zatímco muži s mnoha partnerkami jsou vnímáni jako „mužnější“ a tudíž žádanější. Proto muži své reálné počty nadhodnocují a žen podhodnocují.

Doktorka Conleyová potvrdila, že muži skutečně častěji myslí na sex. Tudíž toto tvrzení není mýtem. Muži v průměru myslí na sex osmnáctkrát denně, ženy asi desetkrát. Jenže! Muži myslí mnohem častěji než ženy i na jídlo a spánek – tedy na základní fyzické potřeby. A to je opět ovlivněno výchovou. Ženy jsou více podporovány v altruistickém chování a péči o druhé než o sebe samotné. Proto je u nich vnímání vlastních základních potřeb potlačeno částečně výchovou.

Platí také, že ženy mají za život méně orgasmů než muži. Rozhodně to platí, pokud se do toho započítá i masturbace a náhodný sex s partnery na jednu noc. Když se ale hodnotí jen partnerský sex s dlouhodobým věrným partnerem, výsledek je vyrovnaný, v některých studiích dokonce ve prospěch žen.

Posledním mýtem je představa o ženách jako vybíravějším pohlaví. Podle stereotypní představy jsou ženy vybíravější než muži. To ale platí jen za určitých podmínek. Pokud jsou ženy těmi, o něž muži usilují, pak jsou skutečně ženy vybíravější. Když jsou ale ženy těmi, které musejí usilovat o muže, pak jsou vybíravější naopak muži. Prokázáno to bylo při tzv. rychlostním seznamování.

Pokud ženy sedí u stolečků a rotují muži, pak jsou vybíravější ženy. Když ale sedí muži a rotují ženy, náhle se situace zcela obrátí a vybíravější jsou muži. Ve většině kultur se očekává, že první krok při seznamování učiní muži, proto má většina žen možnost být tou, co si vybírá. Jakmile se ale role vymění, ženy přestávají být těmi vybíravějšími. Opět se tu projevuje silnější vliv výchovy a kultury než biologie.

„My psychologové sami musíme často bojovat s vlastní zaujatostí a předpojatostí. Musíme se oprostit od starých teorií a úhlů pohledu a začít zkoumat nezávisle. To je někdy těžké. Když se to ale podaří, řada teorií se promění v mýty a stereotypní představy přestanou platit,“ tvrdí doktora Terri Conleyová.

ČTĚTE TAKÉ:
Zamilovala jsem se do přítele své dcery. A svedla jsem ho.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se oblékají velká a pevná prsa – konkrétní doporučení!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani nevíte, kde se to ve vás bere, ale toužíte po změně. Ať už se jedná o profesi, finance, nebo milostné vztahy, všude vám něco nehraje do noty. Nejde o to, že by to bylo negativní.…