Muži mají radši blondýnky

26. 10. 2005
Muži mají radši blondýnky
Říká se, že muži milují blondýnky, berou si brunetky, ale zrzkám prý neodolá žádný. Čím je to způsobeno? Opravdu platí, že barva vlasů vyjadřuje nejen krásu, ale i osobnost a charakter ženy? Zřejmě ano, vždyť jinak bychom neměli tolik pádných důkazů z historie.

Například už v dávnověku používaly Egypťanky ke zvýraznění svých tmavých kadeří indigo, které vlasům dodávalo namodralý odstín. Oblíbená byla také hena nebo směs ořechových listů a kozího tuku, a to hlavně v Řecku. Naopak Římanky toužily zase po blonďatém účesu, který se v té době stal známkou bohatství. Zlaté lokny jako symbol nevinnosti byly v módě také v období renesance, ovšem zesvětlování vlasů pomocí síry a ledku mělo často za následek silné bolesti hlavy nebo i vypadávání vlasů. První chemické barvy vznikly teprve v roce 1907 a za tento objev vděčíme francouzskému chemikovi Eugénovi Schüllerovi.

Jak je vidět, snaha změnit přirozenou barvu vlasů je stará jako lidstvo samo. Není se ostatně čemu divit – psychologické výzkumy ukázaly, že ženy s výraznou barvou vlasů (ať už přirozenou nebo ne) jsou považovány za mladší, přitažlivější a více žádoucí. Navíc prý muži automaticky předpokládají, že žena s netradiční barvou vlasů je dobrou milenkou.

Podle některých pramenů spojují muži světlé vlasy s erotickým dobrodružstvím, černé kadeře v nich evokují tajuplnou a osudovou femme fatale, červené vlasy jim asociují vášeň a gejzír emocí, zatímco hnědé domácí pohodu.

Blondýnky jsou obecně považovány za velice atraktivní – hříva světlých vlasů prostě upoutá pozornost za všech okolností. Potvrdila to i skupina německých vědců, která zjistila, že přírodní blondýnky a také zrzky produkují šestkrát více feromonů než hnědovlásky, takže mají největší sex-apeal a jsou tím pádem pro muže nejpřitažlivější. Blondýnkám je zároveň připisována mírná a klidná povaha. Jsou prý velice romantické, citlivé, na druhou stranu dokáží být i rozmarné a poněkud přelétavé, ale i neskutečně naivní.

Brunetky naproti tomu jsou prý mazané a nikdy u nich přesně nevíte, co si myslí. Mohou ze sebe klidně udělat „hloupou blondýnu“, ale přitom moc dobře znají všechny mužovy myšlenky, přání a fantazie. Brunetky jsou podle vědců velice vášnivé a spíše než něha, tolik vlastní blondýnkám, je pro ně příznačná smyslnost. Ženám s tmavými vlasy to prý ale také skvěle myslí a dokáží se vyrovnat mužům i na poli intelektuálním – snad proto jim dávají přednost spíše muži typu „vědátor“.

O zrzkách se tvrdí, že jsou výjimečné, a je to úplná pravda. Vynikají hlavně svým temperamtem, ohnivou povahou a živelností, které mají na rozdávání. V každém případě nikdy nejsou nudné. Ba naopak dokáží lecčím překvapit, jsou za všech okolností své a mají zvláštní osobité kouzlo. Platí to samozřejmě hlavně pro přírodní zrzky, ale podobné vlastnosti se automaticky předpokládají také u žen s chemickou barvou. Věděli to už staří Římané, a proto si jejich ženy barvily vlasy henou, aby docílily zrzavého nádechu.

Nejatraktivnější jsou přitom podle průzkumu časopisu Young Look blondýnky, kterým dává přednost 46 % mužů, černovlásky upřednostňuje 22 % mužů, brunetky 17 % a rusovláskám neodolá 10 % mužů. U žen naopak na plné čáře vítězí muži s tmavými vlasy, a to ve 34 % případů. Navzdory rostoucí popularitě vtipů o hloupých blondýnkách zůstávají plavovlásky erotickým ideálem většiny mužů.

A jaké vlasy mají české ženy? Unikátní průzkum značky Sunsilk, do kterého se zapojilo celkem 6152 žen z celé České republiky, ukázal, že nejvíce je u nás hnědovlásek (30 %) a blondýnek (12 %), následují ženy s mahagonovými odstíny vlasů (8 %), zrzky (4 %) a černovlásky (4 %). Zbývajících 40 % českých žen má na vlasech melír, přičemž převládají světlé odstíny vlasů (nejčastější je kombinace hnědé a blond nebo směs blond odstínů). Při barvení, odbarvování a melírování se většina žen svěruje do péče kadeřníka, pouze 20 % žen si vlasy barví samo.

Zajímavé je zjištění, že nejvíce blondýnek je u nás v Pardubickém kraji a nejčastěji pracují jako sekretářky. Naopak hnědovlásky jsou nejčastěji zastoupeny v kraji Olomouckém a mezi prodavačkami. Černovlásky najdeme ponejvíce ve Zlíně a okolí a jsou v domácnosti, zatímco zrzky se nejvíc vyskytují v Praze a mezi učitelkami.

Celkově je se svými vlasy spokojeno pouze 38 % žen, dalších 60 % žen touží své vlasy změnit. Rovné vlasy má 62% žen kolem nás, z nichž nejvíce pracuje jako účetní a prodavačky. Ženy s melírovanými vlasy pracují nejčastěji v bance nebo v marketingu.

Průzkum dále ukázal, že Češky mají vlasy spíše delší (20 % dlouhé a 44 % polodlouhé). Krátké vlasy má asi třetina žen, což je stejné množství jako těch, které mají vlasy vlnité nebo kudrnaté. Právě vlnité kadeře jsou velkým snem 56% žen. Z preferovaných barev je stejnou měrou zastoupena hnědá i blond (obojí 30 %).

Perlička: Věřte nebo ne, v péči o vlasy pomáhá prý i Měsíc a jednotlivé jeho fáze. Například novoluní je obzvláště vhodné pro péči o tmavé vlasy a barvení tmavými barvami, zatímco o světlé vlasy se vyplatí pečovat za úplňku.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Panny, prožíváte jedno z nejkrásnějších období roku. Profesně záříte jako hvězdy na nebi a po konfliktech s kolegy ani památky. Sice nepovýšíte ani si finančně nepomůžete, ale na…