Muži po čtyřiadvacítce ztrácejí plodnost

5. 4. 2002
Muži po čtyřiadvacítce ztrácejí plodnost
Odborný vědecký časopis European Journal Of Human Reproduction uveřejnil zprávu, která asi muže příliš nepotěší. Britští vědci totiž zjistili, že po dosažení čtyřiadvaceti let se v mužském organismu spustí mechanismus, vedoucí k postupnému snižování plodící schopnosti.

Muži po čtyřiadvacítce ztrácejí plodnost

Odborný vědecký časopis European Journal Of Human Reproduction uveřejnil zprávu, která asi muže příliš nepotěší. Britští vědci totiž zjistili, že po dosažení čtyřiadvaceti let se v mužském organismu spustí mechanismus, vedoucí k postupnému snižování plodící schopnosti! „Tato skutečnost se projevuje především tím, že s přibývajícím věkem potřebuje pár podstatně delší čas na početí dítěte,“ uvádějí vědci ve zprávě.

Vědecký tým sledoval 8500 manželských párů, kteří plánovaně přiváděli na svět syny či dcery. Ukázalo se, že muži starší čtyřiadvaceti let většinou nebyli schopni zvládnout tento „úkol“ v průběhu dvanácti měsíců. Závěr statistického zkoumání tvrdí jasně: pětatřicetiletý muž má zhruba poloviční šanci počít dítě během jednoho roku, v porovnání se svým čtyřiadvacetiletým „kolegou“.
Podobné výzkumy byly prováděny i dříve, tehdy se však sledovaly spíše nepřímé faktory, jako například kvalita spermatu, která je odpovědná za fertilitu. Jestliže je však v tomto případě pojem fertilita vnímán jako oplodnění vůbec, pak plodící schopností je zde míněna možnost počít dítě během určité doby.
Ačkoliv v minulosti byla odpovědnost za schopnost či neschopnost počít dítě přenášena spíše na ženu, výzkumy v současnosti stále více dokladují, že tou křehčí a ovlivnitelnější složkou v procesu plození je právě muž.(Plus)

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, vstupujete do úspěšného pracovního týdne. Veškeré povinnosti zvládáte s přehledem a nemáte strach pouštět se do větších akcí. Nadřízený si vašich ambicí ihned všimne a začne…

Nejčtenější články

Doporučujeme