Muži se cítí zbyteční

23. 8. 2002
Muži se cítí zbyteční
Rodina jako časem nejprověřenější instituce se dostává podle odborníků zejména v posledních dvou desetiletích do vážné krize. Důsledkem je nejen prudký růst rozvodovosti, ale i počtu svobodných matek a dětí bez domova. Příčina? Odklon od klasického typu, jenž přečkal staletí: otec živitel - patriarcha , matka v domácnosti.

Muži se cítí zbyteční

Rodina jako časem nejprověřenější instituce se dostává podle odborníků zejména v posledních dvou desetiletích do vážné krize. Důsledkem je nejen prudký růst rozvodovosti, ale i počtu svobodných matek a dětí bez domova. Příčina? Odklon od klasického typu, jenž přečkal staletí: otec živitel - patriarcha , matka v domácnosti.

Klepněte pro větší obrázek Jeden německý psycholog to charakterizoval výstižně: muži už nejsou hrdiny, bez nichž se rodina neobejde. Ženy stále více pohrdají domácími pracemi a dělají kariéru. Děti se co nejrychleji a často za každou cenu snaží zařadit mezi dospělé.
Role mužského fenoménu prudce upadá. Muži nejsou potřeba už dokonce ani k plození dětí. Vyklízejí proto pozice, jež v rodinném schématu zaujímali v podstatě od doby, co lidstvo sestoupilo ze stromů. Stále více mužů trpí pocitem, že je jejich protějšky jen využívají a že jsou stále více odsouvání na druhou kolej. Za podobné pocity se stydí, ale v podstatě neví, co proti úpadku své pozice v rodině dělat.

"Spousta mužů uvízla v pasti, o jejíž existenci neměla ani potuchy," tvrdí doktor Frank Harwoord, americký psycholog, jeden z mála, jenž se nebojí otevřeně na toto téma psát do odborných publikací. "Kdesi v nás je pevně zakořeněna představa o ženě jako o slabším pohlaví, které musíme my, muži, před ostatním světem všemožně chránit - láskou, tolerancí. Mýlíme se, většina žen není taková, jaké jsme si je vysnili. Raději bychom se měli ptát: kdo ochrání nás, muže?"
Podle doktora Harwoorda, ale i dalších odborníků na rodinné vztahy jsou zkrátka rozdíly mezi ženskou a mužskou psychikou mnohem větší, než jsme si ochotni připustit. Muž trpí řadou pevně zažitých, geneticky daných handicapů, jichž ženy dokáží mistrně, byň podvědomě v kritických situacích využít. Psychologové proto v poslední době stále otevřeněji varují muže před jejich typickými slabostmi. Které to jsou?
Filozof Arthur Schopenhauer je autorem následující kontroverzní myšlenky: "Ženy se s námi nemohou měřit ve schopnostech a dovednostech, avšak velmi dobře dokáží využít našich slabostí."

Klepněte pro větší obrázek

Psycholog PhDr. Eduard Bakalář rád demonstruje tezi, podle níž muži mají tendencí své protějšky přeceňovat, vidět ženy lepší než ve skutečnosti jsou, následujícím příkladem: v osmdesátých letech vybrala Mladá fronta autory tisíce nejvýznamnějších objevů a vynálezů v historii lidstva. Otázka zní: kolik mezi nimi bylo žen? Podle zkušeností doktora Bakaláře se většina odhadů pohybuje mezi dvěma až třemi sty. O to více šokující je pak přesné číslo

  1. pouhých třicet!

Většina vyloženě mužských handicapů se prý však odvíjí od vztahu k matkám. Maminka je v mužské mysli zafixována jako téměř ideální bytost - hodná, tolerantní, obětavá. A přesně to čekají i od manželky. Když se chová jinak, následuje zklamání. "Muž byl zvyklý od matky na pravidelnou pochvalu, projev uznání. Stal se na lásce závislý. Když se mu jí od manželky nedostane, ztrácí sebedůvěru a uniká buď do agrese, nebo k alkoholu," tvrdí jeden z tvůrců teorie "mužských handicapů" Němec Felix Stern.
Stejně tak doplácí na tendenci věřit, že ho i v případě konfliktu manželka stále miluje. "Když dotyčný udělá sebevětší podraz, stále si nedokáže představit, že by se mu manželka odvděčila stejně. Věří, že po bouři vítr ustane. Matka ho sice ztrestala výpraskem, ale brzy se na věc zapomnělo. Manžel je pak šokovaný, když přijde domů a kufry stojí přede dveřmi. Nedokáže to pochopit..." (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nedělní den je ještě lepší než sobotní. V okruhu blízkých se cítíte v bezpečí a nebojíte se ani hádek. Nyní si skvěle rozumíte. Ani dnes nezahálejte jen na gauči a podívejte se třeba na…

Nejčtenější články

Doporučujeme