Muži ve stresu: Jak současný svět ovlivňuje jejich vztahy a zdraví? Toto možná nejvíc trápí i vašeho partnera

Muži ve stresu: Jak současný svět ovlivňuje jejich vztahy a zdraví? Toto možná nejvíc trápí i vašeho partnera

Mnoho mužů více a více tápe ve vztazích – v rolích, jaké v nich muži a ženy vlastně hrají. Ničí je také pracovní tlak a v jistém smyslu třeba i sociální izolovanost…

Komplikovaný svět

Svět, příroda, lidé i jejich zvyky a hodnoty se během posledního století změnili k nepoznání. A z části se změnily i naše největší stresory. Samozřejmě se bojíme o zdraví a o blízké, ale stále se ještě proti našim předkům máme, co se týče hmotné stránky života, velmi dobře. Neobáváme se o to, zda budou mít naše děti na zimu alespoň jedny boty a trochu teplý kabát a také co do žaludku. Život bychom mohli mít oproti našim předkům radostnější, ale nemáme. Svět je příliš komplikovaný a stres a tlak jsou doslova všudypřítomné. Co nejvíce stresuje nás ženy, asi tušíme, ale jaké strachy nejčastěji zužují naše partnery?

Jak se projevuje stres v předvánočním období? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Všudypřítomný pracovní stres a tlak

Podle mnoha studií pociťuje velké procento mužů dlouhodobý a vytrvalý tlak na dosažení maximálního profesního úspěchu a také finančního růstu nebo alespoň stability. Vždyť i ženy preferují úspěšné a bohaté muže! Pokud tomuto tlaku reflektujícímu nastavení celé společnosti muž trvale podléhá, ocitá se v pasti, která ho navíc obírá o veškerý volný čas – na sebe i na rodinu. Dlouhodobý stres a tlak mají zničující účinky na fyzické i psychické zdraví a také vztahy s blízkými.

Pokračování 3 / 6

Chaos ve vztahových očekáváních

Muži už nejsou neomezenými vládci a jedinými živiteli rodiny, v níž se tatínkovi vykalo, dostával nejlepší porci z kastrolu a s nadsázkou se mu tolerovaly i boty v posteli. Role mužů a žen se ve všech zákoutích společnosti v posledních desetiletích nesmírně proměnila. Mnozí muži pak tápou, co se od nich ve vztahu vlastně očekává, jsou nejistí a nevěří si. Ostatně i ženy mají podobný problém. Není pak jednoduché najít partnerskou či rodinnou rovnováhu.

Pokračování 4 / 6

Sociální izolovanost

Nejeden třicátník strávil nejlepší léta života ve svém pokoji u počítače. Věnoval mu svůj volný čas i vztahový potenciál. Když se pak kolem třicítky rozhlédl po místnosti, kde proseděl mládí, nebyl si vůbec jistý, jak se seznámit, jak s živou ženou, po které zatoužil, správně konverzovat, jak se k ní chovat. Tuto stresující nejistotu pak zpravidla prožívá nejen vůči vztahu k ženám, ale k druhým lidem obecně.

Pokračování 5 / 6

Proč nejsem dokonalý

Plastická chirurgie, ale třeba i poruchy příjmu potravy bývaly doménou žen. Bývaly! Společenský tlak na to, že každý, kdo něco znamená, musí být i krásný, štíhlý a bez vrásek – prostě dokonalý – dopadá nejen na ženy, ale i na muže. Mnohé muže jejich zevnějšek trýzní úplně stejně, jako trápí a stresuje jejich protějšky.

Pokračování 6 / 6

Křehká duše

Mnoho mužů není zvyklých svěřovat se komukoliv se svými problémy a strachy, mluvit o nich a místo zametání pod koberec a „vyhnívání“ je přímočaře řešit. Také zpravidla neumějí dávat najevo emoce, tedy kromě hněvu, nevědí zkrátka jak. Jejich otcové to také neuměli a možná to i svým synům zakazovali. Jenže i jiné emoce než hněv musejí občas ven, problémy potřebují řešit a se strachy je dobré pracovat. Pokud muži ignorují bolesti své duše, odmítají pomoc a popírají, že mají zdraví nejen tělesné, ale i duševní, dostávají sami sebe pod nečekaně silný tlak úzkostí až depresí! Nová doba si pro ženy i muže zkrátka připravila nové výzvy.

Doporučujeme

Články odjinud