Muzikantskému Paravánu naslouchá i prezident

12. 4. 2000
Ne každé začínající hudební skupině se poštěstí vydat do roka po svém vzniku cédéčko a ještě menší pravděpodobností je, že se prvním oficiálním posluchačem jejich písniček stane sám prezident republiky.

Muzikantskému Paravánu naslouchá i prezident

Ne každé začínající hudební skupině se poštěstí vydat do roka po svém vzniku cédéčko a ještě menší pravděpodobností je, že se prvním oficiálním posluchačem jejich písniček stane sám prezident republiky.
Českokrumlovský Paraván dokázal obojí. Když se čtyři muzikanti (Jan Matěj Krnínský, Jan Vozábal a dvojčata Karla a Kateřina Šebkovy) vloni odloučili od skupiny Rádio a začali hrát akusticky ve "shlucích lidu", za svůj repertoár si vybrali původní tvorbu J. M. Krnínského. Poprvé o sobě dali výrazněji vědět na druhém ročníku folkového festivalu Krumlovský medvěd.
Poté přišel nápad rozšířit své řady o další nástroje a zamířit do studia. V současnosti má skupina už sedm stabilních členů a kuriózně je jedním z nich i majitel nahrávacího studia Václav Brom, který při poslechu prvních demo nahrávek neodolal a mimo svou techniku nabídl Paravánu i své hudební nástroje, šikovné ruce a hlas.
Název albu dala písnička, kterou Krnínský složil ovlivněn svými zážitky z poutí ve Sv. Janě nad Malší již před dvanácti lety a která se natolik zalíbila posluchačům regionální rozhlasové stanice, že ti ji v hitparádě nominovali do třicítky nejoblíbenějších za loňský rok.
Svatojánští zprvu nechtěli ani věřit, že jmenovaný hit je skutečně o jejich vsi (mimochodem vítězce celostátního kola soutěže Obec roku 1997), ale když se přesvědčili, že tomu tak skutečně je, vzali kapelu "za svou" a za organizační pomoci starosty Josefa Jana začali místní podnikatelé - v rámci svých možností - přispívat na vydání prvního CD.
Díky jim i hlavnímu sponzorovi, který paradoxně není z jihu Čech, ale z Brna, se nakonec celá věc podařila a tak starosta Jan mohl jako prvnímu posluchači věnovat zbrusu nový kompaktní disk prezidentu republiky Václavu Havlovi, který Svatý Jan poctil včera svou návštěvou.
Na disku je celkem jedenáct melodických písniček s vlídnými tóny a upřímnými texty, které nezapřou svou vesměs jihočeskou inspiraci. "Jde o starší práce, jejichž vydáním jsem uzavřel jednu životní kapitolu, abych se mohl s čistou hlavou věnovat novým věcem, kterých je čím dál víc," upozorňuje Jan Matěj Krnínský. Sám se brání určitému zaškatulkování a mluví o svých folkrockových dílech prostě jako o "písničkách".
Kromě titulní skladby se ještě před křtem stala hitem i druhá do hitparád nasazená skladba - Městem plout, ale ambice prorazit a ve finále i zlidovět tak, že by si je lidé zpívali s kytarou u ohníčků, má většina z jedenácti filigránských šperků, které cédéčko obsahuje.

Autor:MAGDA PETERKOVÁ

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Kariérní růst je naprosto senzační, a to zejména pro povolání, jako jsou módní obchodníci, klenotníci anebo designeři. Věnujete se oboru, který je stejný či příbuzný? Máte našlápnuto k…

Nejčtenější články

Doporučujeme