Muzikantskému Paravánu naslouchá i prezident

12. 4. 2000
Ne každé začínající hudební skupině se poštěstí vydat do roka po svém vzniku cédéčko a ještě menší pravděpodobností je, že se prvním oficiálním posluchačem jejich písniček stane sám prezident republiky.

Muzikantskému Paravánu naslouchá i prezident

Ne každé začínající hudební skupině se poštěstí vydat do roka po svém vzniku cédéčko a ještě menší pravděpodobností je, že se prvním oficiálním posluchačem jejich písniček stane sám prezident republiky.
Českokrumlovský Paraván dokázal obojí. Když se čtyři muzikanti (Jan Matěj Krnínský, Jan Vozábal a dvojčata Karla a Kateřina Šebkovy) vloni odloučili od skupiny Rádio a začali hrát akusticky ve "shlucích lidu", za svůj repertoár si vybrali původní tvorbu J. M. Krnínského. Poprvé o sobě dali výrazněji vědět na druhém ročníku folkového festivalu Krumlovský medvěd.
Poté přišel nápad rozšířit své řady o další nástroje a zamířit do studia. V současnosti má skupina už sedm stabilních členů a kuriózně je jedním z nich i majitel nahrávacího studia Václav Brom, který při poslechu prvních demo nahrávek neodolal a mimo svou techniku nabídl Paravánu i své hudební nástroje, šikovné ruce a hlas.
Název albu dala písnička, kterou Krnínský složil ovlivněn svými zážitky z poutí ve Sv. Janě nad Malší již před dvanácti lety a která se natolik zalíbila posluchačům regionální rozhlasové stanice, že ti ji v hitparádě nominovali do třicítky nejoblíbenějších za loňský rok.
Svatojánští zprvu nechtěli ani věřit, že jmenovaný hit je skutečně o jejich vsi (mimochodem vítězce celostátního kola soutěže Obec roku 1997), ale když se přesvědčili, že tomu tak skutečně je, vzali kapelu "za svou" a za organizační pomoci starosty Josefa Jana začali místní podnikatelé - v rámci svých možností - přispívat na vydání prvního CD.
Díky jim i hlavnímu sponzorovi, který paradoxně není z jihu Čech, ale z Brna, se nakonec celá věc podařila a tak starosta Jan mohl jako prvnímu posluchači věnovat zbrusu nový kompaktní disk prezidentu republiky Václavu Havlovi, který Svatý Jan poctil včera svou návštěvou.
Na disku je celkem jedenáct melodických písniček s vlídnými tóny a upřímnými texty, které nezapřou svou vesměs jihočeskou inspiraci. "Jde o starší práce, jejichž vydáním jsem uzavřel jednu životní kapitolu, abych se mohl s čistou hlavou věnovat novým věcem, kterých je čím dál víc," upozorňuje Jan Matěj Krnínský. Sám se brání určitému zaškatulkování a mluví o svých folkrockových dílech prostě jako o "písničkách".
Kromě titulní skladby se ještě před křtem stala hitem i druhá do hitparád nasazená skladba - Městem plout, ale ambice prorazit a ve finále i zlidovět tak, že by si je lidé zpívali s kytarou u ohníčků, má většina z jedenácti filigránských šperků, které cédéčko obsahuje.

Autor:MAGDA PETERKOVÁ

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud máte nějaké to kilo navíc, tak se dejte do cvičení. Není to pro vás ideální koníček, ale nutnost. Uvidíte, že se vám bude tato aktivita líbit, protože si nakonec zpevníte všechny…

Nejčtenější články

Doporučujeme