Myslí fena?

21. 2. 2002
Myslí fena?
V sedmnáctém století René Descartes, zakladatel novodobého racionalismu, mimo jiné zastával názor, že člověk má nehmotnou duši, zatím co zvířata duši nemají a proto nemyslí. Nyní se objevují laboratorní pokusy, které prokazují, že mezi lidmi a zvířaty tak příkrý rozdíl není.

Myslí fena?

V sedmnáctém století René Descartes, zakladatel novodobého racionalismu, mimo jiné zastával názor, že člověk má nehmotnou duši, zatím co zvířata duši nemají a proto nemyslí. Nyní se objevují laboratorní pokusy, které prokazují, že mezi lidmi a zvířaty tak příkrý rozdíl není. Posuďte též příběh z mého dětství, který se odehrál v reálných životních podmínkách.
Touhou, velkým přáním většiny dětí, je mít doma svého pejska. Žadoní a žadoní, až rodiče konečně řeknou své ano. Podobná situace se odehrávala i u nás doma. Hlavním prosebníkem byl můj bratr. Byl to hodný chlapec a tak náš tatínek se po určité době rozhodl jeho přání vyhovět a u svého známého ve Lhůtě štěňátko zamluvil. Dodnes vidím bratrovy zářivé, radostné oči. Vždyň byl i pověřen sám si pro pejska do Lhůty dojít. Šlo o nedalekou vesničku, vzdálenou asi 3 km, kam jsme chodili polní cestou.
Bratr se rozhodl dojít si pro pejska hned druhý den. Domů se skutečně vrátil se štěňátkem a nadšeně vyprávěl, jak si se štěňátkem hned padli do očí, a proto malý pejsek s ním sám běžel po polní cestě k nám domů. Chvíli pejsek běžel sám, chvíli ho bratr nesl, aby se pejsek příliš neunavil.

Celá rodina byla s překrásným štěňátkem nadšena. Byl to čistotný a přítulný vlčáček. Bouřlivě jsme se dohadovali o jeho jméno. Za několik dnů nás však čekalo nemilé překvapení. Pejsek se náhle ztratil a nebyl k nalezení! Hledali jsme ho všichni, včetně sousedů a dětí z celého okolí. Přemýšleli jsme, kam se mohl ztratit a byli jsme z toho moc smutní. Najednou maminku napadlo, že si pro štěňátko mohla přijít sama jeho maminka - fenka Dora. Vždyň ze Lhůty šel bratr po polní cestě a Dora mohla nalézt stopu a štěňátko si odvést.
Moc jsme tomu nevěřili. Tatínek však vzal rychle kolo a tašku. Co kdyby měla maminka pravdu? Za dvě hodiny se tatínek vrátil, a k našemu údivu i se štěňátkem! A trochu se smutkem vyprávěl, jak před dvěma dny chovatel pejsků uviděl udýchanou fenu Doru, která si v hubě domů nese bratrem odnesené štěňátko. Dora pak hodně pila vodu a svého pejska dlouze lízala.
Nyní, když otec štěňátko odvezl v tašce na kole, Dora již žádnou stopu neměla a pejsek, kterému jsme dali jméno Reček, zůstal s námi natrvalo. Všichni sousedé tehdy velmi obdivovali schopnost Dory pamatovat si svá štěňata, její schopnost i za několik dní svého potomka vyhledat a odnést ho i přes několika-kilometrovou vzdálenost domů. S bratrem na to též často vzpomínáme !

Nemáte podobné poznatky?

Autor: Milly

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Pomalu se blíží konec pracovního týdne a vy v práci stále rychleji uvadáte. Padla by vám do noty dovolená. Pokud na ni máte nárok, tak ji čerpejte. Moc vám to pomůže. Zařídíte si rovněž…

Nejčtenější články

Doporučujeme