Mytí rukou nestačí, obličeje se dotknete až 23x za hodinu. Návod, jak to zastavit

2. 4. 2020
Mytí rukou nestačí, obličeje se dotknete až 23x za hodinu. Návod, jak to zastavit
V době koronavirové epidemie je doslova životně nebezpečné neustále se dotýkat svého obličeje. Problém je, že to často děláme nevědomky. Přitom oči, nos a ústa jsou nejjednodušší cestou, jak se koronavirus dostane do těla. Stačí se dotknout těchto oblastí rukama poté, co jste přišli do kontaktu s kapénkami z povrchu, kterého jste se dotkli. Nezáleží na tom, jak často si myjete ruce, dokud se neodnaučíte sahat si na obličej.

Automatický tik

Drbeme se na tváři, vytíráme si oči, koušeme si nehty, dáváme si vlasy za ucho… Nevědomé doteky tváře ale mohou zvýšit riziko infekce. A to nejen obyčejnou chřipkou, ale v současné době zejména nemocí Covid-19, která může být mnohem nebezpečnější. Vědecké studie přitom zjistily, že lidé se své tváře dotýkají až 23x za hodinu.

Koronavirus do těla vstupuje skrz sliznice, tedy právě přes oči a ústa. Může to být dvěma způsoby – vdechnutím kapének nemocného člověka, čemuž se ale snaží Češi zabránit pomocí povinného nošení roušek, a obecně vyhýbání se kontaktu s ostatními lidmi. Druhým způsobem přenosu je přenos dotekem. Když se člověk dotkne kontaminovaného povrchu, tedy takového, na němž ulpěly kapénky nemocného člověka, a pak se dotkne svého obličeje. Koronavirus je tak nakažlivý, že mu stačí jeden dotek kontaminovaného prstu.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Za červencovými povinnostmi zamkněte dveře a absolutně nebilancujte. K pracovním povinnostem se po směně nevracejte a orientujte se na zábavu. V rodinném kruhu vám bude nejlépe, protože…