Mýty o kardio cvičení. Konečně v tom budete mít jasno!

Mýty o kardio cvičení. Konečně v tom budete mít jasno!

Odhalte rady, kterými se často řídí chronické dietářky a které vám brání zbavit se přebytečných kil.

Ať už nasednete na kolo, vyrazíte si zaběhat do parku nebo si pořídíte permanentku na plavání, kardio cvičení dokáže zlepšit kondici vašeho kardiovaskulárního systému a pomůže vám zbavit se tukového „polstrování“ na nechtěných místech. Ovšem pouze v případě, že nepodlehnete nepravdivým mýtům, kvůli kterým nemůžete využít svou chuť k pohybu na maximum.

Mýtus č. 1: VĚNUJTE SE JEN KARDIU A KILA BUDOU MIZET RYCHLEJI

Ženy posedlé hubnutím často tráví celé hodiny na běžeckém oválu nebo na rotopedu a jsou přesvědčené, že jim to zaručí ideální průběh shazování kil. Je pravda, že kardio cvičení je opravdu dobrým pomocníkem na cestě k sexy křivkám, ale mělo by být doplněné posilováním. Při samotném kardiu sice spalujete tuky, ale svaly příliš neposílíte. A právě svalová hmota je tím nejlepším konzumentem kalorií a pomáhá vám hubnout i ve chvílích, kdy zrovna nedáváte tělu zabrat ve fitku. Raději proto zkombinujte kardio s nějakým druhem posilování. Hitem poslední doby je například funkční trénink s kettlebellem.

Mýtus č. 2: KDYŽ CVIČÍTE NALAČNO, SPÁLÍTE VÍC KALORIÍ

Některé zaryté dietářky se věnují kardiu pouze nalačno. Domnívají se, že když jejich organismus nebude mít k dispozici čerstvě načerpané kalorie, bude donucen sáhnout do tukových zásob. Jak ale dokazují některé vědecké studie, ke spalování tuku dochází naprosto nezávisle na tom, co jste těsně předtím jedli. A platí, že malá svačinka chvíli před sportovním výkonem vás nakopne k většímu výkonu a k větší vytrvalosti, a tedy i k většímu množství spálených kalorií.

Mýtus č. 3: IDEÁLNÍ JE PROVOZOVAT JEDEN TYP POHYBU

Myslíte si, že pokud budete každý den opakovat stejný druh kardia, vypotíte mnohem víc kalorií? Opak je pravdou. Jakmile si vaše tělo na určitý typ pohybu zvykne, stane se pro něj rutinou a energetický výdej pravděpodobně klesne. Lepších výsledků dosáhnete, když budete kardio cvičení pravidelně střídat – jednou sednete na rotoped, podruhé třeba na veslařský trenažér a potřetí vyrazíte na běžky.

Mýtus č. 4: KDYŽ PROPADNETE KARDIU, MŮŽETE SNÍST, CO CHCETE

Kéž by! Jak ale naznačují některé studie, průměrný člověk s nadváhou zhubne za osm měsíců vytrvalého kardio cvičení bez omezení jídelníčku pouze 2,3 kilogramu tuku. Hubnoucí efekt kardio cvičení tedy není tak výrazný. Většina lidí navíc přeceňuje počet kalorií, které vypotí při pohybu, a zároveň podceňuje energetickou hodnotu svého jídelníčku.

Mýtus č. 5: DESET MINUT KARDIO CVIČENÍ NEMÁ SMYSL

Je pravda, že při delším sportování zahýbete s kaloriemi mnohem výraznějším způsobem, ale to zdaleka neznamená, že by kratší pohyb neměl na váš organismus pozitivní vliv. Podle neziskové organizace American Heart Association má dvacetiminutová kardio aktivita ve svižném tempu obdobně blahodárné účinky jako třicetiminutové sportování ve volnějším tempu. Máte-li méně času, zkuste zvolit vyšší rychlost a místo pozvolné procházky si jděte radši zaběhat.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud