Mýty o přechodu: Přiberete, budete mít návaly a začne to v padesáti

Mýty o přechodu: Přiberete, budete mít návaly a začne to v padesáti

Je vám kolem padesáti a procházíte premenopauzou? Pak se možná setkáváte s nejrůznějšími názory, které tohle období provázejí. Z osobní zkušenosti můžu říct, nevěřte všemu, co slyšíte. Každá žena je jiná a každá prožívá menopauzu jinak. Které mýty jsou ty nejčastější?

Menopauza začíná v 50

Menopauza může začít v 50, ale klidně i před čtyřicítkou či po šedesátce. Podle statistiky začíná menopauza u žen obvykle kolem 52 let, ale k přechodu může dojít kdykoli od třiceti do šedesáti. Pokud se u vás začnou objevovat příznaky, jako jsou návaly horka, nálada pod psa nebo přibírání na váze, je možné, že jste v premenopauze, která je předvojem menopauzy. Tohle období může trvat několik měsíců až třináct let, než opravdu přijde menopauza.

Pokračování 2 / 8

V menopauze vždycky přiberete

Je sice pravda, že hmotnost začne v menopauze narůstat, to protože se metabolismus rozhodl stávkovat a je pomalejší. Ovšem nemusíte přibrat, když se budete hlídat a když svoje tělo rozpohybujete. Ano, je pravda, že v přechodu od premenopauzy k menopauze produkují vaječníky méně pohlavních hormonů, takže dochází k hormonální nerovnováze, na což tělo reaguje tím, že se chrání tukem navíc, hlavně kolem pasu, boků a stehen. Tuk totiž produkuje více estrogenu, což ale zase vede k větší produkci tuku. Čím víc máte tedy estrogenu, tím víc se hromadí tuk. Navzdory těmto změnám se můžete pokusit to ovlivnit, a to tak, že budete kvalitně jíst a cvičit.

Pokračování 3 / 8

Mezi přirozenou menopauzou a „chirurgickou“ neexistuje žádný rozdíl

Když žena podstoupí celkovou chirurgickou hysterektomii (odstranění vaječníků), prožívá okamžitou a významnou změnu hormonální rovnováhy, a to doslova ze dne na den. Není to tedy stejné jako v případě přirozené menopauzy, ke které dospějete postupně během několika let. Odstranění dělohy a vaječníků významně mění tok krve a hormonální produkci. Ženy, kterým byly odstraněny vaječníky, mají dvojnásobné riziko, že budou mít nízkou hladinu testosteronu, což ovlivňuje jejich sexuální apetit. Při částečné hysterektomii mohou být změny méně závažné, ale zase nepředvídatelné.

Pokračování 4 / 8

Nebudete mít chuť na sex

Sex může být fajn v každém věku anebo taky ne. Jsou ženy, které i v době pohlavní zralosti na milování chuť nemají, a jsou ženy, které prožívají premenopauzu a nejraději by se milovaly pořád. Snížení libida je normální, když vám začnou ubývat estrogeny, protože dochází k hormonální nerovnováze. Jakmile se vám ji ale podaří dostat pod kontrolu, věřte, že sex může být opět tím, čím byl předtím.

Pokračování 5 / 8

Prvním příznakem menopauzy jsou návaly

Někdy. Ne vždycky. Navzdory tomu, že menopauzu skutečně provázejí návaly a noční pocení, u některých žen začíná premenopauza naprosto odlišně. Já například zápasím s únavou, podrážděností a nepravidelnou menstruací, jiné ženy mívají pocity úzkosti, depresivní stavy nebo je přestane bavit sex. Premenopauza má široké spektrum nejrůznějších příznaků, a není tedy pravidlem, že byste jako první musela zažívat návaly.

Pokračování 6 / 8

Po menopauze už tělo netvoří žádné hormony

Bez ohledu na to, jak daleko už jste v procesu menopauzy, vaše tělo hormony tvoří pořád! Většina produkce pochází z nadledvinek a ve skutečnosti je právě 50 % estrogenu a progesteronu produkováno nadledvinkami. Samozřejmě, že po ukončení reprodukčního cyklu se produkce estrogenu a progesteronu snižuje, ale neznamená to, že je tělo přestalo produkovat zcela. U některých žen symptomy hormonální nerovnováhy po menopauze mizí nebo klesají, u ostatních ale pokračují a mohou zahrnovat vaginální suchost, návaly horka, inkontinenci, infekci močových cest či přírůstek hmotnosti. Významně se taky zvyšuje riziko osteoporózy a srdečních komplikací.

Pokračování 7 / 8

Menopauza způsobuje pouze fyzické příznaky

Cítíte se bláznivě nebo jako na houpačce? Máte někdy pocit, že byste sama sebe pořádně profackovala, protože jste naprosto nesnesitelná? Jste podrážděná, nervózní, úzkostlivá, chce se vám brečet, připadá vám, že si nic nepamatujete? No ano, i to jsou příznaky menopauzy! Nevím, co je lepší, zda návaly horka, noční pocení, nebo podrážděnost a úzkost. Nejhorší je, když vás potká všechno dohromady. Kdo říká, že menopauza je procházka růžovou zahradou, nemluví pravdu. Nebo ne tak docela. Zvládnout se dá totiž všechno, záleží na tom, jak se k tomu postavíte. Mějte na paměti, že menopauza je důležitým vývojovým mezníkem v životě ženy.

Pokračování 8 / 8

Nejlepší způsob, jak zvládnout menopauzu, jsou hormony

Uvědomte si, že máte vždy možnost volby, pokud jde o vaše tělo a zdraví. Není tedy nutností, abyste užívala hormonální substituční terapii, pokud na vás zabírají bylinky. Přece jen, HST má spoustu vedlejších účinků a rizik. Pokud to jen trochu jde, začněte přirozenou cestou, poslouchejte svoje tělo a změňte životní styl. Můžete využít nejrůznější doplňky stravy, bylinky, cokoli vám udělá dobře. Ovšem pokud to nezabírá, nebraňte se užívání HST.

Doporučujeme

Články odjinud