Na brusle! Jak si vybrat ty správné inlajny a kam se vydat?

7. 7. 2013
Na brusle! Jak si vybrat ty správné inlajny a kam se vydat?
Léto si žádá pohyb na čerstvém vzduchu. A když je pro vás běh náročný, chůze pomalá a kolo nudné, jsou in-line brusle tím pravým sportem, který by si mohl vysloužit vaši pozornost!

Přestože byly „boty na kolečkách“ vynalezeny už v roce 1760, mezi oblíbené zdroje zábavy a druhy sportu se dostaly až v posledních desetiletích. A lidí, kteří jejich kouzlu podléhají, je stále víc. Pohyb na inlajnech nabízí totiž spoustu zábavy, možnosti cestování, poznávání a kromě toho skvěle prospívá vašemu zdraví i štíhlé linii. Pokud jste na inlajnech zatím nikdy nestáli a sotva jste začali uvažovat o jejich pořízení, zkusíme vám nejprve nastínit detailněji všechny jejich klady a poradit s výběrem těch správných bruslí.

Pohyb pro všechny

Můžete se na ně postavit takřka v jakémkoli věku a v jakkoli „bídné“ kondici. Základem úspěchu je totiž především schopnost držet rovnováhu. Pokud s tím nemáte problém, jízda na inlajnech pro vás bude hračkou. A dokonce ani nemusíte hned od počátku investovat velké částky – u každé větší cyklistické či in-line stezky (které se často prolínají) najdete totiž půjčovnu kompletního vybavení.

Do začátku navíc není problém si najmout trenéra a jednu dvě lekce absolvovat pod zkušeným dohledem. Vyhnete se tak různým technickým chybám. Přílišné ohnutí vám může způsobit bolesti zad, pokazit držení těla, „rozhodit“ krční páteř, což zažívají hlavně příliš nadšení začátečníci, kteří neodhadnou své možnosti, přetěžují se a trénují příliš dlouho. Trenér vám všechny podobné nesmysly vyžene z hlavy a ušetří vás i rizika únavových úrazů.

Na nákupech

Jestliže už takovou oťukávací fázi máte za sebou, můžete vyrazit na nákupy. Ale vyvarujte se tendence vybírat si brusle jen podle toho, jak vám půjdou „k pleti“. Kromě toho, že jsou vyráběny specifické modely pro dámy, pány i děti, je třeba vědět, že existuje několik druhů bruslí, jež se liší svou technickou vybaveností a jízdními vlastnostmi podle toho, do jakého terénu je vezmete a jak moc zkušený bruslař jste.

  • Pro naprosté začátečníky se hodí fitness in-line brusle, které staví především na pohodlném obutí, mívají odnímatelnou brzdu a větší kolečka, s nimiž zvládnete i drobné nerovnosti na povrchu silnice či cesty, protože je užijete nejvíc právě na upravených komunikacích a cyklostezkách.
  • Urban (street) in-line brusle už mají o něco pevnější botu a menší kolečka, která zaručují snadnější ovládání brusle. Rychleji na nich zkrátka zareagujete na případnou překážku, což mimo jiné znamená, že až se prokoušete začátečnickou fází nejistého tápání, můžete právě na nich zkusit tak trochu akčnější jízdu.
  • Až vám i takové brusle budou málo, možná zacílíte na speed in-line brusle. Na rozdíl od předchozích typů nemají jen čtyři, ale dokonce pět koleček, která jsou samozřejmě ještě drobnější a umožňují ještě agresivnější jízdu. Nicméně – je jich víc, takže s ovládatelností můžete být chvíli na štíru. Proto jsou vhodné rozhodně až pro opravdu zkušené bruslaře, kteří touží po troše adrenalinu z rychlé jízdy.
  • Pro všechny, kterým nestačí pouhá jízda a kteří chtějí zkoušet skoky přes překážky, U-rampy a jiné vylomeniny, pak v prodejnách mají aggressive in-line brusle, ale na ty si raději nechte zajít chuť. Pro kondiční jízdy, které podporují hubnutí, stejně vůbec nejsou vhodné…
  • Skutečnou specialitou mezi in-line bruslemi jsou tzv. off-road in-line brusle. Místo čtyř nebo pěti koleček mají jen dvě – jedno pod patou, druhé pod špičkou. A obě jsou nafukovací a opravdu velká! To proto, abyste klidně mohli opustit rovnou cestu a kochat se i na bruslích v zeleni. Kvůli usnadnění se běžně k těmto bruslím používají i hole na nordic walking pro odrážení, takže ve výsledku jakoby „běžkujete“ v terénu…

Ohromující výsledky

Pokud už máte vybráno, určitě vás bude zajímat, proč jsou právě brusle vhodné právě pro hubnutí. Podobně jako jízda na kole mají totiž tu výhodu, že pohyb na nich tolik nezatěžuje klouby a pohybový aparát, což se hodí hlavně u vyšší nadváhy. Při správném postoji s velmi mírným předklonem a rovnou páteří na nich netrpí ani záda (naopak se posílí zádové svalstvo) a opravdu skvěle formují problematické partie. Stehna, zadeček, lýtka? Tvarovat se vám budou takřka před očima.

A pokud budete chtít tělo potrápit poctivě a rovnoměrně, můžete i k běžným in-line bruslím přidat hůlky na nordic walking a zapojit opravdu celé tělo (ale samozřejmě až ve chvíli, kdy brusle dokonale ovládnete!). Odměnou za vytrvalou jízdu v optimální tepové frekvenci vám bude spalování 1700–3200 kJ za pouhou hodinu, což vám nabídne málokterý jiný pohyb. Nemluvě o přínosu v podobě zvýšení kapacity plic, posílení kardiovaskulárního systému, nárůstu vytrvalosti a celkové kondice.

Bezpečnost, prosím!

Abyste se z vyjížďky vrátili bez újmy na zdraví, bude to chtít ještě něco víc než jen opatrnost. K výbavě na brusle určitě patří ochranná helma, chrániče na lokty i kolena. Jsou sice nepovinné, ale bez nich to raději ani nezkoušejte. Už při koupi se přesvědčte, že vybrané brusle vám dobře sedí anatomicky (ženy by měly vybírat z dámských modelů, muži mají přece jen jinou stavbu nohy) a že mají kvalitní ložiska, která hrají v bezpečnosti jízdy zásadní roli (důležitá je obzvlášť životnost ložisek).

A také je třeba vědět, jak se máte případně chovat coby „účastník silničního provozu“, protože i tím se můžete během jízdy na bruslích stát. Z pohledu dopravních předpisů jste i na bruslích vlastně chodcem, přesto ty skutečné chodce například při jízdě po chodníku ohrozit nesmíte, a pokud se dostanete na silnici, je pro vás vyhrazená pravá krajnice.

Nejzajímavější stezky Česka:

Seznam míst, kde si můžete zajezdit pár minut i probruslit celý den, najdete na těchto webech: www.kamnabrusle.cz, www.inlinebrusle.net, www.kudyznudy.cz

Dovolená na inlajnech!

Na bruslích můžete strávit klidně celou zahraniční dovolenou nebo prodloužený víkend. Kde si takový pobyt můžete objednat a kam až vás kolečkové brusle můžou dovézt?

Německo (braniborské in-line stezky), Rakousko, Slovensko, Maďarsko Vydat se za kvalitními in-line stezkami můžete samozřejmě také na vlastní pěst, pak do svého hledáčku přidejte rovinaté země Beneluxu nebo třeba Švýcarsko, kde na bruslaře hodně pamatují. Myslete ale na to, že takové in-line zájezdy mají tu výhodu, že zavazadla cestují pořád s vámi, nemusíte tahat nic na zádech a hromadné vyjetí na prodloužený víkend vás vyjde zhruba na tři tisíce.

Článek vyšel v časopisu Dieta 6/2013

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V sobotu chcete být spíše o samotě a na partnerovy připomínky nemáte náladu. V žádném případě už o vážných tématech nediskutujte, jinak se pohádáte. Věnujte si každičký okamžik, který je…

Nejčtenější články

Doporučujeme