Retro muzeum Praha mapuje životní styl v socialistickém Československu díky dobovým expozicím   Foto: Adam Heres, Retro Muzeum Praha, www.retromuzeumpraha.cz

Retro muzeum Praha mapuje životní styl v socialistickém Československu díky dobovým expozicím

Foto: Adam Heres, Retro Muzeum Praha, www.retromuzeumpraha.cz

 Potravinám a stravování se věnuje část zpodobňující smíšené zboží   Foto: Adam Heres, Retro Muzeum Praha, www.retromuzeumpraha.cz
 Nechybí ani žena za pultem   Foto: Adam Heres, Retro Muzeum Praha, www.retromuzeumpraha.cz
 Čokoládě a čokoládovým obalům je věnována samostatná vitrína. Kousky do ní zapůjčil sběratel Stanislav Krámský   Foto: Adam Heres, Retro Muzeum Praha, www.retromuzeumpraha.cz
 Granko bylo první české rozpustné kakao. Jeho název pochází ze zkratky pro granulované kakao a byl zvolen v soutěži, kam veřejnost zasílala své návrhy   Foto: Adam Heres, Retro Muzeum Praha, www.retromuzeumpraha.cz
28
Fotogalerie

Pamatujete, na čem jste si pochutnávali za socíku? Připomeňte si obaly retro cukrovinek!

Kdo by nemiloval čokoládu! Pochutnají si na ní snad všichni: muži i ženy, velcí i malí. A to samé platilo i v době socialismu. A protože 13. září se slavil Mezinárodní den čokolády, připomeňte si s námi, jak vypadaly sladké dobroty v dobách našeho mládí!

Umíte si představit, jak smutné by byly Vánoce třeba i bez dnes populárních arabesek, tedy želé v čokoládě? Jako dárek, který neurazí, se dávaly i v 70. a 80. letech bonboniéry Zora či Maryša. Podle barev se z krabičky vyzobávaly lentilky. A z dovolené v Jugoslávii se coby suvenýr vozila čokoláda Kraš. Mnohé názvy čokolád známe i dnes, jen už často s obaly v jiné podobě.

Snadno rozpoznatelná byla žlutá kofila s mouřenínem na obalu, ale věděla jste, že vznikl i speciální obal ke spartakiádě v roce 1956? Oblíbenou sérií slovenské značky Figaro byla ta s vyobrazením zvířat, Orionka zase ve spolupráci s časopisem pro děti Mateřídouška umísťovala na obaly obrázky a vtipné texty. 

Jaká je historie čokolády? Podívejte se na video:

Po znárodnění v roce 1948 z čokoládového a cukrovinkářského průmyslu – až na výjimky –zmizely tradiční firmy, jako odpad skončila spousta obalů. Ale třeba logo s bohyní lovu vídaly na obalech cukrovinek Diana děti za Rakouska-Uherska i ty za socialismu. Na počátku 60. let čítal sortiment čokoládových výrobků na 220 položek, sice se postupně zužoval, i tak ale bylo v socialistickém Československu z čeho vybírat a čokoládové výrobky byly dostupné všem. I díky zvyku odborových organizací obdarovávat pracovníky každé Vánoce tradiční kolekcí.

U některých druhů se dařilo udržet vysokou kvalitu, ale třeba sójové nebo arašídové pochoutky připomínaly čokoládu spíš vzdáleně. Složení se na obalech začalo nicméně uvádět až koncem 80. let. Kvalitní čokolády se daly sehnat v Tuzexu, třeba Lidka nebo Studentská pečeť, která se v osmdesátkách balila do fólie. 

Zajímá vás, jak vypadaly cukrovinky z Československa? Nebo si chcete přímo na arabesky, zoru, kočičí jazýčky či kofilu z časů vašeho mládí zavzpomínat? Ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva najdete zajímavou expozici obalů od čokolád, která vám ještě víc osladí čokoládový svátek.

Doporučujeme

Články odjinud