Na co do kina

27. 8. 2009
Na co do kina
Konec prázdnin do kin přináší velké hollywoodské hvězdy v čele se Sandrou Bullock a Bradem Pittem. Zatímco Sandra se proměnila v ambiciózní obchodnici v knihách, Brad Pitt září ve válečném drama režiséra Quentina Tarantina.

Návrh

Když je mocná knižní vydavatelka Margaret postavena před hrozbu deportace do své rodné Kanady, prohlásí mazaná podnikatelka hbitě, že je zasnoubena se svým nicnetušícím asistentem Andrewem, kterému celé roky dělá ze života peklo. Souhlasí, že se na jejím podvodu bude podílet, ale s několika podmínkami. Svérázný pár se tak vydává na Aljašku, aby se tam setkal s Andrewovou neobvyklou rodinou a žena, zvyklá na to, že má za každých okolností vše pod kontrolou, se ocitá v jedné bláznivé situaci za druhou. Protože se už začíná plánovat nečekaná svatba a v patách mají šťouravého imigračního úředníka, rozhodnou se Andrew a Margaret přes všechny problémy v plánu pokračovat.

Jedna věc přitahovala režisérku Anne Fletcher k filmu Návrh více než cokoliv jiného – humor. „Mám komedie moc ráda a vždycky mi vyhovovaly,“ říká Fletcher. „Byla jsem členkou komediálních a improvizačních skupin. Komedie mě baví ze všeho nejvíce. Poté, co jsem natočila Let's Dance jsem měla v plánu natočit komedii. Ale nemůžete se do toho jen tak vrhnout. Musíte dokázat, že na to máte.“

Tvůrci filmu kontaktovali Sandru Bullock s nabídkou role Margaret velice záhy v průběhu příprav natáčení. „Vážně dobře se hraje, protože ji má každý z nás v sobě,“ prohlašuje Bullock. „Margaret se nesnaží napravovat své chyby. Neomlouvá se. Nemá pocit, že by měla usilovat o to, aby ji měli ostatní rádi. Má svou práci a hodlá ji udělat. A já jsem v mnoha ohledech podobná.“ „Jsem moc rád, že se nám ji povedlo získat,“ říká producent Todd Lieberman. „Je to fenomenální herečka a dokáže zahrát jakoukoliv roli, ale na komedie má nadání opravdu výjimečné. Lidé ji mají rádi dokonce i tehdy, pokud hraje někoho tak protivného jako Margaret.“ „Sandy tu má možnost zahrát si opravdu zábavnou postavu,“ dodává producent David Hoberman. „Máme tu hodně prvků, které spíše připomínají grotesku, takže ji její fanoušci uvidí v situacích, ve kterých ji vždycky chtěli vidět. Je opravdu inteligentní a má dobrý instinkt, co se týče postavy, scénáře i komičnosti.“

Vedle Sandry Bullock se v komedii objeví Ryan Reynolds, Betty White, Craig T. Nelson, Malin Akerman, Mary Steenburgen, Oscar Nuñez, Aasif Mandvi, Michael Nouri a další. Návrh promítají česká kina v originálním znění od 27. srpna 2009.

Hodnocení podle csfd: 72%

Hanební parchanti

Bylo nebylo v nacisty okupované Francii… Vítejte ve Druhé světové válce podle Quentina Tarantina. Vítejte ve světě, kde historická realita ustupuje lehce brutálnímu pohádkovému vyprávění jednoho z nejkontroverznějších režisérů současnosti. On sám přitom tvrdí, že se poetika Hanebných panchartů asi nejvíc přiblížila náladě filmu, který mu udělal jméno – násilnické černočerné komedii Pulp Fiction – Historky z podsvětí.

Německé vojáky ještě nepřestaly bolet nohy po smělé invazi do západní Evropy, když mladičké Shosanně přímo před očima německý důstojník Hans Landa vyvraždil členy její rodiny. Ona sama jen tak tak unikne do Paříže, kde se ukryje pod novou identitu provozovatelky biografu. Na jiném místě hákovým křížem rozkopané Evropy se pod vedením lehce zupáckého amerického poručíka Aldo Rainea formuje neobvyklá vojenská jednotka. Úkolem jejích členů je nejen přežít na území plném nacistů a jejich přisluhovačů, ale zároveň lividovat jejich elity a to tak efektně, že tím mezi nimi budou šířit strach a paniku. Říkají si Pancharti a právě je čeká ta nejtěžší mise, která může zcela změnit průběh války. V jednom pařížském biografu se chystá premiéra nového německého propagandistického eposu a téhle události se má účastnit řada nacistických špiček (možná i samotný Hitler). Úkolem Panchartů bude na akci proniknout a ukázat šéfům Třetí říše, jaké to je, když je člověk po smrti. Nepočítají ovšem s tím, že přímo pod světlem promítačky osnuje svůj plán pomsty za smrt blízkých osiřelá Shosanna a že když se jeden geniální plán na atentát střetne s jiným, výsledkem může být ještě geniálnější neúspěch.

Nápad na film o elitní vojenské jednotce zrál v Quentinu Tarantinovi přes deset let. Nicméně když 2. července roku 2008 definitivně vykvetl do finální verze scénáře, dostaly věci rychlý spád. Režisér se totiž rozhodl, že Hanebné pancharty uvede příští rok na festivalu v Cannes, což znamenalo celý snímek natočit a sestříhat v poměrně šibeničním termínu jedenácti měsíců. Klíčovou překážku k úspěchu tohoto podniku se podařilo překonat hned v úvodu, když na nabídku hlavní role nadšeně reagoval Brad Pitt. Pak už to šlo ráz naráz. Podle klíče „postavy každé konkrétní národnosti budou hrát herci s týmž občanstvím“ sestavil Tarantino hanebně originální sestavu, v níž figurují držitelé prestižních filmových cen, ale také béčkové hvězdy, Shrekův hlas Mike Meyers nebo režisér hororových Hostelů Eli Roth.

Quentin Tarantino obsadil do válečného dramatu hvězdy první velikost v čele s Bradem Pittem a Diane Kruger, vedle kterých se objeví také Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Til Schweiger, Daniel Brühl a další. Hanební parchanti mají premiéru v kinech 27. srpna 2009.

Hodnocení podle csfd: 87%

foto: archiv Falcon

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zaměřte se na relaxační pohybové aktivity, projděte se po lese anebo si vyjeďte na kole. Soustřeďte se na regeneraci vnitřních sil, neoplýváte zrovna přemírou energie. To vše se změní, jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme