Na co do kina

Na co do kina

Zajít si v těchto dnech do kina na premiérové snímky se určitě vyplatí. Slavné studio Pixar přináší nový celovečerní animovaný film, který potěší malé i ty větší diváky. Komiksový hrdina G. I. Joe ožívá a spolu s ním se na velká plátna vrhá i slavná česká topmodelka nebo si zajděte na komedii plnou českých hvězd.

Vzhůru do oblak

Carl Fredricksen není klasický hrdina. Je to trochu mrzout, ale nemůžete si ho nezamilovat. Je to bývalý prodavač pouťových balónků, který je nucen se vystěhovat z domu, který společně se svou zesnulou manželkou Ellie postavili. Místo odchodu do domova důchodců se ale odhodlá k činu. I když je starý, nehodlá se vzdát – po zbytek života bude žít po svém. Ke střeše svého domu přiváže tisíce balónků, vystoupá s domem k nebi a vydá se do Jižní Ameriky, jak to kdysi dávno slíbil své ženě. Na cestu se s ním ale vydává ještě jeden cestovatel, o jehož přítomnosti neměl ani tušení.

Russell je nadšený a vytrvalý osmiletý průzkumník divočiny, který je dokonale připraven na střet s divočinou. Má to jen jeden háček – nikdy neopustil město. Veškeré jeho znalosti o životě v přírodě pocházejí z knih a jediný stan, ve kterém kdy byl, si postavil přímo v obývacím pokoji. Může se pochlubit celou sbírkou ulovených bobříků za zásluhy, od první pomoci až po umění kamufláže. K udělení titulu „Zkušený průzkumník divočiny“ mu chybí jen jediný – odznak bobříka za pomoc seniorovi. Když se rozhodne, že pomůže Carlovi, ocitne se na jeho zápraží právě v okamžiku, kdy se dům vznese k nebi, a Russell se tak vydává na skutečné dobrodružství v divočině, o kterém vždy snil.

Upoutávka:

Na českém dabingu se podílejí přední herci: hlavnímu hrdinovi Carlovi propůjčil svůj hlas Vladimír Brabec, do role cestovatele Muntze byl obsazen Jan Skopeček a dobrosrdečného psa Doga namluvil Pavel Liška. Castingovou zajímavostí je angažování kontroverzního zpěváka Daniela Landy pro roli hrozivého rotvajlera jménem Beta. Vzhůru do oblak přichází do českých kin 20. srpna, ve vybraných kinech také ve 3D formátu.

Hodnocení podle csfd: 85%

G. I. Joe

Za „světového policajta“ jsou sice považovány Spojené státy, ve skutečnosti je jím organizace zvaná G. I. Joe, která používá nejvyspělejší technologie a nejprověřenější lidské zdroje k tomu, aby bojovala se zlem, doslova od pólu k pólu. V hledáčku jejích členů se aktuálně nachází zbrojařská firma Destro, která to nepokrytě hraje na více stran, a hlavně záhadná organizace zvaná Kobra, jejíž aktivity kormidlují svět směrem k čím dál většímu chaosu. Situace je o to vážnější, že členové Kobry nejsou o nic hůř vybaveni než příslušníci G. I. Joe.

Na rozdíl od jiných „hrdinských“ akčních filmů nestojí na straně dobra izolovaný jedinec ale skupinka rovnoprávných specialistů s různými schopnostmi a vzájemnými vazbami. Do jejich světa pronikáme prostřednictvím Dukea, který je vůdčí osobou týmu, v němž se mimo jiné vyskytuje i krásná, nicméně citově nezralá špiónka, němý vyznavač asijských bojových umění nebo česká modelka Karolina Kurková v jedné z menších rolí. Kromě ní uvidíme ve filmu i Dennise Quaida, Siennu Miller nebo Christophera Ecclestona.

Upoutávka:

Akční film G. I. Joe můžete v kinech vidět od 13. srpna 2009 v originálním znění s titulky.

Hodnocení podle csfd: 57%

Muži v říji

Režisér Robert Sedláček k filmu říká: „Veselá komedie o velkých věcech na malém místě, o velké politice, velkých citech a velkém umění. S prvotřídními herci i v epizodních rolích. Každý vábí každého na svoje cíle, na své ego, pro svoje potěšení; to vše uprostřed velkolepého Mistrovství Evropy ve vábení jelenů…“

Když se v roce 2006 objevil hraný debut uznávaného dokumentaristy Roberta Sedláčka Pravidla lži, hovořilo se o něm jako o filmové události roku. Film byl oceněn Českým lvem za scénář a filmoví kritici ho označili za nejlepší film roku. S uznáním se setkal i v zahraničí.

Upoutávka:

Komedie Muži v říji, která má premiéru 20. srpna 2009, se může pochlubit opravdu hvězdných obsazení. Nechybí tu takové jména jako Jaroslav Plesl, Eva Vrbková, Martin Trnavský, Jaromír Hanzlík, Marta Vančurová, Pavel Zedníček, Jaromír Dulava, Jiří Lábus, Igor Bareš, Martin Huba, Igor Chmela, David Novotný, Petr Váša, Jiří Vyorálek, Radim Novák a další

Hodnocení podle csfd: 63%

foto: archiv Falcon, Bontonfilm

Doporučujeme

Články odjinud