Na co do kina

20. 5. 2009
Na co do kina
Tento týden přicházejí do kin dva nové filmy, zcela odlišného žánru. Je libo strávit zábavnou noc mezi exotickými exponáty v muzeu či snad dáte přednost tajemnému, hrůzu nahánějícímu domu nalevo? Oba snímky nabízejí zábavu na některý vlahý jarní večer, záleží jen na vás, čemu dáte přednost, zda smíchu či strachu.

NOC V MUZEU 2 Světla zhasla, dobrodružství začíná

V muzeu Smithsonian Institut ve Washingtonu nastala noc. Strážci odešli domů, světla zhasla, dětští návštěvníci jsou doma ve svých postelích... přesto je v “prázdném” muzeu podivný šramot. Bývalý noční hlídač Larry Daley je opět zatažen do těžko představitelného dobrodružství, ve kterém ožívá sama historie.

Příběh začíná ve chvíli, kdy Larry opustil bídně placenou práci hlídače v  muzeu, a stal se žádaným vynálezcem. Zdá se, že má konečně vše, po čem touží, přesto mu v životě něco schází. Cosi jej táhne zpět do muzea, tam kde to měl rád, kde kdysi zažil neopakovatelnou magickou noc. Larry netuší, že mezi tím jsou jeho nejoblíbenější exponáty (a zároveň jeho nejlepší kamarádi) už považovány za zastaralé. A tak zabaleny v bednách čekají na odvoz do ohromných depozitářů v největším muzeu na světě, v muzeu Smithsonian ve Washingtonu. Jejich další osud je tak náhle velmi nejistý – tedy jen do chvíle než jeden z nich, miniaturní kovboj Jedediah, zavolá Larrymu a popíše mu hrozící katastrofu. Egyptský vládce Kahmunran je po třech tisíciletích spánku v prachmizerné náladě. S trojicí nejnenáviděnějších přisluhovačů světa, jmenovitě carem Ivanem Hrozným, císařem a vojevůdcem Napoleonem Bonaparte a mafiánem Al Caponem zmobilizují všechny své přívržence a plánují převrat, při kterém ovládnou nejdříve muzeum Smithsonian a pak rovnou i celý svět.

Rozhněvaný Larry rychle přijíždí do Washingtonu. Při své záchranné misi potká několik výjimečných nových přátel: excelentního Alberta Einsteina, čestného Abrahama Lincolna i naprosto okouzlující exponát – nezkrotnou Amelii Earhartovou, jež v Larrym probudí jeho ztracený smysl pro dobrodružství a zábavu. Po boku se starými kamarády jako jsou Teddy Roosevelt, Octavius, Sacajawea, Attila Hun a neandrtálci se Larry nezastaví před ničím, a dříve než se rozední, nastolí v muzeu pořádek.

V hlavní roli se opět objeví Ben Stiller, jemuž sekunduje Amy Adams, Johan Hill, Owen Wilson, Robin Williams a Hank Azaria. Česká kina promítají rodinnou komedii v anglickém znění s titulky od 21. května 2009.

POSLEDNÍ DŮM NALEVO Co byste udělali člověku, který ublížil vašim nejbližším?

Oko za oko. Zub za zub. Starodávné pravidlo pohřbené pod tuhou civilizační slupkou. V lidském životě ale můžou nastat chvíle, kdy se tahle slupka sloupne a z beránků se stávají vlci. Většinou v tom hraje roli náhoda. Třeba jako ta, která poslala bandu násilníků schovat se před bouřkou do posledního domu na levo, v němž žili lidé, kteří se během jediné noci z obětí proměnili v jejich katy. Thrillerem Poslední dům nalevo odstartoval v roce 1972 kariéru mistr hrůzy Wes Craven. Jeho remake má vyděsit novou generaci návštěvníků kin a slibuje stejně šokující podívanou.

Mari Collingwoodová přijela s rodiči strávit prázdniny na jejich letní sídlo utopené uprostřed hlubokých lesů. Idyla vezme zasvé hned po příjezdu, kdy Mari vyrazí pozdravit dávnou kamarádku Paige a společně vlezou do cesty z vězení uprchlému psychopatovi Krugovi a jeho kumpánům. Ti se chtějí nepohodlných svědkyň zbavit. Paige zavraždí, ale Mari, navzdory tomu, že ji znásilní a postřelí, dokáže utéct. Snaží se dostat k rodičům, ale do jejich domu také směřují kroky zabijáků, kteří se potřebují schovat před blížící se bouřkou. Manželé jsou velmi pohostinní, když ale domů dorazí polomrtvá Mari a rodiče zjistí, koho že to mají pod střechou, musí chtě nechtě odhodit civilizační návyky a vzít vykonání trestu do vlastních rukou. A není třeba pochybovat o tom, že půjde o trest absolutní.

Při natáčení původního filmu se Wes Craven inspiroval světovou klasikou, Pramenem panny Ingmara Bergmana, a zároveň jím kritizoval všudypřítomné násilí vyvolané válkou ve Vietnamu a snahou Hollywoodu všechny násilné prvky ve filmech estetizovat. Motivací pro remake, pod níž je Craven podepsaný jako producent, bylo něco úplně jiného: „První film jsme točili s minimalistickým rozpočtem a nemohli jsme si dovolit realizovat všechny scény, které jsme měli ve scénáři. Řada zajímavých momentů tak spadla pod stůl. Tohle jsme teď nemuseli řešit,“ říká Craven. Režiséra Denise Iliadise na příběhu bavilo, že to není pouhá vyvražďovačka. Navzdory permanentnímu náporu na nervy jste nucení neustále přemýšlet o tom, kde leží hranice civilizovanosti, co je ještě nutná obrana, co už je neodůvodněné násilí. Ten film má stále aktuální náboj, i když jeho kořeny jsou staré skoro čtyřicet let.“

Horor Poslední dům nalevo s Tony Goldwynem v hlavní roli můžete vidět v kinech od 21. května 2009 v anglickém znění s titulky.

foto: archiv Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je docela dobře možné, že na vás v zaměstnání čeká povýšení. Dosáhnout můžete zejména díky vlivu urputného Merkuru mnohem nezávislejšího postavení než dosud. Úplně nejlepší by bylo,…

Nejčtenější články