Na co do kina

22. 4. 2009
Na co do kina
Tento týden přichází do kin trojice filmů, která uspokojí filmové fanoušky, ať jich vyhledávají žánr komedie, drama či horor. Válečné drama nás zavede do Paříže ve válečném období, v New Yorku čeká úspěšný divadelní režisér v komediálně laděném příběhu a nakonec se můžete bát u nového Pátku třináctého.

Paříž 36

Jaro 1936. Městská čtvrť pracovní třídy na severu Paříže, která kdysi mívala své vlastní jméno, ale kterou nyní každý jednoduše nazývá Faubourg. Malé náměstí, pár obchodů, naklánějící se budovy, dlážděné ulice a olupující se fasáda kabaretu Chansonia. V této dělnické čtvrti všichni oslavují triumfální vítězství Lidové fronty ve volbách s nadšením a nadějemi na světlejší zítřek. Mezi sliby nové vlády je i slavný zákon o placené dovolené, která umožní řadě lidí spatřit poprvé moře.

Tři obyvatelé Faubourgu, zaměstnanci showbusinessu a blízcí přátelé, však nesdílí divoké naděje ostatních lidí. Chansonia, kabaret, který je před tím zaměstnával, ukončil svůj provoz o čtyři měsíce dříve a oni tak zůstali bez práce. Pigoil, kulisák, 30 let u Chansonia. Bez práce může přijít o svého 12letého syna JoJo a musí se vzdát plánů na to ho vzít k moři. Milou, horkokrevný osvětlovač a záletník. Symbol „pracující aristokracie“, obratný řečník, který je odhodlán „změnit svět“. Jacky, bývalý nosič reklamy v Chansonia. Poté, co nosil řadu let jména hvězd na vývěsní desce, začal Jacky snít o tom, že jednoho dne bude sám králem kabaretu.

Podporováni místními se tito tři přátelé rozhodnou vzít osud do vlastních rukou: zaberou Chansonii a produkují hitový muzikál, který jim umožní ono místo koupit. Každý z nich má odlišný motiv, ale všichni sdílí stejný cíl: najít novou rovnováhu ve svém životě.

Francouzské drama v hlavních rolích s Gérardem Jugnotem, Clovis Cornillac, Kad Merad a Norou Arnezeder má v českých kinech premiéru 23. dubna 2009.

Synecdoche New York

Canden je úspěšným divadelním režisérem v provinciálním městě Schenectady, ve státu New York. Když ho malé poranění na čele přiměje zamyslet se nad smrtí, umíráním a nad tím, že jeho život bude jednou pravděpodobně zcela zapomenut, pocítí nutnost zanechat po sobě něco významného. Právě jej opouští jeho manželka, malířka miniatur Adele i s dcerou Olivií. Ale Canden dostane velký, prestižní  finanční grant, se kterým si může dělat, co chce. Odstěhuje se do New Yorku, kde na obrovském jevišti vybudovaném v hangárech vytváří kopii života a natáčí to na video. Čím více tvoří, tím víc se chce dostat blíž k podstatě života. A tím víc cítí, že jeho hra ještě není hotová pro publikum. Trvá to léta. Nakonec v jeho hře vystupují všichni, které znal, on sám, jeho lásky, děti a mnoho jiných.

Celý film působí jako krabicová hra, kde je uvnitř vždycky další krabička. Režisér Charlie Kaufman zkouší film naplnit nepředvídatelností, sny, zklamáním a různými fobiemi. Části i celek. Jeho hlásnou troubou je hlavní hrdina Canden Cotard. Kaufman udělal jeden z mála opravdových experimentálních filmů, navíc ve velké produkci.

Časové a místní hranice se tu posouvají bez omezení a souvislosti. Tento experiment si úspěšně pohrává s našimi slabostmi, ale ne s každodenní obětavostí či hrdinstvím. Ne proto, že by si Kaufman kladné stránky života neuvědomoval, ale je mu cizí pochopení, že lidské talenty, schopnosti, odvaha a rozhodnost mohou být zcela k ničemu, pokud jejich okolnosti nebyly příznivé. Nakonec se pokouší představit si život jako hru, kde každý hraje svou vlastní hlavní roli. Pokud máte rádi složitě zapletené příběhy s mnoha různými narážkami, náznaky a objevy v nitkách životní tapisérie, pak budete tento film obdivovat. Je tu mnoho dvojsmyslů a nejasností, které se dají odkrývat (například jméno filmu a hlavního postavy), alegorií a nereálné reality.

Philip Seymour Hoffman, Samanta Morton, Michelle Williams, Catherine Keener, Emily Watson, Dianne Wiest či Jennifer Jason Leigh jsou zárukou kvalitní komedie, kterou česká kina promítají v originálním znění s titulky od 23. dubna 2009.

Pátek třináctého

Země v okolí letního tábora Crystal Lake je nasáklá krví. Deset dílů kultovního hororu Pátek třináctého si vybralo svou daň v podobě životů mnoha teenagerů, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Deset dílů také zcela vyčerpalo scenáristickou invenci, takže zpočátku výborná hororová série nabírala čím dál negativnější nádech. Dvacet devět let po jedničce proto spojili síly produkující Michael Bay a režírující Marcus Nispel, kteří už dokázali resuscitovat Texaský masakr motorovou pilou, a natočili legendární horor znovu.

Nový Pátek třináctého jde ve stopách svých předchůdců, přesto je v mnoha ohledech jiný. Velkou proměnou prošla například postava hlavního hrdiny, i když jeho „trademark“ - hokejová maska mu zůstala. „V posledních dílech se z Jasona stala karikatura sebe sama. My jsme ho uzemnili a ze supermana ho proměnili v samotáře žijícího v lesích, útočícího na ty, kdo naruší jeho teritorium. Polidštěním se paradoxně stal hrozivějším,“ tvrdí scenárista Mark Swift.

K celkové změně přispěla i dynamická režie Marcuse Nispela. „Marcus dokonale ovládá načasování děsivých momentů. Je to stejně náročná disciplína jako načasování vtipu v komedii,“tvrdí producent Brad Fuller, podle něhož nemůže být žádný divák otrlý natolik, aby se u Pátku třináctého nebál nebo alespoň nelekal.

Horor Pátek třináctého, ve kterém se objevují mladí herci v čele s Jaredem Padalecki, Danielle Panabaker, Derekem Mearsem a Travis Van Winkle můžete vidět v kině od 23. dubna 2009 v anglickém znění s titulky.

Foto: archiv SPI, Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Tak je to tady! Na vlastní kůži cítíte, jak po vás nadřízený požaduje naprosté maximum a nadstandardní výkony. Jindy byste na to měli, ale nyní vám docházejí síly. Pokud chcete usilovat o…

Nejčtenější články

Doporučujeme