Na dovolené nemusíte přibrat! Poradíme, co jíst v Řecku, Itálii či Chorvatsku

Na dovolené nemusíte přibrat! Poradíme, co jíst v Řecku, Itálii či Chorvatsku

Dovolená je od toho, abychom si odpočinuli od stresu a každodenních povinností. Jestli si ale hlídáte jídelníček, nebo dokonce držíte dietu, možná se už teď stresujete tím, co budete jíst v hotelu, penzionu nebo kdekoli, kam vyrazíte. Když budete dodržovat následující pravidla, zvládnete i dovolenou bez kilogramů navíc.

Když máte zaplacené all inclusive

Pobyty all inclusive, tedy jídlo i pití v ceně, jsou dnes velmi oblíbené. Ovšem taky dost zrádné, pokud jde o dodržování zdravého jídelníčku. Zkuste to ale brát jako výzvu ochutnat něco nového. Nejprve obejděte švédské stoly a naplánujte si, co ochutnáte. Vynechejte to, co znáte, a soustřeďte se na to, co neznáte. Nezapomínejte na zeleninu. Základní pomůcka: Využijte takzvaný zdravý talíř, který by se měl skládat z ½ zeleniny, ¼ bílkovin (maso, nízkotučné sýry, mléčné výrobky) a ¼ sacharidů (přílohy, pečivo, ovoce).

Pokračování 2 / 8

Jídlo na výletech během aktivní dovolené

Budete letos trávit dovolenou aktivně na různých cyklovýletech, pěší turistikou a podobně? Vyhněte se hlavně tomu, abyste celý den nejedli nic a pak do sebe nasoukali nějakou rychlovku v podobě dvou baget u pumpy, klobásky s pivem nebo rohlíkem. Totéž platí o hranolkách, bramborácích nebo hamburgerech. Vezměte s sebou do batůžku něco malého, třeba proteinové tyčinky. Po cestě si pak v restauraci dejte zeleninový salát nebo kuřecí maso či rybu.

Pokračování 3 / 8

Svačinky k vodě

Pokud trávíte léto u českých rybníků a jezer nebo v kempech, tam moc zdravá jídla nečekejte. Spolehnout se můžete na smažáky, párky v rohlíku nebo něco nezdravého. Zdravé svačinky si proto připravte doma a vezměte si je s sebou. „Ideální jsou boxy s nakrájenou zeleninou nebo ovocem. Jablka jsou vhodná, protože odolají vysokým teplotám. Klidně si můžete přibalit i ořechy nebo semínka,“ radí hlavní nutriční terapeutka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

Pokračování 4 / 8

Co jíst v Řecku

Řecké kuchyni vládnou zeleninové saláty, vinný list plněný rýží, ryby, mořské plody, olivový olej a luštěniny. Obvykle se tedy nemusíte bát, protože řecká strava je variabilní, zdravá a chutná. „Najdete v ní rajčata, olivy, cukety, ovčí a kozí sýry, drůbež a ryby. To všechno spolu se zeleninou přijde vhod,“ říká odbornice na výživu Monika Bartolomějová. A jaká jídla si klidně dejte? Zeleninový salát se sýrem feta, souvlaki, stifado, dolmades nebo gemista (pečené rajče plněné rýží).

Pokračování 5 / 8

Co jíst v Itálii

Mezi oblíbená italská jídla patří pizza, těstoviny nebo opečené bagetky. Ani jedno z toho nemusí být tragédie, pokud toho nebudete jíst moc. „Jezte jako Italové menší porce, dejte přednost předkrmům v podobě oliv a pak si dejte malou porci těstovin s masem a zeleninou,“ říká Monika Bartolomějová. A s čím nešlápnete vedle, pokud jde o zásady zdravého stravování? Špagety aglio olio, salát Caprese (sýr mozzarella, bazalka, olivový olej) a těstoviny s bazalkovým pestem.

Pokračování 6 / 8

Co jíst v Chorvatsku

Nabídka místních pokrmů dobře chutná, a navíc si ji můžete dopřát bez špatného svědomí. Mezi speciality patří tradiční sušená šunka s ovčím sýrem a olivami. Typické je i pečené jehněčí nebo telecí maso, mořské plody v podobě krevet a ryb. Která chorvatská jídla si můžete bez obav dopřát? Pršut, ovšem jak radí Monika Bartolomějová, nedávejte si už k němu moc chleba, škampi na buzaru (mořští raci na olivovém oleji podlití bílým vínem), brodet od riba (dalmatská hustá rybí polévka) nebo dušenou chobotnici. Pozor na plejskavici nebo čevabčiči, které se připravují v oleji nebo se smaží.

Pokračování 7 / 8

Pozor na alkohol a sladké nápoje

Je jasné, že když jedete na dovolenou, chcete si i dopřát relax v podobě dobrého vína nebo piva. Pokud si ale hlídáte linii, zapomeňte na dovolené na tvrdý alkohol a dejte si raději dvě deci vína nebo jednu sklenku piva. Tvrdý alkohol je ale součástí míchaných nápojů, takže pozor na ně. Mojito tedy určitě ne – navíc v něm je i cukr. V případě nealko nápojů omezte příjem colových nápojů, sladkých limonád (jsou plné cukru a hned se ukládají do těla). Ideální je neperlivá voda, případně neslazený zelený čaj. Do vody si můžete přidat citron nebo mátu.

Pokračování 8 / 8

Zmrzliny a ovoce

Ovoce je samozřejmě v pořádku, ale vybírejte si méně sladké druhy. K těm kaloričtějším patří banány, hroznové víno nebo přezrálé ovoce. Vhodné jsou melouny, meruňky, broskve, nektarinky a drobné ovoce. Zmrzlina na dovolené není zapovězená, jednou za čas si ji klidně dejte. Monika Bartolomějová doporučuje místo smetanové nebo ovocno-vodové zmrzliny zmrzlinu tvarohovou nebo jogurtovou. „Ovocná je zrádná, protože jde spíše o obarvenou vodu se spoustu cukru,“ varuje odbornice. Když ji sníte, hladina cukru v krvi rychle vzroste a zase klesne, takže budete mít brzo hlad a taky naberete.

Doporučujeme

Články odjinud