Na dovolenou společně, nebo bez partnera?

1. 6. 2011
Na dovolenou společně, nebo bez partnera?
Říká se, že dovolená je opravdovou zkouškou každého vztahu. Ukáže se totiž, jací lidé opravdu jsou – a jestli jsou vůbec schopni spolu vydržet týden či dva 24 hodin denně. Ostatně stačí si vzpomenout na českou filmovou klasiku Svatební cesta do Jiljí.

Co když chce ale dovolenou trávit každý zvlášť?

Dovolená je pro nás relax, vzácné dny volna. A s kým jiným bychom tento čas měli trávit, než se svým partnerem, který je nám nejbližší? Přesto už dnes není nijak neobvyklé, že party kamarádek vyrážejí společně k moři a jejich mužské protějšky se vydají rybařit do Norska. Výjimkou nejsou ani dvojice, v nichž každý cestuje úplně sám.

„Svého manžela mám ráda, ale nevím, proč bych kvůli tomu měla trávit dovolenou způsobem, který mě nebaví. To bych si vůbec neodpočinula,“ říká třeba Lucie (27), která od počátku nastavila jasná pravidla. Její muž miluje lezení po horách, ona sladké nicnedělání na písečné pláži. A tak si každoročně navzájem zamávají na letišti či u autobusu a vydají se trávit dny odpočinku podle svých představ.

„Samozřejmě se ale umíme dohodnout i na kompromisu a čas od času podnikneme něco společně – jsou to ale spíš kratší pobyty, třeba víkend v různých evropských metropolích. Dovolenou v pravém slova smyslu jsme spolu absolvovali pouze první rok, kdy jsme se poznali,“ vysvětluje Lucie. Pro generaci našich rodičů je nepředstavitelné, že by dovolenou prožili odděleně. Pro mladé páry je to dnes ale docela běžné. Jaký to však může mít vliv na vztah?

Odpověď si musí každá dvojice najít sama. Pokud platí, že jedním ze stavebních kamenů každého vztahu je vzájemná důvěra a tolerance, dovolená je toho zářným příkladem. Těžko si lze představit, že by žárlivý partner překousl, kdyby si jeho drahá polovička odjela užívat s partou rozjařených souputnic do vyhlášených letovisek. Stejně tak se ženě třeba nemusí líbit, že její manžel utratí všechny peníze, aby se podíval do nějaké vyprahlé pustiny v Mongolsku.

Psychologové vždy radí, že lidé by měli mít společné zájmy, které je stmelují, ale zároveň by měl mít každý svůj vlastní koníček, který provozuje bez partnera. Proč? Uchováme si tak určitou míru nezávislosti, snad i tajemnosti (já nerozumím tvým modelům aut a ty nerozumíš zumbě), a především se umíme zabavit i sami a máme si pak s partnerem stále o čem povídat.

A s dovolenou je to vlastně totéž. Jednou mohou partneři vyrazit společně, někam, kde si oba najdou „to svoje“ a budou na daném místě rádi. A podruhé ať si každý odcestuje tam, kam ho jeho srdce a povaha táhnou. Hlavní pravidla, kterých je třeba se držet, jsou jednoduchá: S daným modelem musí souhlasit oba partneři, nejde jej prosazovat pouze kvůli potřebám jednoho z nich.

Jestliže dvojice vede rodinný rozpočet společně, měla by z něj i na dovolenou čerpat rovným dílem – jestliže manželovi stačí týden rybaření v kempu u Berounky, měla by si jeho žena na své Bali šetřit peníze sama. A konečně – ačkoli na dovolenou jedete sólo, nechovejte se, jako byste sólo skutečně byli. A pokud už se něčemu takovému neubráníte, myslete na to aspoň při výběru fotografií do dovolenkového alba.

A co vy? Trávíte dovolenou spolu, nebo každý zvlášť?

ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Raci, nyní chce být každý ve vaší společnosti. Není divu, když jste tak zábavní a otevření novým možnostem. Nikoho neodsuzujete, ba naopak umíte všechny podpořit. Díky tomu se stanete…