Na kole za vínem

25. 5. 2010
Na kole za vínem
Moravské vinařské stezky jsou dlouhodobým projektem ochrany kulturního dědictví a rozvoje vinařské turistiky na jižní Moravě. Projekt se uskutečňuje postupně dokonce už od roku 1999 ve spolupráci s 280 vinařskými obcemi a mnoha dalšími partnery.

Svým rozsahem a posláním představuje unikátní síť regionálních cyklistických tras, které spojují to nejlepší z vinařství a památek na jižní Moravě. Trasy jsou navrženy s ohledem na atraktivitu krajiny, malebnost vinic, polohu vinných sklepů a umístění významných památek kraje.

Stezky v délce okolo 1200 km vedou převážně vinicemi, sady a po místních komunikacích. Na téhle atraktivní vinařské síti si můžete dopřát výlety od jednodenních až po třeba čtrnáctidenní, spojené s ubytováním v cenově přístupných penzionech či rovnou ve vinařstvích, s aktivním pohybem a poznáváním moravského folklóru, vína a památek.

Na všech směrových a informačních tabulích najdete přitom logo Moravských vinařských stezek. Jeho barva určuje, na které z 11 vinařských stezek se nacházíte. V každé z obcí na vinařských stezkách lze nalézt informační panel s mapou tras v dané vinařské oblasti. V mapách jsou trasy rozlišeny podle frekvence motorové dopravy a podle kvality povrchu. Rozlišení vám tak umožní naplánovat trasu po klidných a zpevněných komunikacích, jež jsou vhodné například pro rodiče s dětmi.

Síť cyklistických tras a stezek je však pouze jednou částí celého projektu, zaměřeného na zlepšení infrastruktury a nabídky turistických cílů a služeb v regionu. Vinařská turistika je přímo svázána s úctou ke krajině, zachováním lidových tradic a obnovou kulturního dědictví spojeného s vinařstvím.

Páteřní trasou ojedinělé sítě regionálních cyklistických tras procházejících malebnou krajinou jižní Moravy je Moravská vinná stezka. Tato vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování oblastí, kterou zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází vlastně všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek.

Kromě ní lze využít Brněnskou vinnou stezku (130 km), Bzeneckou vinnou stezku (26 km) vedoucí zčásti ještě Kyjovskou pahorkatinou a v okolí Bzence a Vracova přecházející do Dolnomoravského úvalu. Kyjovská vinná trasa (85km) s kopcovitým je hozenou rukavicí pro zkušenější harcovníky, představující ovšem pestrostí a biologickou hodnotou krajiny lahůdku pro milovníky přírody. Mikulovská vinařská stezka (82 km) prochází zase aktraktivním Lednicko-valtickým areálem...

Na cestách za moravskými víny vybrat ještě víc bezpochyby atraktivních stezek. Jako jeden z detailněji popsaých příkladů může posloužit například Mutěnická vinná stezka o délce 65 km. vedoucí poklidnou, mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny. Cestou uvidíte vinohrady a vesnice s červenými střechami. Při jízdě zvlněnou krajinou je rozhodně na co se dívat – třeba na kapličku Sv.Urbana, patrona vinařů, střežící vinohrad v Šidlenách ; nebo na populární búdy u Mutěnic. A co teprve neodmyslitelná zastávka na zámku v Miloticích s parkem. Je to ideální cíl pro rodiny s dětmi – vždyť se tu natáčela známá pohádka Za humny je drak.

Klepněte pro větší obrázek

Kousek od Mutěnického zámku naleznete Augustiniánský sklep, který v malebné Jihomoravské obci Šardice, 11 km jihozápadně od města Kyjova, navazuje tak na dlouholetou tradici řádu brněnských Augustiniánů, kteří svého času v obci působili na místní barokní rezidenci z roku 1742. Byli jedni z prvních, kteří v Šardicích vysadili vinice a začali s výrobou odrůdových vín. Přesvědčeni o tom, že poloha v srdci Slovácka s vhodnými půdními a klimatickými podmínkami dává předpoklad pro vznik kvalitních vín se potvrdila. Viniční tratě jako např. Červenice, Dubový, Kameny, Úlehly, Hejdy vždy patřily mezi nejlepší.

Zdejší vína si postupně získávají takovou pověst, že mnohý z milovníků vína by se za nimi možná vypravil i podle Nerudova receptu « s hlavou odkrytou a bosý... Na kole to bude ale přecejen zjevně pohodlnější. Jen je třeba při zdolávání moravských vinařských cyklostezek dbát na jednu důležitou věc: při zastávkách v nepřeberném množství vinařství nakupovat do batohu, ale raději nedegustovat. Neměli byste zapomínat na to, že na cyklostezkách nepřestáváte být účastníky silničního provozu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Delší dobu přemýšlíte, že si pořídíte něco nového anebo si najdete investici. Věřte, že k tomu není pár dní vhodná doba. I když vypadá nabídka lákavé, dopadne špatně. Vyhněte se podvodným…

Nejčtenější články

Doporučujeme