Na křečové žíly platí bylinky, kvalitní strava, odpočinek i pohyb

17. 8. 2013
Problémy se žilním systémem nejsou v naší populaci nijak výjimečné. Jak na tento zdravotní problém pomocí bylinek a téměř bez chemie, si povíme v dnešním článku…

Na úvod trochu anatomie

Žíly mají za úkol odvádět krev z dolních končetin směrem k srdci. K tomu účelu existují chlopně, které brání zpětnému toku krve. Když však oslabená stěna žíly povolí, její průměr se následně rozšíří, chlopně přestanou doléhat a nestačí zpětnému toku zabránit. Krev pak svou vlastní váhou zdržuje rychlý návrat k srdci.

Na žilních stěnách se začnou vytvářet takové výklenky, v nichž se začne krev městnat a už se nezúčastní oběhu. Výsledkem je to, že nahromaděná krev nemá dostatek kyslíku a tak začne docházet ke komplikacím, zánětům, zduření i bércovým vředům.

Co ještě ovlivňuje vznik křečových žil?

Na vzniku varixů se podílejí i další vlivy - nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, těhotenství, dlouhodobé stání či sezení, obezita, špatné stravovací návyky, kouření, užívání hormonálních přípravků. Postižení si pak kromě estetického problému stěžují na otoky, pocity těžkých unavených nohou, pálení, svědění, štípání nebo velkou citlivost až bolestivost.

Křečové žíly z pohledu alternativní medicíny

Z pohledu alternativní medicíny jsou křečové žíly důsledkem nerovnováhy v játrech a slezině. Tyto orgány společně se srdcem odpovídají za elasticitu cévních stěn, zásobují je z potravy přeměněnými živinami. Jejich oslabení bývá spojeno s přemírou psychické zátěže a špatné výživy, kde převládá nadbytek masa, přepálených tuků, kravského mléka, bílé mouky a cukru. Cévní stěny nejsou vyživené, křehnou, ochabují, vznikají modřiny a křečové žíly.

Léčba křečových žil a bylinky

Bylinky jsou výbornou prevencí i léčbou křečových žil. Můžeme je užívat ve formě čaje, tinktury i mastí.

Čaj na křečové žíly

Potřebujeme: 1 lžíci pampeliškových listů, 1 lžíci řebříčku, 1 lžíci slézu, 3 dl vroucí vody Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme po douškách. Tato pitná kúra by měla trvat 6 týdnů.

Rutin je ochráncem žil

Kvalitu žilního systému podporuje rutin, jehož významným zdrojem je pohanka, černý rybíz a arónie (černá jeřabina).

Začněme den s pohankovým čajem!

Potřebujeme: 1 lžíci pohanky lámanky (nasekaná pohanka, v této podobě se dá koupit), 3 dl vroucí vody Postup: Pohanku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 20 minut louhovat, pak přecedíme a vzniklý čaj vypijeme. Ideální doba popíjení je 6 měsíců.

Nápoj na povzbuzení krevního oběhu a zpevnění žil a cév

Potřebujeme: 2 dl šťávy z arónie, 2 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z rakytníku, 1 dl šťávy z citronu Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady a popíjíme denně po dobu 6 týdnů.

Albeno – cenná část kůry citronu

Vnitřní citronová kůra – albeno, je bohatá na rostlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, který účinně posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. Pro konzumaci používáme citrony v bio kvalitě.

Nápoj z citronové kůry

Chemicky neošetřenou vnitřní kůru z 1 citronu rozmixujeme v 3 dl vody a vypijeme po douškách.

Rostlinné oleje prospívají celému organismu

Úžasné posilující i protizánětlivé účinky vykazují omega-3 a omega 9 nenasycené mastné kyseliny. Můžeme je nalézt ve lněném, dýňovém či pupalkovém oleji.

Doporučené užívání: 1 x denně 1 lžičku z každého výše uvedeného oleje

Dbejme na dostatečný odtok lymfy

Varixy lze zklidnit lymfatickou masáží, touto technikou totiž odčerpáme přebytek lymfy a rozproudíme tak krevní oběh. Metoda je to sice velmi účinná, ale neřeší přímo příčiny, spíše pomáhá přechodně odstranit příznaky.

Masáže uleví končetinám

Preventivně masírujeme nohy v oblasti lýtek měsíčkovou mastí. Při akutních bolestech a při začínajícím zánětu je výborná kombinace tvarohu a měsíčkové masti. Obě ingredience smícháme a vzniklou směs přiložíme na bolavé místo a necháme 2 hodiny působit.

Co dělat při akutní bolesti?

Měsíčková mast má hojivé účinky

Měsíček lékařský má vynikající protizánětlivé, hojivé a regenerující účinky. Při potížích si touto mastí 2 x denně potíráme bolavá místa.

Bolavá místa zklidníme zelnými obklady

Čerstvé listy zelí zbavíme středního tvrdého řapíku, válečkem je mírně pomačkáme, přiložíme ve 2-3 vrstvách na žíly a ovážeme. Obklad necháme 4 hodiny účinkovat.

Bramborový obklad ochladí varixy

Překvapivě účinné jsou obklady ze strouhaných syrových brambor, mají totiž zklidňující a stahující účinky.

Důležitý je pohyb i odpočinek!

Šlapání vody pomáhá prokrvení

Výborným pomocníkem je pravidelné tzv. „šlapání vody“. Provádíme je denně po dobu 3 minut ve vaně naplněné do poloviny vodou.

Relaxace s nohama nahoře

Při sezení či ležení je vhodné mít nohy vždy výše než tělo. I postel by měla mít část v nohách zvednutou, aby krev a lymfa mohly lépe z nohou odtékat. Odpočinek můžeme prohloubit posloucháním relaxační hudby, obložením léčivými kameny či aromaterapií.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Čtvrtek je posledním dnem, kdy je Venuše v nepřejícím postavení k vašemu znamení. Hlídejte si tedy slova vypuštěná z úst a komunikujte v klidu. Poté se situace radikálně zlepší a z vás…

Nejčtenější články

Doporučujeme