Na křídlech papouškovitých tulipánů vstříc exotice

6. 11. 2001
Na křídlech papouškovitých tulipánů vstříc exotice
Tulipány patří mezi velmi oblíbené řezané květiny. Většina odrůd má pozoruhodnou schopnost růst i po vložení do vázy. K tulipánům se váže mnoho historek a legend.

Na křídlech papouškovitých tulipánů vstříc exotice

Tulipány patří mezi velmi oblíbené řezané květiny. Většina odrůd má pozoruhodnou schopnost růst i po vložení do vázy. K tulipánům se váže mnoho historek a legend. V Byzantské říši lze motiv tulipánů nalézt v nespočetných mozaikách koberců a výšivek. Vyobrazení stylizovaných tulipánů velice často nacházíme na dekoraci glazurovaných palácových dlaždic.
Tulipán se už šlechtil více než před tisíci lety v Turecku. Byla to ideální květina pro vázání kytic, které neodmyslitelně patřily k byzantské kultuře plné luxusních tkanin a bohatých ornamentů. Tulipány zůstávají i nadále inspirací pro moderní umělce, jakými jsou například Brood, Cremer a Hockney.
Když Clusius před 400 let přivezl do Holandska první cibuli tulipánu z Turecka, určitě si ani ve snu nepředstavoval, že bude mít tato květina u flegmatických Holanďanů takový úspěch. "Tulipománie" se nejvíce rozmohla počátkem 17. století, kdy nabyla neuvěřitelných rozměrů. Na začátku roku 1937 se tulipán Semper Augustus prodal za cenu 13 000 guldenů, což není málo, uvážíme-li, že za stejnou sumu si v roce 1939 koupil Rembrandt van Rijn dům v Amsterdamu. Až v nedávné době se zjistilo, že tulipán byl původně vyšlechtěn v Číně a do Turecka se dostal až později.

Bez ohledu na to, kde má původ, stal se tulipán symbolem Holandska. Po stoletích třídění, výběru a šlechtitelského úsilí je nyní možné spatřit tulipány nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Jednu skupinu tulipánů charakterizují roztřepené okraje okvětních lístků, odrůdám této skupiny se říká papouškovité tulipány. Svými teplými odstíny červené, oranžové a žlutočervené tulipány přesně navozují atmosféru slavné Byzantské říše. Žlutočervené papouškovité tulipány se budou velmi často používat na floristických soutěžích v nadcházející zimě, aň už samotné a nebo v kombinaci s dalšími žlutými a červenými květinami, jako například hvězdník, bouvardie, Euphorbia fulgens, chryzantémy bronzových květů a Paphiopedilum.

K vyznání lásky stačí tak málo
Tulipány lze považovat za symbol modlitby a rozjímání, jejich prostřednictvím lze však také vyznat lásku. Nestačí dát tulipány do ozdobné vázy. Je rovněž potřeba, aby tato váza a především voda v ní byly absolutně čisté. Vyžadují také pravidelný přísun živin.

TIP: Než dáte svazek tulipánů do vázy, odřízněte 2 centimetry ze spodní části stonků. To se samozřejmě nevztahuje na případy, kdy dáváte květinu do vázy i s cibulkou, což je rovněž možné. V takovém případě z cibulek pouze omyjte zeminu a dejte květiny do čisté vázy.

Zdroj: Tereza Melicharová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Od kraje dubna jste středem zájmů díky kreativním a přínosným nápadům. Kolegové i vedoucí z vás mají radost a hrdě se k vašim myšlenkám obrací. Upevňujete si místo na horší časy, a ty…

Nejčtenější články

Doporučujeme