Na návštěvě v pohádkovém Alberobellu

16. 6. 2009
Na návštěvě v pohádkovém Alberobellu
Při putování po italském Salentu jsme zamířili do vnitrozemí, do oblasti pahorkatiny Murge. V krajině, která se na první pohled podobá Toskánsku, nás upoutaly bílé kamenné domečky s kuželovitými střechami – tzv. trulli. Obdivuhodná koncentrace těchto pohádkových stavení na nás čekala v městečku Alberobello, které je od roku 1996 zařazeno na Seznam světových kulturních památek UNESCO.


Typickým prvkem apulijské krajiny jsou suché zdi - tzv. murri a secco. Tvoří je kamení z místních políček, neboť zdejší půda, byť úrodná, byla vždy velmi kamenitá. Tento způsob zakládání kamenných zdí dal základ architektuře zdejšího kraje. Byl vzorem i pro stavbu kamenných kuželovitých přístřešků, tzv. pagliare, jakýchsi předchůdců trullů v Alberobellu. Tyto kamenné stavby využívali pastevci a zemědělci k přenocování či k odkládání nářadí. Stavělo se bez malty, tzv. na sucho, vápencovité kameny se vrstvily jeden na druhý, stále dokola, až se postupně shlukly v kopulovitý tvar. Dodnes je můžeme spatřit roztroušené po celém Salentu v polích a v krajině.Jak ale vzniklo takové specifické městečko jako je Alberobello?
Romantické městečko Alberobello založil v 15. století hrabě Acquaviva uprostřed rozlehlé vápencovité krajiny. S jeho nadmořskou výškou 400 m n.m. je jediným místem Apulie, kde každoročně sněží. Můžeme směle říci, že městečko vzniklo díky krácení daně z nemovitosti. Místní obyvatelé využívali po staletí práva neplatit daně z rozestavěných domů. Stavěli na sucho kupolovité domky, jejichž střechy mohli kdykoliv zbořit a schovat se v okolí před výběrčím daní. Obydlí bez střech nebyla řádnými domky a navíc město působilo opuštěně. Obnovit trulli nedalo moc práce, většinou po pár hodinách byly domečky opět v původním stavu. V roce 1797 bylo Alberobello ustanoveno královským městem a byla mu prominuta daňová povinnost. Od tohoto data stavěli místní své domy s použitím malty a mohli stavět i vícepatrové stavby.
Dodnes se trulli staví a opravují, úpravy však podléhají velmi přísným pravidlům. Ten, kdo si chce trullo postavit, musí zachovat jeho původní tradiční ráz a nepřidělávat žádné inovace.
Tento typ domku je rozšířen po celé Apulii, je vidět v některých okolních městečkách anebo v krajině, někdy na samotě, někdy ve shluku coby hospodářská usedlost.Stará část Alberobella se rozprostírá na dvou kopcích, tvořících dvě čtvrti Rione Aia Piccola a Rione Monti . Na Aia Piccola (=malý zemědělský dvůr) naleznete okolo 400 „trullo“, většinou obydlených a používaných.

Čtvrť Rione Monti na jižním kopci města je spíše turistická, na ploše 15 hektarů se nachází okolo 1040 trullů. Čtvrti dominuje kostel sv. Antonína, kterému se též říká trullo kostel, neboť byl postaven ve stejném stylu, a to sice v roce 1926. Nechal jej postavit místní kněz Antonio Lippolis z darů místních obyvatel i emigrantů z Ameriky. Seminář, který s kostelem sousedí, byl před několika lety přebudován na hotel Sant´Antonio.
Bělostné uličky čtvrti Rione Monti jsou plné malých obchůdků s tradičními místními výrobky ( vynikajícími likéry, marmeládami, medy, olivovým olejem...) a suvenýry. Dodnes zde bydlí téměř 3000 obyvatel. Většina trullů v této čtvrti však byla citlivě zrekonstruována a přestavěna na romantické apartmány a hotelové pokojíčky, ve kterých můžete strávit nezapomenutelnou noc při Vaší cestě na jih Salenta, kde na Vás také čekají jedny z nejkrásnějších pláží Itálie a křišťálově průzračné Jónské moře.A jak typické trullo vypadá?
Ve skále pod domem se nachází studna coby zásobárna vody pro domácí potřeby. Stěny jsou dvojité z větších oblých kamenů a prostor mezi nimi je vysypán jemným štěrkem. Obvodové zdi jsou až metr široké a jsou bíle omítnuté vápnem. Díky této struktuře mají trulli výbornou termoregulaci, tedy v zimě v nich není zima a v létě v nich není horko, neboť teplota uvnitř je vždy příjemná a konstantní.
Střechy trullů mají tvar homole a jejich struktura je také dvojitá.
Barva střech je oproti bíle omítnutým obvodovým zdem šedivá. Je to proto, že vrchní kameny vlivem světla a vlhkosti obrůstají žlutou houbou, která časem odumře a zšediví. Na špičce střechy se vždy nachází malá věžička, italsky „pinnacolo“. V mnoha průvodcích byly označovány jako symboly jednotlivých rodin. Pravdou však je, že místní obyvatelé byli velmi chudí, neměli potřebu a ani prostředky takto zdobit svá obydlí. Cementové věžičky jsou zpravidla znakem stavitele. Na šedé střechy majitelé bílým vápnem namalovali různé symboly, které je měly chránit. Tyto symboly jsou převážně křesťanské, ale najdeme zde i symboly pohanské a magické. Symboly jsou situovány vždy ve směru prvotního božstva – Slunce, tedy ponejvíce k východu či jihu.Nad vchodem do trulla bývá často nika s pobožnou soškou či obrázkem.
Hned za vchodem se nachází první pokoj, největší místnost celého domku, kde rodina tráví většinu dne. Hlavní místnost má vždy dřevěné podkroví, které bylo díky stoupajícímu teplu od krbu nejsušším a nejteplejším místem trulla a sloužilo jako půda, kde se sušily a uchovávaly zásoby jídla. Často zde spávaly také děti. Naproti vchodu bývá kuchyně s otevřeným ohništěm. Větší trulla mají i více místností, ty jsou však nižší a bez podkroví a sloužily převážně jako ložnice. Před domem, podél vchodu, jsou kamenná sedátka, kde staré ženy trávily v letních měsících čas předením a vyšíváním.

Dodnes se tady lidé věnují tradičním řemeslům. Ženy zde vždy pletly různé tkaniny, dečky a přehozy, tkaly koberce, vyráběly košíky. Proslulá je i typická apulijská keramika – typickým artefaktem je apulijský kohout, který zdobí většinu keramického nádobí. Ve tvaru kohouta se ale vyrábějí např. i keramické píšťalky.
V okolí se rozprostírají vinice a mnoho olivových a mandlových hájů, takže zde zpracovávají typické produkty jako např. mandlový olej, mandlové mléko, mandlový likér, vynikající olivový olej apod. Pěstují se zde i největší a nejsladší třešně na světě – „cigliege ferrovia“, které se vyvážejí do celé Evropy a které se používají také jako náplň tolik oblíbených čokoládových bonbónů Mon Chéri.
 


Specialisty na cestování po Salentu naleznete na http://www.apulia-in.cz>www.apulia-in.cz nebo na http://www.salento.cz>www.salento.cz.  

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Tento týden začal přímo fantasticky a ani dnešek nebude jiný. Naučili jste se zdravé sebekritice, jste zodpovědní a vnímaví. Právě tyto vlastnosti vám na začátku měsíce scházely. Pokud se…