Na pranýři

24. 10. 2005
Stojím na pranýři. Můj drahoušek čučí, jako kdybych nabourala jeho auto a dcerunka nevraživě porovnává, která z nás má větší prsa. Nepochybně vyhrála. A to jí prý v létě bude teprve dvanáct! Čím tu holku krmí, proboha?!

Jediný z rodiny Klečků, kdo se netváří jako dopravní strážník, je ten Heřmanův kluk. Mám nutkání ho pohladit, ale ovládnu se. Abych si nezačala hryzat kůžičku kolem nehtů, už ovládnout nedokážu. „Nekousej si nehty!“ kárá mě Heřman. „Už nemám žádné nehty…“ syknu mu do ucha. Přejede si tvář, jakoby ho uštkla zmije. Poté jsem obřadně přivítána a ještě obřadněji představena. Na pusu čekám marně. Zřejmě by narušila mravní výchovu nezletilých dítek. Očekávám tedy aspoň oporu při počátečním oťukávání se, ale Heřmana víc zajímá, jak jsem se oťukala s audinou před domem, než jak se oťukám s jeho dětmi doma. Prosím! Pomoz mi! volají mé oči. Jedinou odezvou je však dusot Heřmanových kroků dolů po schodech. „Myslela jsem, že budeš menší…“ hlesnu rozpačitě a podávám Adéle barbínu v lesklých šatičkách. Nepřátelsky ucedí: „Hmm, to fakt sedí od někoho, kdo měří dva metry.“ Bráním se: „Jen metr osmdesát.“ Jedinou větou mě dokázala zahnat do defenzívy! Holka z šesté třídy základní školy! To nám to pěkně začíná… „S tebou jsem se doufám trefila líp…“ obracím se k Jáchymovi s cédéčkem Cocotte Minute. „Ale nepřišla jsem na to sama, nachytřila jsem se u kamarádky. Má skoro stejně starýho kluka, jako seš ty. Když byl malej, chodívala jsem ho večer hlídat… teda nejen jeho, ale ještě i další dva… Ta moje kamarádka je totiž děsně plodná, “ pusa se mi nervozitou rozjíždí jak odbržděná tramvaj. „Děkuju,“ ošívá se Jáchym a rudne v obličeji. Svítíme tak proti sobě jak dva sovětské prapory. „To jste nemusela…“ Obracím se k oběma dětem: „A vy mi nemusíte vykat…“ „Tak to by mě ani ve snu nenapadlo!“ smečuje Adéla.


Ukázka je z knihy "Otcomilky" od Simony Monyové. Další informace najdete na www.monyova.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani poslední zářijový den neleníte a věnujete se sportu. V jedné kolektivní aktivitě jste se našli a provozujete ji, jak se jen dá. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří by sportovali sami. To…