Na severu snášíme menopauzu hůř než na jihu Evropy aneb 10 faktů o přechodu

20. 4. 2021
iStock
Na severu snášíme menopauzu hůř než na jihu Evropy aneb 10 faktů o přechodu | iStock
Menopauza se nevyhne žádné ženě. Některé si jí ani pořádně nevšimnou – těch je ale naprosté minimum. Většinu žen trápí řada obtíží. Co nám v přechodu může pomoci? Přinášíme vám deset užitečných faktů o menopauze!

1. Menopauza může přijít už před čtyřicítkou!

Odborně menopauza označuje den poslední menstruace, zatímco klimakterium je období přibližně od 40 do 55 let věku ženy, kdy se vyrovnává s hormonální změnou v organismu. „Klimakterium neboli přechod je období mezi plodným věkem ženy a počátkem sénia (stáří), kdy dochází k postupnému vyhasínání vaječníků s následnými hormonálními, psychickými a tělesnými změnami,“ vysvětluje gynekoložka Zoja Čurilová Roháčová. Stejně jako je individuální nástup menstruace, liší se u každé ženy i začátek a konec přechodu. Obě tyto události spolu navíc souvisejí – je pravděpodobné, že u žen, které začaly menstruovat dříve, přijde i dřívější menopauza.

Úvodní foto: iStock

V čem je hubnutí po čtyřicítce jiné? Mrkněte na video: 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento pracovní týden byl přímo fantastický, zasloužíte si však mnohem více. Merkur je báječném sextilu s vaším znamením a podaří se vám ještě velké věci. Nyní však odpočívejte a vymyslete…