Máta zvyšuje vylučování žluči, tím napomáhá trávení a urychluje vyprazdňování žaludku   Foto: iStock

Máta zvyšuje vylučování žluči, tím napomáhá trávení a urychluje vyprazdňování žaludku

Foto: iStock

 Řebříček se úspěšně uplatňuje i při žaludečních kolikách, které uklidňuje, a povzbuzuje chuť k jídlu   Foto: iStock
 Po čaji z pelyňku budeme mít hlad, neboť výrazně podporuje trávicí procesy   Foto: iStock
 Fenykl bohužel pro „dietářky“ podporuje také chuť k jídlu!   Foto: iStock
 Meduňka eliminuje křeče, brání tvorbě plynů a také podporuje uvolňování žluči, což zefektivní trávení   Foto: iStock
5
Fotogalerie

Na těchto 5 oblíbených bylin pozor při hubnutí! Zvyšují chuť k jídlu

Bylinky vám pochopitelně samy o sobě kilogramy či přímo tuk nepřidají, ale mohou povzbudit chuť k jídlu! Proto je lepší je při hubnutí nahradit jinými.

Bylinkové čaje u diet? Proč ne, ale jen některé.

Léčivé působení většiny bylin bývá až na výjimky mnohem jemnější než u klasických léků. Bylinné čaje, tinktury a další čistě přírodní „léky“ vás neuzdraví do druhého dne – obvykle potřebují více času, aby ukázaly, co umí. I tak není radno jejich užívání podceňovat. Existuje kupříkladu řada bylin, které ovlivňují trávicí pochody a podporují chuť k jídlu. Těm je užitečné se během redukčních diet pochopitelně vyhnout. Nebudete se tak zbytečně trápit ještě intenzivnějším pocitem hladu, který se může kvůli působení dané byliny dostavit dříve a intenzivněji, než by se normálně dostavil. A jelikož jsou právě bylinné čaje velmi často doporučovány jako součást pitného režimu při redukčních dietách, je dobré vědět, které oblíbené byliny je lepší přechodně vynechat.

Tip na video: Vyhlášené bylinky, které pomohou proti únavě:

Pokračování 2 / 6

Máta

Máta u nás patří k nejoblíbenějším bylinám, druhů máty jsou desítky. Pravděpodobně častěji využíváme příjemné chuti a aroma výraznější máty peprné, oblíbená je pak též kadeřavá. Obě máty se používají nejen při nachlazení, ale také při problémech s trávením. Zejména při plynatosti, kolikách a problémech se žlučníkem. Máta je vcelku výrazné cholagogum, což znamená, že zvyšuje vylučování žluči, tím napomáhá trávení a urychluje vyprazdňování žaludku. Jednoduše podporuje chuť k jídlu!

Pokračování 3 / 6

Řebříček

Řebříček je oblíbenou ženskou bylinou, vnitřně se používá při silné menstruaci provázené křečemi. Zevně je skvělý na hnisavé rány a rozpraskané ruce. Řebříček se úspěšně uplatňuje i při žaludečních kolikách, které uklidňuje. Stejně jako máta však patří k bylinám, které povzbuzují chuť k jídlu.

Pokračování 4 / 6

Pelyněk

Pelyněk je po staletí nesmírně oblíbený při nejrůznějších šamanských rituálech. Podobně jako máty je i pelyňku více léčivých druhů. Díky obsahu hořčin se výborně hodí do čajů užívaných při žaludečních a střevních kolikách. Ve správném dávkování může pozitivně ovlivňovat pravidelnost menstruace. Při dietách bychom ho měli opět spíše vynechat – po čaji z pelyňku budeme mít hlad, neboť výrazně podporuje trávicí procesy.

Pokračování 5 / 6

Fenykl

Fenykl, respektive fenyklový čaj, je známý svými uklidňujícími účinky na dětské zažívání. Navíc dětem obvykle chutná. Méně známé jsou jeho schopnosti podpořit vykašlávání a tvorbu mateřského mléka, bohužel pro „dietářky“ však i chuť k jídlu!

Pokračování 6 / 6

Meduňka

Meduňka je nesmírně oblíbenou bylinou s lahodnou vůní i chutí. Tato citronově vonící rostlina celkově uklidňuje a jemně kolébá ke spánku. Stejně jemně působí i na rozbouřené zažívání. Eliminuje křeče, brání tvorbě plynů a také podporuje uvolňování žluči, což zefektivní trávení – pocit hladu se tedy dostavuje rychleji. Meduňka je však v tomto směru bylinkou o poznání méně razantní než třeba máta či pelyněk.

Doporučujeme

Články odjinud