Nábytek pod širák

Nábytek pod širák

Pomalu se náš život bude zase přesouvat ven, na zahrady, terasy a balkony. Proto je nejvyšší čas přemýšlet o koupi nového zahradního nábytku. Jaký je právě pro vás ten nejvhodnější?

Přiznejte si, že na vysloužilé židli po babičce nebo levném plastovém křesílku byste si příliš neodpočali. Kvalitní zahradní nábytek se vyplatí už proto, že vítr a déšť se na něm nepodepíšou během pár týdnů. V obchodech vybírejte nejen očima, ale vyzkoušejte si, zda se dá polohovatelné lehátko opravdu jednoduše polohovat a v čem se vám pohodlně sedí.

Do krásné barevné zahrady se spoustou rostlin je lepší vybrat nábytek nenápadný, naopak třeba na balkon se hodí i pestřejší kousky. Při nákupu myslete také na to, zda budete nábytek využívat celý rok, nebo jen v sezoně, a pokud jde o druhý případ, zda jej máte kde uskladnit a zároveň by mělo jít o nábytek skládací nebo alespoň stohovatelný.

Zohledněte též fakt, jestli bude nábytek umístěný na přinejmenším částečně kryté terase, anebo bude vystaven všem povětrnostním vlivům, jak je rok dlouhý. Hlavním kritériem při rozhodování pro vás tedy bude vhodný materiál.

NESTÁRNOUCÍ DŘEVO

Nejoblíbenější klasikou je nábytek dřevěný. Nábytek z tvrdého dřeva byste měli před použitím znovu naolejovat, ač se oleji napouští už při výrobě. Pokud jej budete olejovat pravidelně a sezonně čistit, vydrží vám dlouhá léta, i když bude vystavený nepříznivým klimatickým podmínkám: intenzivnímu slunci, dešti...

Méně náročná je péče o nábytek z teakového dřeva, který není nutné olejovat vůbec, pokud se smíříte s tím, že teak přirozeně stárne a časem získává bělavý nádech. Teakový nábytek je na zahradu oblíbený i kvůli dalším výjimečným vlastnostem – neupravené dřevo odolá plísním, hnilobě či hmyzu. Z těchto důvodů se používají též další exotické dřeviny – bangkirai, shorea, eukalyptus, meranti atd. Nevýhodou exotického dřeva může být to, že časem ztrácí barvu a může být i tvarově nestálé.

Hitem posledních let je tudíž levnější a přitom odolné tepelně upravené dřevo severské borovice s životností až třicet let.

A pamatujte, že v době, která se snaží být čím dál zelenější, je při koupi dřevěného nábytku zvykem sledovat nejen jeho design a odolnost vůči počasí, ale i to, zda je dřevo opatřeno ekologickým certifikátem FSC, tedy že bylo vytěženo z lesa obhospodařovaného šetrně k životnímu prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

BARVY VERSUS PŘÍRODA

Oblíbené retro se nám dostalo i na zahradu. Atmosféru prvorepublikových plováren, městských lázní či mořské pláže vám připomene klasické skládací látkové lehátko s dřevěným rámem a slunečník ve stejném pruhovaném designu. Vždyť pevná látka se širokými pruhy má dokonce od tohoto kusu nábytku odvozený název – říká se jí lehátkovina – a můžete si z ní nechat svůj zahradní nábytek jako vystřižený z Rozmarného léta vyrobit na míru. Trendem v retro duchu jsou též skládací židle s barevně natřenými laťkami. Barvy prostě k létu patří.

Pokud naopak chcete, aby váš zahradní nábytek příliš nevyčníval, vsaďte na oblíbené exotické přírodní materiály. Uvelebíte se v bambusovém křesílku a v duchu se hned přenesete na rajský ostrov omývaný vlnami oceánu. Z přírodních materiálů je nejméně praktické proutí – takový nábytek budete muset stále schovávat, protože by jej zničil první deštík, proto se hodí spíš na krytou terasu či do zimní zahrady.

Nábytek z neloupaného ratanu je odolnější a malá přeprška nevadí ani bambusu. Dobře vypadají také různé sedáky a křesílka z banánových listů. Vyrábějí se z nich i obaly na květináče, takže terasu snadno sladíte do jednoho stylu. Doplnit je můžete slunečníky v přírodní variantě, které mají dřevěné nebo bambusové tyče a béžové plátno.

NÁVRAT PLASTU

Dávno je pryč doba laciného plastového nábytku, který se kupoval v hobbymarketech a odnesl jej sebemenší náraz větru, dnešní plastový nábytek je mnohem kvalitnější a často jde o materiál, který kvůli jeho tvárnosti využívají přední designéři, např. pro italskou značku Kartell, jež se na plastový nábytek specializuje.

Moderní plast si udržuje barevnou i tvarovou stálost dlouhá léta a je naprosto bezúdržbový. Často se umělé materiály uplatňují též jako odolnější imitace těch přírodních, zejména ratanu. Plastovým vláknem je opletena hliníková konstrukce. Umělý ratan je populární zejména kvůli své mimořádné odolnosti, tvarové a barevné stálosti – je mrazuvzdorný, tudíž jej můžete mít na terase celý rok, což je vzhledem k tomu, že jde obvykle o mohutnější kousky – křesla, pohovky – praktické. Trendem jsou pak lounge, tedy „lenošivé“ sestavy, tedy velké „válecí“ pohovky a lehátka, kam se vejdete i s partnerem či s dětmi a která mají často též vlastní zastínění.

NEZNIČITELNÝ MATERIÁL

A co kov? Ani na ten nesmíme zapomenout. Při dobré povrchové úpravě je totiž téměř nezničitelný, zvlášť ten z ušlechtilé oceli. Proti korozi se používá práškový lak či pozinkování, nezrezne vám ani hliníkový nábytek, který má jednu výhodu – je nejen odolný, ale i lehký. Jde o studený materiál, proto je většinou kovový nábytek doplněn sedáky nebo je rovnou zkombinován s textilní výplní (případně i dřevěnými prvky).

Designově si můžete dopřát jak moderní jednoduché tvary, tak romantický kovaný nábytek, který vám na zahradě vykouzlí atmosféru Provence. I v tomto případě pamatujte, že není jen černá a bílá, též s kovovým nábytkem můžete na zahradu pustit i veselejší barvy, které budou ladit s pestrými květy okolní vegetace.

TĚŽKÁ TRADICE

Beton je dnes oblíbeným materiálem v interiéru, avšak od betonového zahradního nábytku se ustoupilo již před lety, měl totiž jednu velkou nevýhodu – byl na svém místě v podstatě navěky a my máme raději lavičku, kterou si můžeme snadno natočit, třeba podle sluníčka.

I když třeba v případě takového sezení na vyhlídce lze hledat inspiraci ještě v mnohem starší historii. Nejtradičnějším historickým materiálem v zahradách byl vždy samozřejmě kámen. Např. v Květné zahradě v Kroměříži se tedy můžete inspirovat původním kamenným zahradním nábytkem i dnes.

KAM S ČÍM?

Při výběru zahradního nábytku nejde jen o materiál či design, ale též o účel. Každý kout na zahradě má svůj vlastní typ zahradního nábytku. Na terasu k domu či pod pergolu patří klasické sezení – stůl se židlemi, případně nějaké to křeslo a outdoorová pohovka k odpočinku.

Na místo s výhledem přijde lavička, k bazénu pak pohodlné lehátko či zmiňovaná zastíněná lounge sestava. Do stínu stromů hamaka nebo houpací lavice. Populární jsou též samonosná houpací vajíčka, která zaujmou na první pohled jako zajímavý zahradní solitér.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud