NAĎA (44): Dcera utekla z domu, nechala nám na starost vnouče

NAĎA (44): Dcera utekla z domu, nechala nám na starost vnouče

Naďa se snažila svoji dceru vychovat tak, jak nejlépe dovedla. Přesto Jana ještě během střední školy utekla z domu a vrátila se těhotná. Brzy po porodu utekla znovu, tentokrát do zahraničí a bez dítěte.

Jana byla živel už jako malá. Nevydržela v klidu ani minutu, do všeho šla po hlavě. Moc jsem to neřešila, ale ve škole jí její horkokrevná povaha začala dělat problémy. I když se dobře učila, nebyla zkrátka vzorná holčička, která sedí v první lavici a pořád se hlásí. Odmlouvala a dokázala říct učitelům i velmi nepříjemné věci, proto byla pro všechny trnem v oku. Během základní školy to ještě nějak šlo, ale pak!

Na vytoužený gympl se sice nakonec dostala, jenže její prvák se bohužel proměnil v moji nejhorší noční můru. Téměř až po půl roce jsem se dozvěděla, že Jana do školy prakticky nechodí, že nemůže být klasifikovaná, protože nemá skoro žádné známky.

Co se s ní dělo? Jak jsem se se zpožděním dozvěděla, chytila se špatné party a celé dny trávila po hospodách. Samozřejmě jsem se neudržela, a když dorazila domů, pořádně jsem na ni zatlačila.

Jenže ona si neposypala hlavu popelem. Místo toho si tajně sbalila věci a v noci utekla z domova. Nevěděla jsem vůbec, kam a s kým odešla. Do školy pochopitelně chodit přestala. Obrátila jsem se na policii, celé noci ji hledala. Po měsíci, kdy jsem nemohla zamhouřit oko, jsem se konečně od její kamarádky dozvěděla, že přespává někde ve squatu.

Pak se vrátila. Vyhublá a špinavá jako toulavá kočka. Při pohledu na ni jsem byla ochromená hrůzou, ale šťastná, že je zpátky. Jenže Jana chodila po bytě jako duchem nepřítomná. Byla bledá, zamlklá. Vzala jsem ji za ruku a zeptala se, co se děje. V tu chvíli se rozbrečela a řekla, že je těhotná. Ale že neví s kým.

I já jsem začala brečet. Byl to šok na druhou, ale řekla jsem dceři, že to zvládneme, pokud nechce jít na potrat. Překvapivě si dítě toužila nechat. A tak jsme pak s manželem celou noc seděli a přemýšleli, co si počít. Ani on neměl sílu se na Janu zlobit, byl rád stejně jako já, že je zpátky.

Druhý den jsme dceři oznámili, že se o ni i dítě postaráme, ale že musí dodržovat naše pravidla. Chtěli jsme, aby od září nastoupila zpátky do školy. Já byla připravená vypomoct jí s miminkem, co to půjde, zůstat s ním doma. Jana souhlasila a snažila se. Najednou se uklidnila, připadala nám překvapivě zodpovědná. Celé její těhotenství probíhalo bez závažných výkyvů.

Když se nám narodil Adámek, byli jsme štěstím bez sebe. I dcera mi připadala spokojená. Starala se o něj, pusinkovala ho… U srdce mě hřál pocit, že už bude všechno dobré. Takže když se Jana dva měsíce po porodu zeptala, jestli by mohla jít na chvilku s kamarádkami ven, že by chtěla mezi lidi, souhlasila jsem. Jenže to jsem dělat neměla…

Po jedné probdělé noci strávené bůhví s kým se Jana bohužel vrátila na scestí… Za tři týdny už byla pryč a my opět nevěděli, kde ji hledat. To období bylo k uzoufání, myslela jsem, že to ani nemůžu přežít. Ale musela jsem… kvůli Adámkovi.

Opět jsme ji hledali všude, prosili o spolupráci policii. Jenže jednoho dne u nás zaklepala kriminálka a oznámila nám, že dcera překročila hranice. Odešla s partou pofidérních kamarádů do Španělska. A nedala nám vůbec nic vědět, o syna se nezajímala, nezavolala, nenapsala. Bolest to byla ochromující.

Od té doby prakticky pořád žiju ve strachu, protože nevím, co s Janou je. Modlím se za ni, i když na ni mám zároveň šílenou zlost. Když se kouknu na Adámka, musím potlačovat slzy. Zatím je maličký, ale co až se mě jednou zeptá, kde je máma? Jana šíleně ublížila nám všem. A já si jen říkám, kde jsem udělala chybu… Ve skrytu duše ale dál tajně doufám, že se jednou vrátí.

Doporučujeme

Články odjinud