Namožené svaly nepodceňujte: Co na ně funguje a kdy zajít k lékaři? | Foto: iStock

Foto: iStock

Namožené svaly nepodceňujte: Co na ně funguje a kdy zajít k lékaři?

Kdokoliv se někdy věnoval nějakému sportu, tak moc dobře ví, jak namožené svaly dokážou potrápit. S přibývajícím věkem pak po námaze můžou svaly bolet víc a jejich následná regenerace se také zhoršuje. Jak potížím předcházet a co dělat, když se po zátěži druhý den nemůžete ani hnout?

Předcházejte bolestem

Bolest svalů vzniká buď po fyzické aktivitě, na kterou nejste zvyklá, nebo pokud to s ní přeženete. Pokud se chystáte na dovolenou, kde vás čeká několik dní na kole nebo náročné pěší túry, je určitě dobré na to své svaly předem připravit a nepřeceňovat své síly. Zátěž stupňujte a nezačínejte hned nejnáročnějším výletem. Také si naplánujte ideálně jeden den na regeneraci a odpočinek. Ve stravě dbejte hlavně na doplňování sacharidů.

Dobré je také kompresní oblečení, které omezí otřesy svalů, a také střídejte fyzickou aktivitu – jeden den si dejte túry, další den vyrazte třeba na kolo. Před sportovním výkonem se pak vždy rozcvičte a zejména u ztuhlých svalů dbejte na správné protažení. Na pěší turistiku rozhodně používejte kvalitní obuv, která je vhodná do terénu.

10 tisíc kroků denně – nutnost, nebo marketingový tah? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Klid, chlad i teplo

Bolest následuje zpravidla druhý den po námaze a při větším poškození může být hodně intenzivní. Namožené svaly vás můžou trápit dva až tři dny nebo klidně i dva týdny. První pomocí je hlavně odpočinek. Pokud vznikne v místě otok, chlaďte ho obklady, ledem nebo chladivými gely, případně zkuste i protizánětlivé léky. Také dostatečně pijte. Skvělým způsobem, jak ulevit bolavým svalům, je masáž. Můžete k tomu využít hojivé oleje a masážní váleček či obyčejný tenisák. Jakmile otok zmizí, přestaňte sval chladit, a naopak ho mějte v teple.

Regeneraci můžete podpořit krémem s magnéziem. „Aplikace magnézia přes pokožku je prospěšná i v tom, že se minerál dostane přímo tam, kde je potřeba. Hořčík ve formě krému má jak rychlý účinek, tak téměř stoprocentní vstřebatelnost.  Krém v místě aplikace okamžitě působí, a tím je mnohem rychleji možné dosáhnout například větší kloubní pohyblivosti a rychlejšího ústupu bolesti,“ říká ortoped MUDr. Peter Erdelský.

Pokračování 3 / 5

Natažený a natržený sval

Natažený sval, jeho natržení či křeč poznáte snadno podle toho, že ucítíte při pohybu ostrou bolest, která trvá několik vteřin nebo pár minut. Příčinou bývá nedostatečné rozcvičení před výkonem nebo přetrénování. V takovém případě ihned ukončete sportovní aktivitu a přiložte chladivý obklad a místo ledujte, a to 15 minut každé dvě hodiny. Končetinu také nechte ve zvýšené poloze kvůli snížení otoku. Od intenzivní bolesti pak pomůžou analgetika. Pokud se ale obtíže ani trochu po prvním dnu nezlepší, budete muset navštívit lékaře, který pohmatem nebo i ultrazvukem zjistí, jestli nedošlo k závažnějšímu poškození svalu.

Pokračování 4 / 5

Natažená šlacha

Šlachy sice vydrží víc než svaly, to ale neznamená, že se nemůžou poškodit. Na vině bývá dlouhodobější přetěžování, které může vést k zánětu šlach. Bolest přichází postupně, proto ji často přehlížíme a problém řešíme, až když je bolestivost intenzivní. V takovém případě je rozhodně namístě navštívit lékaře, který nastaví správnou léčbu. Obvykle nařídí odpočinek a místo zafixuje bandáží, obvazy nebo sádrou. V krajním případě je nutné i chirurgické řešení.

Pokračování 5 / 5

Co vám ještě pomůže

Kromě obecných doporučení můžete ještě podstoupit podpůrné metody. Mezi ně patří magnetoterapie, rázové vlny nebo akupunktura. Z bylinek pomáhá máta, která patří mezi přírodní analgetika a zrychlí regeneraci. Levandule zase zmírňuje otoky a uvolní napětí ve svalech. Rozmarýn je zase protizánětlivý, snižuje bolest a uvolňuje křeče. Mezi další podpůrné byliny patří ještě eukalyptus a heřmánek. Ve formě éterických olejů je můžete nakapat do koupele nebo na obklady. Úlevu bolavým svalům pak přinese i koupel z epsomské soli.

Doporučujeme

Články odjinud