Nano-technologie – převrat nejen v módě

5. 10. 2004
V expertních kruzích a odborných časopisech se prezentuje jako klíčová technologie 21. století. Co si vlastně za poněkud záhadným názvem nanotechnologie máme představit?

Nanotechnologie se zabývá výzkumem, výrobou a užitím extrémně malých struktur. Předpona „nano“ pochází z řeckého slova a znamená něco jako „trpaslík“. Jeden nanometr (nm) je jedna miliardtina metru, čili jedna miliontina milimetru a odpovídá přibližně jedné stotisícině síly lidského vlasu. Právě „nanočástice“ tvoří základní kámen této technologie, která otvírá ohromné možnosti v mnoha oborech jako např. v energetice, informační technice, medicíně, farmacii a v životním prostředí. Ale také v módě. Nanočástice umožňují, aby se povrch stal extrémně odolný proti trhlinám a poškrábání, proti korozi, ale při zachování neuvěřitelné jemnosti.

Wolbo Nanocotton je jedinečné zušlechtění materiálu, které zcela naplňuje požadavky moderní společnosti na inovaci, funkčnost, komfort a jednoduchost při údržbě. Takto upravený materiál zároveň podporuje příjemný pocit při nošení. Mezi přednosti Wolbo Nanocotton patří:

 1. vlhko a vodoodpudivost
 2. odpudivost proti mastnotě a tukům (zkoušky s kečupem, smetanou a červeným vínem

dopadly naprosto pozitivně)

 1. odpudivost vůči prachu a nečistotě
 2. snížená mačkavost a lehčí žehlení
 3. prodyšnost, vyrovnávání vnitřního a vnějšího klimatu
 4. barevná stálost zejména vůči nepříznivým vlivům životního prostředí jako UV záření či nečistotám v ovzduší
 5. nulová srážlivost při běžném domácím praní, nanejvýš 1-2% při průmyslovém čištění
 6. veškeré mimořádné vlastnosti zůstávají zachovány i při násobném praní a čištění

příjemný textilní omak

 1. regenerace po vyžehlení
 2. přirozená samočisticí schopnost
 3. ekologická nezávadnost

pozn.: Na rozdíl od teflonu, což je pouhá povrchová úprava materiálu, se Wolbo Nanocotton speciálně zušlechťuje již při výrobě vlákna.

zdroj: Steilmann foto: ilustrační, internet

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ode dneška nad vámi drží ochrannou ruchu Venuše, a proto počítejte s pracovním úspěchem i milostným souzněním. Tento týden je plný příjemných překvapení a vy si je opravdu užíváte. Jen…