Naplánujte si zdravé těhotenství

24. 9. 2001
Naplánujte si zdravé těhotenství
Plánujete těhotenství a pochopitelně pro vás není nic důležitějšího, než zdraví vašeho děňátka. Správnou výživou a především doplněním potřebných vitamínů do organismu lze preventivně předcházet vzniku některých vývojových vad.

Naplánujte si zdravé těhotenství

Plánujete těhotenství a pochopitelně pro vás není nic důležitějšího, než zdraví vašeho děňátka. Správnou výživou a především doplněním potřebných vitamínů do organismu lze preventivně předcházet vzniku některých vývojových vad, jako je například Downův syndrom nebo rozštěp páteře či rozštěp rtu. Jednou z těchto, pro prevenci důležitých látek, je kyselina listová, vitamín skupiny B. Má vliv na zdravý vývoj každé buňky, neboň hraje nezbytnou roli v aktivaci enzymů zapojených do tvorby nukleových kyselin, což je genetický materiál buněk. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů by ženy, které plánují otěhotnět, měly zhruba 6 týdnů před početím a následujících 6 měsíců těhotenství užívat denně 400 mcg kyseliny listové, aby snížily riziko vzniku již zmiňovaných vývojových vad. 

Všeobecně jsou vitamíny skupiny B, kam kyselina listová patří, rozpustné ve vodě, obsahují dusík a působí již při relativně malých dávkách. Kyselinu listovou naleznete v luštěninách,  rajčatech, klíčcích, špenátu, čekance, kadeřávku, celozrnném chlebu, houbách, ořeších, vaječném žloutku, k dostání je ve všech lékárnách.   

Její nedostatek se projevuje především při kojení, v těhotenství, u předčasně narozených dětí s nízkou porodní vahou, u lidí léčených dialýzou, při krevním onemocnění, u alkoholové závislosti, při užívání antikoncepčních přípravků.  Způsobuje ztížené trávení, tvorbu boláků kolem úst, u dětí zpomalený růst.

Zvýšený příjem kyseliny listové se nedoporučuje, neboň může maskovat deficit vitaminu B12, kobalaminu, který se účastní tvorby červených krvinek a syntézy DNA, je důležitý pro funkci nervové soustavy a kostní dřeně.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Je třeba, abyste se zbavili negativních emocí. Musíte se ovládnout, abyste snad někomu neublížili. Mrzelo by vás to celý život. Do svého osobního života byste měli přinést nějakou změnu.…

Nejčtenější články