Naplánujte si zdravé těhotenství

24. 9. 2001
Naplánujte si zdravé těhotenství
Plánujete těhotenství a pochopitelně pro vás není nic důležitějšího, než zdraví vašeho děňátka. Správnou výživou a především doplněním potřebných vitamínů do organismu lze preventivně předcházet vzniku některých vývojových vad.

Naplánujte si zdravé těhotenství

Plánujete těhotenství a pochopitelně pro vás není nic důležitějšího, než zdraví vašeho děňátka. Správnou výživou a především doplněním potřebných vitamínů do organismu lze preventivně předcházet vzniku některých vývojových vad, jako je například Downův syndrom nebo rozštěp páteře či rozštěp rtu. Jednou z těchto, pro prevenci důležitých látek, je kyselina listová, vitamín skupiny B. Má vliv na zdravý vývoj každé buňky, neboň hraje nezbytnou roli v aktivaci enzymů zapojených do tvorby nukleových kyselin, což je genetický materiál buněk. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů by ženy, které plánují otěhotnět, měly zhruba 6 týdnů před početím a následujících 6 měsíců těhotenství užívat denně 400 mcg kyseliny listové, aby snížily riziko vzniku již zmiňovaných vývojových vad. 

Všeobecně jsou vitamíny skupiny B, kam kyselina listová patří, rozpustné ve vodě, obsahují dusík a působí již při relativně malých dávkách. Kyselinu listovou naleznete v luštěninách,  rajčatech, klíčcích, špenátu, čekance, kadeřávku, celozrnném chlebu, houbách, ořeších, vaječném žloutku, k dostání je ve všech lékárnách.   

Její nedostatek se projevuje především při kojení, v těhotenství, u předčasně narozených dětí s nízkou porodní vahou, u lidí léčených dialýzou, při krevním onemocnění, u alkoholové závislosti, při užívání antikoncepčních přípravků.  Způsobuje ztížené trávení, tvorbu boláků kolem úst, u dětí zpomalený růst.

Zvýšený příjem kyseliny listové se nedoporučuje, neboň může maskovat deficit vitaminu B12, kobalaminu, který se účastní tvorby červených krvinek a syntézy DNA, je důležitý pro funkci nervové soustavy a kostní dřeně.

Autor: Dana Švigová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S vitalitou jste na tom tak napůl. Chce se vám poznávat nové lidi a věci, ale do práce moc chuť nemáte. Nějak se na ni nedokážete soustředit a nadřízený je v podstatě naštvaný. Už s tím…

Nejčtenější články

Doporučujeme