Národní divadlo dvakrát uvede oceňovaného Orfea

17. 1. 2008
Národní divadlo dvakrát uvede oceňovaného Orfea
Operu Claudia Monteverdiho Orfeo můžete vidět jen 24. a 25. ledna ve Stavovském divadle. Představení v režii Jiřího Heřmana mělo premiéru na jaře loňského roku.

Claudio Monteverdi ORFEO

24. & 25. 1. 2008, 19.00 Stavovské divadlo

Moderní vize barokní opery s autentickým hudebním nastudováním

Dirigent: Roberto Gini Režie: Jiří Heřman Scéna: Pavel Svoboda Kostýmy: Lenka Polášková Světelný design: Daniel Tesař Sbormistr: Robert Hugo

Obsazení: Vincenzo Di Donato, Markéta Cukrová, Petra Noskaiová, Salvo Vitale, Dali Mor, Hasan El-Dunia, Lavinia Bertotti, Luca Cervoni, Hasan El-Dunia, Stanislav Předota, Luca Cervoni, Ivo Michl, David Jurion a další Sbor in spe Ensemble Concerto – soubor interpretů na dobové nástroje Inscenace vznikla ve spolupráci s in spe o. s.

Pouze dvě představení v této sezoně!

Lavinia Bertotti (Hudba), foto: Hana Smejkalová

Národní divadlo dvakrát uvede oceňovaného Orfea V Praze, 14. ledna 2008 – Ani čtyři stovky let od svého prvního uvedení neztrácí bájný příběh Orfea a Eurydiky na přitažlivosti pro současné publikum. Mladý režisér Jiří Heřman loni na jevišti Stavovského divadla vtiskl opeře Claudia Monteverdiho Orfeo, jednomu ze tří nejstarších operních děl vůbec, moderní vizi s autentickým hudebním nastudováním. Původně barokní opeře se dostalo velmi kladného hodnocení od kritiků i diváků – oceňována byla podmanivá vizualita představení, nadčasovost i citlivá práce s psychologií postav, jež vystoupily ze sevření antického mýtu. „I když jsme akcentovali téma lidské touhy a bezmoci, vyvěrající z původně Ovidiova příběhu, v hlavní roli zůstává úchvatná, melancholická Monteverdiho hudba,“ říká Jiří Heřman. Jediná dvě představení Orfea v této sezóně budou uvedena 24. a 25. ledna od 19.00 ve Stavovském divadle.

Za úspěšnou inscenací stojí mezinárodní, renomovaný tým tvůrců. Vedle Jiřího Heřmana, současného uměleckého šéfa opery Národního divadla, je pod pražským Orfeem podepsán například dirigent a autor hudebního nastudování Roberto Gini. Řadu zahraničních jmen lze nalézt i mezi pěvci; po boku Markéty Cukrové v roli Eurydiky se představí Vincenzo Di Donato – zkušený a rovněž teoreticky výborně připravený italský pěvec. Ostatně i Markéta Cukrová má pro roli v Monteverdiho Orfeovi vynikající praktické zkušenosti: specializuje se na barokní hudbu a vystupuje s tělesy zaměřenými na autentickou interpretaci - Collegium Marianum či Musica Florea.

Téma Orfeova sestupu do hlubin podsvětí za mrtvou Eurydikou bylo hudebně zpracováno mnohokrát - vzpomeňme kupříkladu hojně uváděné dílo Christopha Willibalda Glucka. Monteverdiho dílo bylo poprvé provedeno o karnevalu v roce 1607 ve vévodském paláci Vincenza Gonzagy v Mantově. Stalo se také nejuváděnějším titulem v 17. století.

Vstupenky na koncert jsou v prodeji v pokladnách Národního divadla a předprodejních sítích BTI, Ticketpro, Ticketportal a dalších.

Jiří Heřman – režie Vystudoval zpěv na konzervatoři v Plzni a operní režii na pražské AMU. V současné době patří k nejvýraznějším českým operním režisérům. Charakteristickým rysem jeho inscenací je sugestivní prostupování zpěvu, slova, prostoru, pohybu a světla v abstraktním jevištním tvaru odkazujícím k jakémusi rituálu duše. Po Severních nocích, scénickém provedení písňových cyklů Roberta Schumanna, Petra Ebena a Jaroslava Křičky (2000), realizoval v roce 2001 s Klubem pro soudobou operu projekt Dvakrát nová opera, dvojici komorních aktovek Michala Nejtka (Dementia praecox) a Marka Ivanoviće (Dívka a smrt), za nějž byl oceněn na pražském festivalu Opera 2003. V letech 2002 a 2004 inscenoval v Divadle J. K. Tyla v Plzni Saint–Saënsova Samsona a Dalilu a Wagnerova Bludného Holanďana, který byl nominován na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku 2004 a oceněn Cenou Sazky a Divadelních novin za režii a Cenou Alfréda Radoka za scénografii (Pavel Svoboda). Jako první samostatný projekt svého sdružení in spe uvedl Jiří Heřman na podzim 2004 v pražském Universálním prostoru NoD a ve švýcarském Schlachthaus Theater Bern inscenaci Lamenti (spolu s Michalem Nejtkem a Francescem Micielim), původní projekt inspirovaný Monteverdiho Nářkem Ariadny. Tato inscenace reprezentovala v říjnu 2005 Českou republiku na mezinárodním divadelním festivalu Riocenacontemporanea v brazilském Riu de Janeiro. V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu 2005 uvedl s velkým úspěchem v netradičním prostoru bývalého kostela sv. Maří Magdaleny na Malé Straně v Praze duchovní operu Benjamina Brittena Curlew River. Na začátku dubna 2007 byl jmenován novým šéfem opery Národního divadla v Praze.

ROBERTO GINI - hudební nastudování a dirigent Vystudoval hru na violoncello. Poté se specializoval na techniku starých hudebních nástrojů. Houslista, violoncellista, cembalista a varhaník Roberto Gini nejprve rozvíjel významnou koncertní činnost a natáčel na zvukové nosiče jako sólista (v duu s ním zpívali Laura Alvini, Wieland Kuijken, Anner Bijlsma) a jako člen různých těles (mimo jiné Hesperion XX, s nímž spolupracoval deset let). V roce 1985 založil soubor Concerto, který si od svého debutu vydobyl významné místo v mezinárodním kontextu a, především díky řadě dobrých produkcí Monteverdiho hudby, se může vykázat významnou koncertní i diskografickou činností. Jako dirigent debutoval v roce 1991, kdy řídil orchestr a sbor při příležitosti odpoledních koncertů ve Verdiho síni Konzervatoře v Miláně. Pravidelně hostuje jako dirigent četných hudebních těles. Jeho diskografie jako dirigenta obsahuje díla C. Ph. E. Bacha, Mozarta, Haydna, Schuberta. Po celou svou kariéru věnuje tvorbě Claudia Monteverdiho velkou pozornost. V současné době působí na Accademia Musicale Franchino Gaffurio v Lodi. Na Konzervatoři A. Boita v Parmě je navíc od roku 2002 vedoucím katedry violy da gamba.

Více informací na www.narodni-divadlo.cz zdroj: SMART Communication s.r.o.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zčistajasna se vám podaří vyřešit finanční potíže. Peníze k vám přijdou doslova samy. Už nebudete řešit krizi, prostě zmizí. Stejně jako mírné ochlazení v trvalém svazku. Pracujte na…

Nejčtenější články

Doporučujeme