Národní divadlo o pracovním úrazu paní Ivy Janžurové

10. 4. 2002
Národní divadlo o pracovním úrazu paní Ivy Janžurové
Ve čtvrtek 4. dubna 2002 došlo v samotném závěru 57. reprízy inscenace Marie Stuartovny ve Stavovském divadle k pádu boční kulisy, která poranila herečku Ivu Janžurovou, představitelku královny Alžběty.

Národní divadlo o pracovním úrazu paní Ivy Janžurové

Ve čtvrtek 4. dubna 2002 došlo v samotném závěru 57. reprízy inscenace Marie Stuartovny ve Stavovském divadle k pádu boční kulisy, která poranila herečku Ivu Janžurovou, představitelku královny Alžběty. Na místo byla okamžitě přivolána záchranná služba a policie. Záchranná služba ošetřila paní Ivu Janžurovou na místě a odvezla ji do nemocnice, policie zajistila důkazy včetně fotografického zdokumentování. První vyšetření paní Ivy Janžurové v nemocnici zjistilo šok, pohmožděniny, odřeniny, bolesti zad, hrudníku, ruky a hlavy. Závěrečná zpráva komise pro vyšetření pracovního úrazu konstatuje, že k pádu kulisy došlo ve chvíli, kdy byla do výšky 6-ti metrů vyzdvižena zadní stěna. Boční kulisa byla zajištěna stejně jako při každé další repríze od premiéry pěti bočními vzpěrami. Místo, kde byl připevněn poslední z pěti klíčů, kterými je kulisa připevněna k podlaze, bylo narušeno častým navrtáváním a proto došlo k jeho uvolnění. Prozkoumání čtvrté a třetí vzpěry ukázalo, že materiál byl narušen únavou, zbývající dva klíče dekoraci neudržely a v důsledku těchto okolností došlo k jejímu zhroucení.

V otázce odpovědnosti konkrétní osoby komise doporučuje vyčkat výsledků šetření Inspektorátu bezpečnosti práce pro hl. m. Prahu. Na základě závěrů tohoto orgánu bude případně možno vyvodit důsledky vůči zaměstnanci, případně zaměstnancům Národního divadla dle příslušných ustanovení Zákoníku práce.

Odpovědní pracovníci Národního divadla preventivně prověří dekorace stávajícího repertoáru, stav dekoračních dílů a způsob jejich zajištění, aby se podobná situace v budoucnu nemohla opakovat.
Zdravotní stav paní Ivy Janžurové se postupně zlepšuje, od pátku 5. dubna 2002 setrvává v domácím léčení. V rámci jejího zranění dojde prozatím ke dvěma změnám v repertoáru činohry ND - místo  inscenace Komik, která byla nasazena na repertoáru činohry 10. 4. 2002 ve Stavovském divadle bude uvedena inscenace Sluha dvou pánů. Paní Iva Janžurová spolu s vedením ND věří, že v úterý 16. dubna 2002 vystoupí ve Stavovském divadle v inscenaci Osbornova Komika.

zdroj: Národní Divadlo
text k foto: Představení Marie Stuartovna - Iva Janžurová a Boris Rösner

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S příchodem teplejšího počasí se vám zlepšuje i výborná nálada a přibývá chuť do práce. Po pravdě jste trošku unaveni, ale vrháte se do řešení úkolů po hlavě. Nadřízený je s vámi dnes i po…

Nejčtenější články

Doporučujeme